Končily v odpadu, teď vylepšují život chudým. Podívejte se, kam míří zbytky z řetězců

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
Je pondělí ráno, 8.25. Martin Vágner, řidič potravinové banky v Ústeckém kraji, se právě dozvídá, že řetězec Makro Cash & Carry pro něj má připraveny dva vozíky plné potravin. Některé z nich se musí sníst nejpozději zítra - takže je třeba vyrazit, aby se rychle dostaly k těm, kdo si je nemohou koupit.
Necelých pět stupňů Celsia - to je fajn. Ani velká zima, ani malá, aby se musela měnit teplota uvnitř chladírenského auta. V létě to je mnohem horší - chladnička jede naplno a spotřebuje hodně energie, aby udržela správnou teplotu u zboží, jako jsou pudinky, máslo či maso.
Dnes se ozvaly dokonce dva obchody, že mají pro místní banku připravené zboží, kterému brzy vyprší expirace. Vedle Makra to je i Globus.
"Dříve byly dny, kdy nebylo kam jet a měli jsme třeba i prázdné sklady, dnes je toho dvakrát až třikrát více," říká čtyřiačtyřicetiletý řidič. V roce 2016 s bankami dobrovolně spolupracovalo jen několik řetězců. Od Nového roku 2018 to je pro všechny prodejny nad 400 metrů čtverečních povinné.
Foto: Jakub Plíhal
Iva Špačková Iva Špačková
23. 10. 2018 6:46
Velké obchody musí od začátku letošního roku nově darovat všechno jídlo, které už nestihnou prodat a dříve by ho vyhazovaly. Takzvané potravinové banky mají díky tomu mnohem více práce než dřív, ale těší je, že dokážou pomoci většímu počtu lidí než v minulosti, kdy jim potraviny daroval jen někdo. Kolika chudým pomůže za jeden den taková banka v Ústeckém kraji? Projděte si fotoreportáž.
 

Právě se děje

Další zprávy