Jsou to české slepice, v Polsku jen žijí. Lidl obhajoval chybnou popisku na vejcích

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
22. 12. 2020 13:48
Vlnu pozdvižení na sociální síti Facebook vzbudila reakce řetězce Lidl na dotaz ohledně původu vajec. Prodejce totiž na cenovce avizoval český chov, přestože na obale je uvedeno Polsko. V komentáři to na dotaz zákazníka zdůvodnil tím, že slepice jsou sice chovány v Polsku, mají ale český původ. Tiskový mluvčí Tomáš Myler pro Aktuálně.cz uvedl, že se jedná o chybu v komunikaci se zákazníkem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Uživatelka nasdílela svůj příspěvek z prodejny Lidlu ve Slaném minulý čtvrtek. "Dobrý den, Lenko, vejce jsou snášeny v Polsku, ale jsou od dodavatelů z České republiky, kde jsou i baleny," reagoval na něj řetězec Lidl. Jako dovysvětlení pro další uživatele pak prodejce v jiném svém komentáři uvedl: "Dobrý den, jedná se o české slepice, které jsou v Polsku, kde jsou pro ně lepší podmínky. Děkujeme za pochopení."

"Kauzy" s původem vajec z Lidlu si všiml například i bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. "To jako fakt? Mohl by mi to někdo z Lidlu vysvětlit? Jakože emigrovaly holky za lepším, nebo jak to myslíte," napsal v sobotu ve svém příspěvku na Twitteru.

Mluvčí Lidlu Tomáš Myler autenticitu reakce Lidlu, která na sítích vyvolala pobavené i rozhořčené reakce, pro on-line deník Aktuálně.cz potvrdil. Dodal však, že se jednalo o chybu v komunikaci se zákazníkem. 

"Omlouváme se za chybu, která v tomto případě nastala v komunikaci směrem k zákazníkům a uvádíme situaci na pravou míru. V daném případě se jedná o českého prodejce vajec, který je z důvodu nedostatečných kapacit částečně nucen vejce dovážet ze zahraničí. V souladu s legislativou České republiky je tak na vejcích uveden polský kód a na obalu země původu Polsko. Vejce jsou následně baleny a tříděny na území České republiky, proto je na obale uveden i kód třídírny," vysvětluje Myler.

S tímto vysvětlením Lidl také doupravil svůj původní komentář pod příspěvkem narážející na skutečný původ prodávaných vajec.

Myler se vyjádřil rovněž k chybně uvedené cenovce. "Současně se velice omlouváme zákazníkům za chybně uvedenou cenovku, která obsahovala informaci o původu z českých chovů. Společnost Lidl neprodleně sjednala nápravu. Vzniklá situace nás velice mrzí a ještě jednou se všem zákazníkům omlouváme," zopakoval mluvčí.

Původ vajec lze snadno poznat podle skořápky. Na té musí být kódované informace o chovu, výjimka je u podniků do 50 nosnic.

První číslo na vejci označuje, o jaký typ chovu drůbeže jde, dále je na něm označení země původu a registrační číslo chovu. Pokud jde o chov v ekologickém zemědělství, je první číslo kódu 0. Pokud jde o chov ve volném výběhu, značí se 1, dvojka znamená chov v halách na podestýlce a trojka chovy v klecích

 

Právě se děje

Další zprávy