Chutná Čechům horší jídlo? Odlišné chutě nesmí být záminkou pro nižší kvalitu, říkají experti

Sandro Elčić
3. 12. 2017 20:30
Přizpůsobení výrobků chuťovým preferencím obyvatel firmy mnohdy zneužívají k ospravedlnění úspor na surovinách. A to přesto, že Češi opravdu někdy preferují méně kvalitní výrobky.
"Speciální edice" pro východ. (ilustrační foto)
"Speciální edice" pro východ. (ilustrační foto) | Foto: DVTV

Praha - Když má káva stejné složení, může se lišit chutí a recepturou. Někteří výrobci však argumentují odlišnými chuťovými preferencemi i tam, kde to není vhodné. Shodli se na tom účastníci konference o dvojí kvalitě potravin, kterou v tomto týdnu uspořádalo vydavatelství Economia.

Jedním z mýtů o dvojí kvalitě potravin je podle diskutérů představa, že nemá být přípustné přizpůsobit recepturu jednotlivým zemím. Podle nich však lze vyjít vstříc chuťovým preferencím obyvatel, ale nemělo by se to projevit na kvalitě.

Právník spotřebitelské organizace dTest Lukáš Zelený uvedl, že argumentace chuťovými preferencemi je často spíše výmluvou. Například jej používali výrobci kolových nápojů, kteří tvrdili, že Češi preferují glukózovo-fruktózový sirup před zdravějším cukrem. Následně však spustili masivní marketingovou kampaň založenou právě na tom, že nahrazují tento sirup právě cukrem.

Podle europoslankyně Olgy Sehnalové (ČSSD) navíc z průzkumů provedených v roce 2015 vyplynulo, že Češi z hlediska chuti preferovali spíše německé verze výrobků.

"Rozdíl v chuťových preferencích nemá nic společného s rozdílnou kvalitou. Ta musí být vždy úplně stejná," řekla mluvčí společnosti Nestlé Andrea Brožová. Zdůraznila rozdíl mezi složením a recepturou. Jako příklad uvedla jednu z nabízených rozpustných káv, která se skládá ze 100 procent z kávy, avšak pro Evropu existuje více různých receptur a tedy i chutí, které odpovídají místnímu vkusu a zvyklostem.

Jan Pivoňka z Vysoké školy chemicko-technologické upozornil, že zákazníkům v Česku často více chutnají méně kvalitní výrobky, jako jsou kečupy s menším obsahem rajčat a vyšším obsahem cukru, dolihovávaná medovina nebo výrobky s glutamátem. Nejen v těchto případech hrají podle Pivoňky významnou roli spotřebitelské organizace, které mají spotřebitelům usnadnit přístup k informacím a vzdělávat je.

Tento problém potvrdila i Brožová z Nestlé na příkladu lentilek. "Lentilky byly v 90. letech krásně zářivě barevné, protože se barvily syntetickými aditivy. Od roku 2013 se barví převážně výtažky z ovoce, zeleniny a barvicími potravinami, stejně tak je to s přechodem na přírodní aromata. A spotřebitel to ne úplně jednoznačně akceptoval," řekla Brožová.

Evropská komise dala v září členským státům návod, jak stejnou kvalitu vymáhat na základě současné právní úpravy. Podle ní se však musí dozorové orgány spoléhat na ochotu svých protějšků ke spolupráci. "To by měla částečně vyřešit novela nařízení EU o přeshraniční spolupráci dozorových orgánů, která začne platit za dva roky," podotkla europoslankyně Olga Sehnalová.

"Za dobrý přínos nové legislativy považuji také takzvaná koordinovaná šetření trhu neboli sweepy, které doteď existovaly pouze pro on-line prostředí," řekla Sehnalová. "My jsme rozšířili tuto možnost i do off-line prostředí, tak abychom mohli dělat třeba takovéto srovnávací průzkumy pro různé kategorie zboží, potraviny, nepotravinářské zboží a podobně," dodala.

Dozorové orgány však zatím nemají podle Zeleného a Sehnalové dostatečné pravomoci postihovat dvojí kvalitu potravin, protože ta není zapsána na černé listině směrnice o nekalých praktikách. Je podle nich proto nutné zařadit ji na černou listinu - jinak si nedovedou představit, že by ji dozorové orgány postihovaly.

"Evropská komise naproti tomu říká, že už ta stávající legislativa toto umožňuje," dodala Sehnalová.

Značka má být nositelem kvality a vyrábět stejně pro všechny, Výsledky testování mě překvapily, takovou rozdílnost jsme nečekali. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 26 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy