Pomoc od potravinových bank loni dostalo téměř 100 tisíc lidí. Letos jich může být výrazně víc

Foto: Jakub Plíhal
ČTK ČTK
5. 6. 2018 14:21
V loňském roce distribuovaly potravinové banky v České republice 2336 tun potravin v hodnotě 128 milionů. Pomoc tak dostalo 96 tisíc lidí.

Praha - Potravinové banky loni v Česku distribuovaly potřebným 2336 tun potravin, meziročně to bylo skoro o 1000 tun více. Potraviny v hodnotě 128 milionů korun tak dostalo na 96 000 lidí. Uvedla to ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová.

Letos začal platit zákon, podle kterého musí obchody s výměrou nad 400 metrů čtverečních nabídnout bankám nezávadné jídlo, které hodlají vyřadit z prodeje. Láchová tak očekává letos další nárůst, kvůli nárůstu počtu odběratelů ale podle ní potravin pro potřebné stejně nebude dost.

"Nasycenost (potravin pro banky) nedokážu předpokládat. Bůh ví, jestli nastane dříve, než nastane další ekonomická krize, já si to ale nemyslím," uvedla dnes Láchová. ČR je podle ní i přes zvyšující se množství distribuovaných potravin charitativním organizacím stále na zadních místech evropského žebříčku.

Podle ní přibývá klientů společně s rostoucím množstvím a pestrostí potravin. Například se více podporují azylové domy, kam se může dávat dětská výživa, do domovů pro seniory pak míří třeba ovoce a zelenina. Žádná z 15 českých potravinových bank není podle ní přehlcená potravinami.

Spolu s nástupem platnosti zákona se podle ní muselo zhruba 35 zaměstnanců profesionalizovat. "Měli bychom pokrývat něco přes 800 obchodů," vysvětluje. Kromě tvorby logistických plánů je pak nutné potraviny předtřídit. "Každý sáček projde rukou někoho, kdo je zkontroluje," dodala.

Do budoucna se obává, že obchody, které nejsou zařazené do řetězců, se o nyní již platné povinnosti nedozví.

Část z potravin kromě řetězců darují i občané v podzimní Národní potravinové sbírce, například loni šlo o 412 tun potravin a drogistického zboží, meziročně o 95 tun více.

První potravinová banka na světě byla založena v roce 1967 ve Phoenixu v Arizoně, v Evropě vznikla v roce 1984 v Paříži. V roce 1986 byla založena Evropská federace potravinových bank a v roce 1994 Česká federace potravinových bank. V ČR je 15 takových bank. Do tuzemské potravinové sbírky se dlouhodobě zapojuje většina obchodních řetězců.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Provoz na lince metra A byl před sedmou hodinou znovu obnoven

Vyplývá to z informací na stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy. Metro v pondělí ráno krátce nejezdilo mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař kvůli srážce soupravy s člověkem. 

Zdroj: Domácí
Další zprávy