Prodavačky promluvily: Deset věcí, které jim v obchodě nejvíc vadí - možná i na vás

Iva Špačková Iva Špačková
Aktualizováno 31. 3. 2018 11:27
Agresivní chování a nadávky, porušování pravidel, pohrdání místo úcty či malé zastání u zaměstnavatele. Projděte si deset věcí, které „ženy za pultem“ nejvíc trápí - nejen během předvánoční nákupní špičky.

Rostoucí agresivita zákazníků

Obchod se otevíral v pravé poledne. Hodinu poté to u pokladen vypadalo, že všechny ostatní prodejny potravin měly v Liberci týden zavřeno. "Je tady víc lidí, než na závodech ve Vesci," komentovali to nakupující.
Obchod se otevíral v pravé poledne. Hodinu poté to u pokladen vypadalo, že všechny ostatní prodejny potravin měly v Liberci týden zavřeno. "Je tady víc lidí, než na závodech ve Vesci," komentovali to nakupující. | Foto: Ondřej Besperát

Co nejvíc štve zákazníky při nakupování? Po zveřejnění výsledků ankety Aktuálně.cz mezi spotřebiteli nám svůj pohled začali posílat i prodavačky, prodavači či pokladní. Jejich pohled se výrazně liší.

Zaměstnanci obchodů popisují, že se cítí často jako hromosvod, který slouží k odvedení vzteku rozzlobených zákazníků. Prodavači tak při sebemenším problému schytají kritiku nejen za to, co se zákazníkovi nelíbí při nakupování, ale i za všechny křivdy, které si nastřádal za poslední dny v práci či doma. U pokladen přitom často nemají prostor, čas ani dostatek informací k tomu, aby záležitost se zákazníkem urovnali. Kvůli věcem, které mnohdy nemohou ovlivnit, slyší zaměstnanci i sprosté nadávky.

  • "Například když přijde na prodejnu v akci určité množství zboží a zákazníci vynadají prodavačkám, že už zboží není. V jednom obchodě zákazník sprostě vynadal prodavačce za to, že mu nechtěla prodat dva kartony mléka v akci - ale ona měla přikázané, že může vydat jen určité množství. Zákazník po ní následně ten karton hodil."
  • "Na pokladní si otevře 'hubu' každý… u zubaře by si to nedovolil. Všechny, co ve frontě nadávají, bych posadil za pokladnu, ať ukážou, jak to zvládnou líp," navrhuje jeden z prodavačů, jak toleranci vůči jejich práci zlepšit.

(foto je pouze ilustrační)

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Za ubytování v Praze zaplatí lidé od ledna 21 korun za den, městu poplatek vynese 370 milionů ročně

Ubytovací zařízení v hlavním městě budou od ledna vybírat poplatek za pobyt 21 korun za osobu a den. Podléhat mu budou i služby typu Airbnb. Jde o součet maximální sazby rekreačního a lázeňského poplatku. Vláda rozhodla o sloučení obou poplatků od nového roku v jediný. Praha díky tomu může počítat s výnosem téměř 370 milionů korun, tedy o zhruba 14 procent vyšším než dosud. Informace vyplývá z důvodové zprávy ke změně vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé.

Podle novely zákona může být poplatek od ledna maximálně 21 korun za osobu a den, od roku 2021 budou moci obce podle svého rozhodnutí vybírat až 50 korun. Podle primátorova náměstka Petra Vyhnánka (Praha Sobě) bude návrh na zvýšení poplatku zastupitelům předkládat znovu za rok, protože současný poplatek je "směsně nízký", řekl. Dosud platil rekreační nebo lázeňský poplatek maximálně 15 korun za osobu a den a poplatek z ubytovací kapacity šest korun za lůžko a den.

Poplatek se týká každého krátkodobého pobytu bez ohledu na místo a účel. Neplatí se za první den pobytu a jen pokud ubytování nepřekročí 60 po sobě následujících dní. Osvobozeni od platby jsou lidé starší 70 let a lidé ubytovaní v souvislosti se sezonní prací. Nad rámec zákona Praha osvobodila od poplatku skupiny dětí a mládeže v ubytovnách sdružení dětí a mládeže, pokud cena za ubytování nepřesáhne trojnásobek poplatku za osobu a den.

před 1 hodinou

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

Další zprávy