Cigarety znovu zdraží. Poslanci reagují na slabší korunu

Petr Kučera Petr Kučera
30. 7. 2014 11:08
Opoziční poslanci neuspěli se snahou omezit daňové úniky, levnější tak například zůstanou tabákové listy.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Cigarety v České republice opět zdraží. Rozhodli o tom poslanci, když schválili vládní návrh na zvýšení spotřební daně. Krabička by měla zdražit o tři až čtyři koruny. Už od letošního ledna přitom zdražila o zhruba dvě koruny.

Vyšší spotřební daň musela vláda prosadit kvůli závazkům Česka vyplývajícím z členství v Evropské unii. Minimální sazby daně jsou totiž stanovené v eurech. Po měnové intervenci České národní banky ze začátku loňského listopadu přitom koruna vůči euru výrazně oslabila. Rozhodující bude sice až kurz koruny v letošním říjnu, neočekává se však, že by centrální banka do té doby dovolila koruně opět posílit.

Nová spotřební daň musí začít platit do 30. září, jinak by vláda musela navrhnout její výraznější zvýšení a to by cigarety zdražilo o šest až sedm korun.

Unijní směrnice letos požaduje spotřební daň alespoň 90 eur na 1000 kusů cigaret a 60 procent z vážené maloobchodní ceny.

Státní rozpočet by si měl oproti dosavadnímu stavu polepšit zhruba o 2,8 miliardy korun ročně. Odhad ministerstva financí ale nepočítá s možností předzásobení.

Výhoda pro tabákové listy zůstává

Opoziční poslanci neprosadili zásadnější změny vládního návrhu. Neuspěl tak například návrh Karla Fiedlera (Úsvit), aby byly zdaněny také tabákové listy určené oficiálně jen pro dekorační účely. Daňové úniky chtěl omezit také předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura, když neúspěšně navrhoval rovnou daň pro všechny druhy cigaret. Poslanci zmínili také úniky týkající se údajného vykuřování skleníků.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ale tyto pozměňovací návrhy poslanců nepodpořil. Celní správa už podle něj proti únikům bojuje, případné další změny navrhne ministerstvo až poté, co je projedná chystaná komise expertů.

Opoziční návrhy jsou podle Babiše jen "marketingová prezentace". Takzvané daňové úniky v podstatě neexistují, řekl. A připomíná, že tabákové listy lze danit už podle stávajícího zákona, pokud se používají k výrobě cigaret.

Předzásobení do konce ledna?

Novela má nabýt účinnosti prvním dnem třetího kalendářního měsíce po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Prodejci by pak cigarety za dosavadní ceny směli prodávat do konce druhého kalendářního měsíce po vyhlášení novely, tedy pravděpodobně do konce ledna.

Výjimku mají mít balení cigaret, které byly kolkem opatřeny v minulých letech.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Francie hlásí první výskyt koronaviru v Evropě, má dva nakažené

Ve Francii se objevily dva případy nákazy novým koronavirem, který byl zaznamenán na konci loňského roku v Číně a jemuž podlehlo již nejméně 26 lidí. Jedná se o první výskyt viru v Evropě. Podle francouzského ministerstva zdravotnictví, které informaci potvrdilo, se zřejmě budou objevovat i další případy.

První nakažený se podle úřadů léčí v okolí Paříže, druhý v nemocnici v Bordeaux na jihozápadě země. Francouzská ministryně zdravotnictví Agnès Buzynová uvedla, že úřady udělají vše pro to, aby zabránily dalšímu šíření nemoci.

Většina ze zatím asi 830 potvrzených nakažených lidí se objevila v několika čínských provinciích. Jednotlivé případy však hlásí také okolní asijské státy u příchozích z Číny. Druhého nakaženého dnes potvrdily také Spojené státy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy