Nesahejte na pečivo holýma rukama. Obchodníci spouštějí kampaň na zlepšení hygieny

Sandro Elčić
Aktualizováno 23. 11. 2017 23:15
Hygiena při prodeji nebalených potravin není na dostatečné úrovni - rezervy jsou jak na straně obchodníků, tak i v chování zákazníků. Právě během zimního období častěji hrozí různé virózy, navíc před Vánoci přibývá počet nakupujících.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ahold

Praha - Konec nabírání pečiva holýma rukama. To je jeden z hlavních cílů nového společného projektu Sdružení českých spotřebitelů a Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Zástupci spotřebitelů i obchodních řetězců chtějí z hygieny prodeje potravin udělat významnější společenské téma a omezit riziko kontaminace nebalených výrobků, což se týká především pečiva. Podle viceprezidenta svazu Pavla Miklošky není chyba jen na straně obchodníků, ale i zákazníků.

"Hygiena prodeje potravin, především u nebaleného sortimentu, není dostatečná. Mnohdy jsou to sami spotřebitelé, kteří nedodržují hygienická pravidla při výběru výrobků. Obchod ale také není bez viny, protože nenastavuje potřebná opatření systémově na prodejnách tak, aby hygiena a kulturnost prodeje byla zajištěna," vysvětluje Mikloška.

Dodává, že sami spotřebitelé nejsou v obchodech motivováni k tomu, aby se chovali kulturněji.

Osvěta spotřebitelů je důležitá i podle Libora Dupala ze Sdružení českých spotřebitelů. Téma hygieny prodeje potravin by se podle něj mělo objevovat již ve vyšších ročnících základních škol. Sdružení připravilo výukové materiály pro pedagogy, pro žáky pak edukační videa a tištěné publikace.

Zaměřují se především na používání ochranných materiálů při nákupu. Cílem je mimo jiné naučit žáky, že se nemusejí bát zeptat se na ochranné pomůcky, jako jsou rukavice, nebo nabídnout viditelně nemocným zákazníkům, že jim nebalené pečivo podají.

Ukázalo se ale, že mladí lidé jsou při nakupování mnohdy disciplinovanější než dospělí. Podle průzkumu SČS má až 20 procent dospělých stále ve zvyku nabírat pečivo holýma rukama, zatímco z mladších ročníků by to udělala pouhá tři procenta. Naopak jen 13 procent mladých lidí od nákupu neodradí nachlazení, zatímco 37 procent dospělých při nachlazení nákup raději odloží.

Zástupci obchodů se zavázali, že zavedou analýzu rizik souvisejících se spotřebiteli do svých manuálů. Dále by také měli do úseků nebaleného pečiva umístit instrukce pro zákazníky a zajistit ochranné pomůcky, jako jsou plastové rukavice nebo kleště. Součástí by měly být také odpadkové koše na znehodnocené zboží, které například spadlo na zem.

Prodej v obchodech založených na konceptu bezobalového prodeje, kterých v poslední době přibývá, se podle Jindřicha Pokory ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce zatím jeví jako bezrizikový. Dosud v nich nebylo zjištěno žádné závažné nedodržení hygieny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Britský parlament zakáže TikTok na služebních telefonech zaměstnanců

Britský parlament zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech služebních zařízeních a v širší parlamentní síti s odkazem na kybernetickou bezpečnost. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Stejný krok minulý týden učinila i britská vláda, jež následovala řadu západních zemí, které tak již z bezpečnostních důvodů učinily.

"V návaznosti na rozhodnutí vlády zakázat TikTok na vládních zařízeních rozhodly komise Dolní sněmovny i Sněmovny lordů, že TikTok bude zablokován na všech parlamentních zařízeních a v širší parlamentní síti," uvedl mluvčí obou komor britského parlamentu.

Aplikace pro sdílení videí, kterou vlastní pekingská společnost ByteDance, se dostává pod stále větší drobnohled kvůli obavám, že by se uživatelská data mohla dostat do rukou čínské vlády. Aplikaci na služebních zařízeních již zakázaly Spojené státy, Kanada, Belgie i úřady Evropské unie.

Americký kongresový výbor dnes zpovídá ředitele TikToku, síti hrozí v USA kompletní zákaz. Ředitel sítě Shou Zi Chew dnes před výborem odpovídá na dotazy kongresmanů. Ti vycházejí z předpokladu, že TikTok má vazby na Komunistickou stranu Číny a poskytuje jí americká data. Shou se snaží prokázat opak. Síti hrozí v USA zakázání.

V Česku zakázala TikTok používat například Sněmovna na všech svých zařízeních a doporučila smazat tuto aplikaci i ze soukromých přístrojů. Před používáním TikToku na zařízeních s přístupem do významných informačních systémů varoval na začátku března Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Aplikaci pokládá za bezpečnostní hrozbu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na gymnázia se v Česku letos hlásí o desetinu více studentů než loni

Počet přihlášek k jednotným přijímacím zkouškám na gymnázia v Česku letos meziročně vzrostl o desetinu. Zatímco před rokem školy přijaly 72 943 přihlášek, nyní jich bylo 80 073. Nejvíce z nich, zhruba 34 400, obdržela letos osmiletá gymnázia. Následovala čtyřletá gymnázia s přibližně 32 500 přihláškami a šestiletá s asi 13 tisíc. Vyplývá to z údajů organizátora jednotných zkoušek společnost Cermat. Školáci mohli podávat dvě přihlášky. Kolik míst pro prváky střední školy od září nabízí, ministerstvo školství neví. Podle nedávného vyjádření jeho mluvčí Anety Lednové přehled mají zřizovatelé škol. Těmi jsou většinou kraje, podle nichž bude u gymnázií převis poptávky nad nabídkou.

Jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté obory se budou konat 13. a 14. dubna a na víceletá gymnázia 17. a 18. dubna. Celkově k nim letos žáci podali přes 212 tisíc přihlášek, meziročně zhruba o 12 procent více.

Zdroj: ČTK
Další zprávy