Alza dostala pokutu 230 tisíc korun za prodej během svátků, ČOI zamítla odvolání

Petr Kučera Petr Kučera
18. 12. 2017 20:15
Zákon zakazuje pouze prodej, nenařizuje uzavření prostor. Česká obchodní inspekce však zjistila, že lidé si mohou koupit zboží i přímo v prodejně.
Je to prodej? (ilustrační foto)
Je to prodej? (ilustrační foto) | Foto: Economia

Praha - Internetový obchod Alza.cz dostal pokutu 230 tisíc za porušení zákona o prodejní době. Ústřední ředitel České obchodní inspekce zamítl odvolání společnosti a sankce je tak už pravomocná. Online deníkům Aktuálně.cz a iDnes.cz to potvrdil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Alza podle inspekce porušila zákon tím, že během státního svátku 28. října 2016 prodávala v prostorách nad 200 metrů čtverečních, stejně jako 26. prosince 2016. "Jde o provozovny v Jateční ulici v pražských Holešovicích a v Truhlářské ulici v Plzni," upřesnil Fröhlich.

Zákon během sedmi vybraných svátků zakazuje pouze prodej, nenařizuje uzavření prostor. Česká obchodní inspekce, která jeho dodržování kontroluje, však zjistila, že lidé si mohou koupit zboží i přímo v prodejně. Na samotný prodej po internetu se zákaz nevztahuje.

"Podle vypracovaného odborného právního posudku otevřením provozoven neporušujeme platné předpisy," uvedla už dříve mluvčí e-shopu Patricie Šedivá. Provozovny, které sám e-shop nazývá i prodejnami, zůstávají podle ní otevřené "za účelem výdeje zboží, řešení reklamací a pro prezentaci výrobků smluvních partnerů".

Od loňského 28. října, kdy zákaz prodeje platil vůbec poprvé, uskutečnila Česká obchodní inspekce celkem 1568 kontrol. K porušení zákona došlo v 26 případech, nejméně deset už skončilo pravomocnou pokutou.

Za porušení zákona o prodejní době může ČOI uložit pokutu až jeden milion korun, při opakování až pět milionů. Dosud nejvyšší pokutou - před řádově vyšším trestem pro Alzu - bylo 20 tisíc korun pro společnost Ronja, která 28. října 2016 prodávala ve své provozovně "3 Kronen Markt" v nákupním centru Excalibur City Hatě.

 

Právě se děje

Další zprávy