Nová čísla: Češi už se nebojí platit kartou v e-shopech

Petr Kučera Petr Kučera
20. 2. 2014 13:00
Počet platných platebních karet v České republice vloni vzrostl na 10,25 milionu.
Foto: Thinkstock

Text vyšel v deníku Insider. Sesterské redakci Aktuálně.cz jej nyní poskytl v plném znění.

Praha - Počet platných platebních karet v České republice vloni vzrostl na 10,25 milionu, za rok jich přibylo přes 77 tisíc. Ještě před deseti lety, na konci roku 2003, bylo v Česku „jen" 6,37 milionu karet.

Vyplývá to ze statistiky Sdružení pro bankovní karty, zahrnující čísla nejen od bank, ale také od dalších společností vydávajících platební karty (Cetelem, CCS, Essox, Euronet, Diners Club a Home Credit).

I nadále ale jednoznačně dominují debetní karty. Naopak počet kreditních karet klesá - ke konci loňského roku jich mezi lidmi zůstávalo 2,08 milionu, což je o téměř 200 tisíc méně než na konci roku 2012. Kromě vyšší opatrnosti bank jsou zřejmě důvodem také vyšší poplatky za používání kreditní karty nebo obava lidí ze zadlužení.

Raketový růst na internetu

Kartu od některého z tuzemských vydavatelů vloni lidé využili k placení za zboží a služby v téměř 378 milionech případů. V roce 2012 zaplatili kartou 308 milionů transakcí a před deseti lety - v roce 2003 - jen 68 milionů.

Výrazně přibývá plateb po internetu. Čeští uživatelé vloni kartou zaplatili online přes 12 milionů transakcí, zatímco o rok dříve to bylo 8,6 milionu a ještě v roce 2009 necelé dva miliony.

Platbu kartou přijímá stále více internetových obchodníků. Ke konci loňského roku už jich bylo téměř 4200, za rok přibylo přes 400 obchodů.

Čím dál nižší částky

Počet obchodních míst, kde lze kartami platit, loni stoupl o téměř deset tisíc na 83,5 tisíce. Před deseti lety jich bylo necelých 49 tisíc.

Jen zlomek obchodníků má místo elektronických terminálů jen takzvané imprintery neboli "žehličky" umožňující off-line platbu, a tedy i snadnější zneužití karty. Zatímco před deseti lety měla tyto přístroje téměř třetina provozoven akceptujících karty, nyní už je to jen necelých 3500 provozoven ze zmíněných 83,5 tisíce.

Celkem loni lidé zaplatili kartou vydanou v Česku přes 322 miliard korun (z toho 283 miliard v tuzemských obchodech), předloni to bylo 283 miliard (z toho 248 miliard v Česku).

Průměrná výše plateb rok od roku klesá, lidé tedy častěji platí kartou i nižší částky. Loni to bylo 852 korun, předloni 921 korun a před deseti lety 1147 korun.

Hotovost? Už nejen z bankomatu

Pokračuje trend z předchozích let, kdy Češi stále více používají karty k placení v obchodech než k výběru hotovosti z bankomatu. Dřívější převaha bankomatů skončila už v roce 2009.

Počet bankomatů nicméně nadále roste - ke konci loňského roku jich bylo 4433, předloni 4299 a před deseti lety 2669. Průměrná výše jednoho výběru z bankomatu loni činila 3651 korun, proti předchozím třem letem se výrazněji nezměnila.

Stále oblíbenější i rozšířenější je služba cashback, tedy výběr hotovosti na pokladnách obchodů při platbě za zboží. Vloni ji lidé využili v 593 tisících případů, průměrná výše jednoho výběru dosahuje 1137 korun. Počet míst nabízejících tuto službu vzrostl na 6920.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 28 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy