Ceny už zase mírně rostou, inflace v Česku zrychlila

Petr Kučera Petr Kučera
9. 9. 2014 9:45
Potraviny jsou meziročně dražší o 1,3 procenta, naopak bydlení a energie zlevnily o 0,8 procenta, hlavně díky levnější elektřině.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha – Spotřebitelské ceny v srpnu stouply oproti stejnému období loňského roku o 0,6 procenta, a o jednu desetinu procentního bodu tak zrychlily svůj červencový růst. Zdražily hlavně potraviny a nealkoholické nápoje. Oproti letošnímu červenci ale ceny klesly v průměru o 0,1 procenta. Vyplývá to údajů Českého statistického úřadu.

Potraviny jsou meziročně dražší o 1,3 procenta, naopak bydlení a energie zlevnily o 0,8 procenta, hlavně díky levnější elektřině.

„Dnešní čísla jsou opět spíše příjemnou zprávou pro Českou národní banku, neměla by být žádným důvodem k nějaké další akci v oblasti měnové politiky. To je ostatně vidět i na kurzu koruny, který na dnešní čísla vůbec nereaguje,“ říká analytik skupiny Citfin Jiří Šimek. Očekává, že v dalších měsících by se inflace měla nadále držet na současných nízkých úrovních, i když do konce roku její meziroční míra zřejmě nepatrně zrychlí.

Dražší vejce i jogurty

Oproti loňskému srpnu výrazně stouply ceny vajec (o 14,5 procenta), jogurtů (o 11,7 procenta), čokolády a čokoládových výrobků (o 7,7 procenta), mléka a medu (shodně o 7,5 procenta), citrusů (o 6,6 procenta), sýrů (o 4,8 procenta), rýže či rostlinných tuků (shodně o 2,2 procenta). Tabákové výrobky zdražily o 2,9 procenta, víno o 2,8 procenta, naopak lihoviny zlevnily o 0,4 procenta. Nižší než loni byly zejména ceny brambor (o 41,1 procenta) a jablek (o 21,5 procenta).

Oděvy meziročně zdražily o 2,9 procenta, dopravní služby o 2,3 procenta. Stravovací služby zdražily o dvě procenta, ubytovací služby o 0,9 procenta. Kategorie „dovolené s komplexními službami“ zdražila o 4,7 procenta, finanční služby o 2,1 procenta.

Levnější elektřina i mobily

Ceny vodného stouply o 3,4 procenta, stočného o 3,2 procenta, zemního plynu o 2,4 procenta, čistého nájemného o 1,1 procenta, tepla a teplé vody o 0,6 procenta. Naopak elektřina zlevnila o 10,4 procenta.

Pokračuje výrazný pokles cen mobilních telefonů (meziročně o 19,6 procenta) i telefonických a telefaxových služeb (o 3,3 procenta).

Oproti letošnímu červenci klesly v srpnu především ceny plodové zeleniny (o 28 procent), brambor (o 25,6 procenta), peckovin a bobulovin o 20,2 (procenta). Naopak stouply ceny citrusů (o 20,4 procenta) nebo čokolády a čokoládových výrobků (o 7,8 procenta).

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v srpnu 0,5 procenta.

Intervence ČNB jen tak neskončí

„Zdá se, že inflace se konečně odpoutala ode dna a míří pozvolna nahoru. Nepůjde o žádný dramatický pohyb, protože na konci roku se inflace dostane jen velmi lehce nad jedno procento,“ očekává analytik ČSOB Petr Dufek.

„Dopomohou ji k tomu i vyšší spotřební daně u cigaret, které se v cenách tabákových výrobků díky předzásobení projevují s velkým zpožděním,“ dodává.

K takzvanému inflačnímu cíli stanovenému Českou národní bankou však podle Dufka stále ještě zbývá velký kus cesty. Neočekává tedy, že by centrální banka zvýšila sazby nebo opustila režim měnových intervencí dříve než v roce 2016.

 

Právě se děje

Další zprávy