Zlepšení pro živnostníky? Platbu kartou ulehčí novinka

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
25. 6. 2014 15:40
Na trh platebních terminálů vstupuje operátor O2 s velkými plány. Drobným obchodníkům nabídne výhodnější podmínky.
Platební schéma terminálů od O2.
Platební schéma terminálů od O2. | Foto: Operátor O2

Praha – O více jak třetinu by do pěti let měl vzrůst počet obchodníků, kteří přijímají platební karty, pokud vyjde plán operátora O2. Ten ve spolupráci s ČSOB vstupuje na trh platebních terminálů. Jejich mobilní verzi chce během pěti let dostat ke 30 tisícům drobných živnostníků.

"Pro drobné podnikatele je poměrně složité akceptovat platební karty, aniž by museli plnit určité podmínky stanovené bankami. Tyto bariéry jsme jako první v Česku zbourali a všem zájemcům, bez ohledu na operátora, přinášíme možnost karty přijímat," říká Josef Puczok, který má projekt v O2 na starosti.

Firma právě dokončuje testovací provoz, v němž si spolu s několika desítkami živnostníků ověřila, že o službu může být zájem.

Ke zprovoznění stačí, když si podnikatelé pořídí mobilní platební terminál a nahrají si „platební“ aplikaci do chytrého telefonu či tabletu s operačním systémem Android či iOS, který zároveň podporuje Bluetooth.

"Na českém trhu je asi 320 tisíc firem a živnostníků, pro které je tato novinka vhodná. Masové rozšíření u nás očekáváme do tří let," říkal Puczok v říjnu loňského roku, když operátor ještě pod značkou Telefónica začal službu testovat.

Bez minimálního obratu

Za používání služby mají obchodníci platit transakční poplatek ve výši 2,79 procenta z provedených plateb. Tento podíl odpovídá tomu, jaký by menší podnikatelé při menších obratech museli platit bankám při pořízení klasického platebního terminálu.

"Výše poplatku se typicky odvíjí od obratu - čím vyšší obrat, tím nižší poplatek. Poplatek se pohybuje mezi jedním až třemi procenty. V segmentu malých a středních podniků v zahraničí je u mobilních terminálů běžný poplatek kolem 2,5 procenta," říká Miroslav Lukeš, šéf českého zastoupení karetní asociace MasterCard.

Cena terminálu, který si podnikatelé po konci testovacího provozu mohou odkoupit, nyní činí 3999 korun. Mobilní platební terminál přitom umožňuje platbu přes čip, magnetický proužek i bezkontaktně. Zaplatí na něm tedy nejen majitelé platebních karet, ale i telefonů, které umožňují bezkontaktní (NFC) platby.

"Počítali jsme s tím, že se průměrná transakce bude pohybovat mezi 300 až 400 korunami, ale čísla nám ukazují, že to je zhruba dvojnásobek, tedy přes 700 korun," komentuje výsledky pilotního provozu Puczok. Skrze mobilní platební terminály se postupně uskutečnilo v průměru zhruba 20 transakcí měsíčně. I takový počet podle Puczoka stačí, aby celý projekt byl z pohledu O2 výdělečný.

Nový produkt míří na malé a střední podnikatele, kteří doposud z různých důvodů platební terminály nemohli, nebo nechtěli využívat. Proč by měli mobilní terminál chtít, když výše poplatku z transakcí zhruba odpovídá poplatkům, které obchodníci musí platit bankám při využívání klasických terminálů? "Podnikatelé například často nebyli ochotní plnit minimální měsíční obrat na terminálu, jak bylo definováno v případě standardních POS terminálů, které jsou v nabídce bank," odpovídá Puczok s tím, že O2 takové nároky na podnikatele neklade.

O2 bude mobilní platební terminál nabízet například prodejcům na farmářských trzích nebo podnikatelům, kteří svou činnost vykonávají mimo sídlo firmy – třeba zámečníkům a instalatérům. Zaměří se také na lékaře, finanční poradce nebo různé poradenské firmy v oblasti zdravého životního stylu.

Banky mobilní terminály chystají

Role ČSOB v celém projektu spočívá v poskytování služeb akceptace karet, tedy v garanci peněžních toků mezi zákazníky a obchodníky. "Aktivně se již podílíme a budeme dále podílet na aktivním prodeji těchto terminálů. Myslíme si, že tento produkt je vhodný pro specifické segmenty maloobchodu a má velkou budoucnost,“ dodává Roland Katona, který má v ČSOB na starosti karetní oddělení.

Další banky, které v Česku nabízí obchodníkům klasické platební terminály (kromě ČSOB to jsou ještě Česká spořitelna, Komerční banka, Raiffeisenbank a UniCredit Bank), jejich mobilní verzi teprve připravují. "Mobilní platební terminály připravujeme, v nejbližší době je budeme testovat,“ říká například Klára Pačesová z tiskového oddělení České spořitelny.

V Česku byl podle statistiky Sdružení pro bankovní karty na konci prvního čtvrtletí roku 2014 platební terminál v cekem 84 529 provozovnách, celkem šlo o 104 188 přístrojů. Pokud by plán O2 na 30 tisíc nových akceptačních míst vyšel, zvedl by jejich počet o celou třetinu.

 

Právě se děje

Další zprávy