Praha - Řetězec Kaufland se snaží dohnat svou sesterskou síť Lidl, která v březnu znovu výrazně zvedla mzdy svých zaměstnanců. Kaufland od 1. června zvedne výdělky svých pracovníků na provozních pozicích o 26 procent.
Člověk pracující na plný úvazek jako asistent prodeje si od června nově odnese 24 000 korun hrubého měsíčně. Tato minimální nástupní mzda platí pro celou Českou republiku kromě Prahy, kde je větší problém sehnat zaměstnance. V hlavním městě bude minimální výdělek na plný úvazek po zkušební době vyšší, a to 26 000 korun.
"Chceme být i nadále atraktivním zaměstnavatelem. Zvýšením mezd chceme ocenit náročnou práci našich lidí, kterým nabízíme celou škálu pracovních úvazků od celodenních, osmihodinových, přes různé formy kratších úvazků až po brigádnické dohody," říká mluvčí Kauflandu Renata Maierl.
Zaměstnanci řetězce dostávají vedle mezd také další benefity, například nadstandardní příplatky za noční směny, až pět týdnů dovolené, osmdesátikorunové stravenky, kartu Multisport či ocenění při pracovních jubileích. Po zaškolení a návazném firemním vzdělávání se mohou zapojit do dalších rozvojových programů firmy a v budoucnosti získat manažerské posty.
Výše mezd v Kauflandu v současné době převyšuje celorepublikový průměr. Web Platy.cz uvádí průměrnou mzdu u pozice prodavač 17 262 korun a u pokladní 16 665 korun - nerozlišuje ovšem mezi řetězci a ostatními prodejnami.
Kaufland, který kvůli odlivu pracovníků čelí v posledních měsících kritice od zákazníků, dnešním prohlášením reaguje na krok Lidlu, jenž zvedl mzdy svých lidí v březnu o pětinu na 28 tisíc korun (v Praze na 29 143 korun). Oba řetězce přitom patří do stejné německé obchodní skupiny Schwarz.
Předsedkyně největší odborové organizace při Kauflandu Marcela Jelínková věří, že zvýšení mezd pomůže situaci v řetězci stabilizovat: "Vidím to jako velmi pozitivní krok, který je také výsledkem našeho dlouhodobého dialogu," říká Jelínková z Nezávislého odborového svazu pracovníků potravinářského průmyslu. Nedostatek zaměstnanců v Kauflandu - společně s ukončením spolupráce s externími firmami - vedl letos k prodloužení front u pokladen a většímu nepořádku v prodejnách.
Pracovní podmínky se snaží zlepšovat také ostatní řetězce, aby jejich zaměstnanci nepřešli ke konkurenci. Albert navyšoval prodavačům, pokladním, zelinářům, řezníkům či skladníkům mzdy v lednu téměř o pětinu, Penny Market zvyšoval výdělky v březnu o sedm procent a Globus a Tesco je podle vyjádření svých mluvčí zvyšují průběžně.
Billa po lednovém navýšení mezd pracovníkům v logistice sáhla k další úpravě v březnu, kdy zrušila zaměstnancům v prodejnách variabilní složku a posílila tím jejich základní mzdu v průměru o tisíc korun. Lidem přilepšila už v lednu také na stravenkách, jejichž hodnotu zvedla z 60 na 80 korun, a všem zaměstnancům umožnila vybírat si 5 týdnů dovolené namísto zákonných čtyř.
Šéfka Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáta Burianová doufá, že navýšení mezd v Kauflandu bude inspirovat také ostatní řetězce.
Kaufland je podle tržeb největším maloobchodním řetězcem s potravinami v Česku. Jeho výkonnost však pomalu klesá, ve finančním roce 2016/2017 jeho tržby poklesly o dvě procenta na 57 miliard korun a zisk se snížil o pět procent na 1,97 miliardy. Společnost vstoupila na český trh v roce 1998. Nyní provozuje 129 prodejen, dvě logistická centra a vlastní masozávod.