Šumperk - Družstvo CBA CZ, které sdružuje 900 maloobchodních prodejen s ročním obratem téměř dvě miliardy korun, chce v Česku prosadit plošný zákaz nedělního prodeje. Zákaz má pomoci udržet malé prodejny na venkově. Odboráři ani například zástupci Hospodářské komory s tím však nesouhlasí.
Menší obchodníky trápí, že lidé jezdí za nákupy do velkých supermarketů a menší prodejny kvůli tomu vymírají, protože přicházejí o kšefty a v malém počtu pracovníků ani nejsou schopni zvládnout velkou administrativní zátěž. Omezení nedělního prodeje by podle nich tuto situaci zlepšilo.
"Především pro prodejny na venkově je nedělní provoz značně nerentabilní, tyto obchody však nechtějí kvůli možnému odlivu zákazníků k velkým řetězcům zavírat. Plošný zákaz prodeje v neděli by proto českým obchodníkům určitě pomohl," řekl předseda Družstva CBA Roman Mazák s tím, že zachování malých prodejen je důležité pro udržení obslužnosti lidí žijících ve vesnicích.
Nedělní zákaz platí nyní v osmi státech Evropské unie včetně Německa a Rakouska. Právě německý či rakouský model by podle Mazáka šel dobře uplatnit i v Česku. Respektuje totiž určité výjimky, jako jsou pekařství, prodejny mléčných výrobků či novinové stánky.
Nedělní zákaz se nevztahuje ani na obchody na nádražích, letištích či čerpacích stanicích. Jednotlivé německé spolkové země pak mohou na čtyři neděle v roce udělit výjimku a prodej v obchodech povolit. Rakousko zase povoluje výjimky pro turistické oblasti.
Ačkoliv zákaz prodeje v neděli platí s určitými výjimkami také ve Francii, Belgii, Norsku, Nizozemsku, Finsku i Řecku, v Česku si větší příznivce zatím nezískává. Proti jsou například i odboráři, kteří prosadili zákaz prodeje o některých svátcích.
"Uzavření prodejen v neděli jsme nikdy nepožadovali a nepožadujeme," uvedla předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáta Burianová. Podle odborářů není v České republice pro zákaz prodeje o nedělích ani společenské, ani politické klima, a je proto irelevantní o tom nyní vážněji přemýšlet.
Proti prodejnám zavřeným v neděli je i Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. "Tento návrh se nám jeví jako zcela nereálný. Jsme zásadně proti jakékoliv regulaci prodejní doby. Mělo by být na volbě jednotlivých obchodníků, kdy budou mít otevřeno a kdy zavřeno," říká Marta Nováková, prezidentka SOCR ČR.
"Pokud obchodníci sdružení v CBA mají tento požadavek, určitě jim v jejich záměru mít své obchody v neděli zavřené nikdo nebrání. Je však nepřípustné, aby se snažili toto omezení zakotvit v legislativě i pro ostatní obchodníky," dodává.
Proti je i Hospodářská komora ČR (HK ČR), podle níž jakékoliv zákazy prodeje, tedy i v současnosti platné zavření obchodů ve vybraných svátcích, omezují svobody občanů a podnikání.
"Rozhodně odmítáme, aby zákon o omezení otevírací doby, který považujeme za zcela zbytečný, přitvrzoval. Pokud budeme slepě přejímat zákazy a regulace z okolních zemí s vágním vysvětlením "tam platí, u nás musí taky", řítíme se do orwellovského 1984," říká mluvčí HK ČR Miroslav Diro.
Mnoho zemí v Evropě podle něj naopak od regulace prodejní doby ustupuje. Například Maďarsko odvolalo rok starý zákaz nedělního prodeje a stejně postupovali i v Itálii a ve Švédsku. Od regulace také ustoupilo Portugalsko či Irsko a Finsko ji výrazně omezuje. "Postupná deregulace v tomto směru probíhá také v Německu a Rakousku. Debata o zrušení omezení se intenzivně vede rovněž ve Francii," dodává Diro.
Zavřít v neděli obchody chce naopak Polsko. Parlament nyní jedná o zákonu, který by měl začít platit od března 2018. Pokud jej poslanci schválí, nejdříve přijde měkčí zákaz, který částečně prodej povoluje, za dva roky už by měly být zavřené všechny prodejny.
V Česku musí mít nyní větší obchody zavřeno v sedmi vybraných svátcích - na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno do 12. hodiny. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích.
ODS se v úterý pokoušela tento zákaz zrušit. Poslanci s tím ale nesouhlasili. Odboráři z OSPO by však naopak podpořili nápad rozšířit zákaz prodeje ve vybraných prodejnách na všech 13 státních svátků.