Lidl u nás prodává stejné zboží dráž než v Německu, stěžují si do Bruselu Poláci. Víc platí i Češi

Kateřina Šefrová Hana Vařáková Kateřina Šefrová, Sandro Elčić, Hana Vařáková
Aktualizováno 14. 12. 2017 10:48
Obchodní řetězec Lidl prodává v Polsku potraviny dráž než v Německu. Europoslanec Kosma Złotowski se proto obrátil na Evropskou komisi, aby situaci řešila. Podle Potravinářské komory ČR se jedná se o běžnou praktiku i v Česku.
Správná volba?
Správná volba? | Foto: Shutterstock

Varšava, Praha - Polský europoslanec Kosma Złotowski (za vládní stranu Právo a spravedlnost) chce po Bruselu odpověď na otázku, zda je na jednotném unijním trhu férové prodávat stejné výrobky za rozdílné ceny.

Evropská komise by se podle něj zároveň měla zabývat otázkou, jestli by řetězce neměly u zboží uvádět i cenu, za kterou jej prodávají v jiných zemích EU. O iniciativě píší polská média.

Złotowski reaguje na průzkum agentury Take Task. Ta v říjnu zjistila, že obchodní řetězec Lidl prodává ve svých polských prodejnách dražší zboží než v německých. Podle europoslance může jít o nekalou obchodní praktiku, protože cenové rozdíly lze obtížně vysvětlit, když třeba náklady na pracovní sílu jsou v Polsku nižší než v Německu.

"Mezi výrobky se stejným složením a stejným čárovým kódem bylo až 70 procent položek dražších v Polsku než v obchodech stejného řetězce v Německu. V průměru byly všechny testované výrobky o 10 procent dražší," uvedl Złotowski.

Podle výzkumníků z Take Task jsou ceny často vyšší proto, že se stejné zboží v Polsku prodává jako prémiové, zatímco v Německu jako běžné. Největší rozdíly byly u potravin, které byly dražší ve třech čtvrtinách. Některé zboží se nicméně v Polsku prodává naopak levněji.

Lidl pro polská média mimo jiné uvedl, že nižší ceny v Německu jsou dány takzvanými úsporami z rozsahu. V Německu má řetězec téměř pětkrát víc prodejen než v Polsku, což znamená větší sílu při vyjednávání s dodavateli.

Mnoho specifických faktorů

Mluvčí českého Lidlu Zuzana Holá, kterou oslovil on-line deník Aktuálně.cz, nechtěla tvorbu cen polského Lidlu komentovat.

"Každá země si stanovuje nabídku nezávisle na dalších, tedy samostatně na základě poptávky a podmínek na místním trhu. Také cenová politika se odvíjí od mnoha specifických faktorů, například DPH, logistických nákladů, celkového objemu zboží a v neposlední řadě tržních podmínek daného státu," dodává.

Česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD) se dlouhodobě zabývá dvojí kvalitou potravin; tedy na první pohled stejnými výrobky, které ve skutečnosti mají odlišné složení - často v neprospěch spotřebitelů v Česku a dalších postkomunistických zemích.

Na otázku, jak chce Evropská komise problém dvojí kvality řešit, stále nedostala konkrétní odpověď. "Očekávám, že se komise bude stavět rezervovaně i vůči dotazu na rozdílné ceny," říká Sehnalová.

Také europoslankyně Dita Charanzová (za ANO) snahu polského kolegy vítá. Spíš než ceny by ale podle ní měla Evropská komise řešit dvojí složení potravin. "Nemůžeme diktovat firmám, za kolik mají prodávat. Musí zafungovat volný trh a preference spotřebitele. Rozdílné ceny v různých zemích podle mne nelze považovat za nekalou obchodní praktiku," dodává.

Běžná praktika i v Česku

Různé ceny stejných potravin oproti západní Evropě jsou podle Potravinářské komory běžnou obchodní praktikou i v Česku. Například sama komora prováděla před dvěma lety průzkum u víc než dvou desítek shodných potravin v obchodech Globus a Tesco. Zjistila, že ve více než 60 procentech případů jsou potraviny v Česku dražší.

Srovnání cen v Česku a Německu - rok 2015

Zboží Cena v Česku Cena v Německu
Dr. Oetker Ristorante pizza 66,99 Kč 73,87 Kč
Carte d´Or jahodová zmrzlina 129,90 Kč 82,11 Kč
Magnum Classic 32,91 Kč 17,13 Kč
Fanta pomeranč 1,5 l 42,53 Kč 38,17 Kč
Nestea Lemon 1,5 l 36,90 Kč 35,42 Kč
Coca Cola 1,5 l 42,53 Kč 38,17 Kč
Granini pomeranč 1 l 51,90 Kč 46,41 Kč
Heinz Tomato kečup 81,14 Kč 62,88 Kč
Rio Mare tuňák 118,63 Kč 71,12 Kč
Knorr Polévka s liškami 28,79 Kč 32,68 Kč
Nestlé Nesquik 43,90 Kč 62,88 Kč
Haribo medvídci 39,80 Kč 26,09 Kč
7days croissant 51,60 Kč 40,92 Kč
m&m´s čokoládové bonbony 59,90 Kč 62,88 Kč
Rama 43,90 Kč 40,92 Kč
Kiri z tvarohu a smetany 32,28 Kč 40,92 Kč
Almette Hochland tvarohový sýr 31,90 Kč 32,68 Kč
Kinder mléčný řez 10,90 Kč 5,46 Kč
Galbani mozzarella 29,90 Kč 32,68 Kč
Danone Activia bílá 10,31 Kč 13,66 Kč
Milka mléčná 33,90 Kč 29,93 Kč
21 položek 1 020,51 Kč 886,96 Kč
Zdroj: Průzkum Potravinářské komory ČR z roku 2015 v řetězcích Tesco a Globus. Rozdílná gramáž byla přepočtena na stejné jednotky.

"Znamená to, že marže obchodníků jsou v nových zemích mnohem vyšší než ve starých," komentuje porovnání Miroslav Koberna, ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory.

Podle některých firem ale za různými cenami stojí fakt, že mnohonásobně větší objem zboží prodaný ve velkých evropských zemích snižuje výrobní náklady.

Například šéf drogerií dm pro Česko Gerhard Fischer letos Hospodářským novinám vysvětloval, že za vyššími cenami stojí například inflace, daně, zákony, politická situace nebo vývoj kurzu. "Momentálně je v oblasti drogistického zboží v Německu zřejmě nejostřejší cenová válka v Evropě vůbec. A zasahuje i do klasických řetězců. To tlačí na snižování cen," obhajoval Fischer nižší ceny v německém dm.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy