Cigarety znovu zdraží. Poslanci reagují na slabší korunu

Petr Kučera Petr Kučera
30. 7. 2014 11:08
Opoziční poslanci neuspěli se snahou omezit daňové úniky, levnější tak například zůstanou tabákové listy.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Cigarety v České republice opět zdraží. Rozhodli o tom poslanci, když schválili vládní návrh na zvýšení spotřební daně. Krabička by měla zdražit o tři až čtyři koruny. Už od letošního ledna přitom zdražila o zhruba dvě koruny.

Vyšší spotřební daň musela vláda prosadit kvůli závazkům Česka vyplývajícím z členství v Evropské unii. Minimální sazby daně jsou totiž stanovené v eurech. Po měnové intervenci České národní banky ze začátku loňského listopadu přitom koruna vůči euru výrazně oslabila. Rozhodující bude sice až kurz koruny v letošním říjnu, neočekává se však, že by centrální banka do té doby dovolila koruně opět posílit.

Nová spotřební daň musí začít platit do 30. září, jinak by vláda musela navrhnout její výraznější zvýšení a to by cigarety zdražilo o šest až sedm korun.

Unijní směrnice letos požaduje spotřební daň alespoň 90 eur na 1000 kusů cigaret a 60 procent z vážené maloobchodní ceny.

Státní rozpočet by si měl oproti dosavadnímu stavu polepšit zhruba o 2,8 miliardy korun ročně. Odhad ministerstva financí ale nepočítá s možností předzásobení.

Výhoda pro tabákové listy zůstává

Opoziční poslanci neprosadili zásadnější změny vládního návrhu. Neuspěl tak například návrh Karla Fiedlera (Úsvit), aby byly zdaněny také tabákové listy určené oficiálně jen pro dekorační účely. Daňové úniky chtěl omezit také předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura, když neúspěšně navrhoval rovnou daň pro všechny druhy cigaret. Poslanci zmínili také úniky týkající se údajného vykuřování skleníků.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ale tyto pozměňovací návrhy poslanců nepodpořil. Celní správa už podle něj proti únikům bojuje, případné další změny navrhne ministerstvo až poté, co je projedná chystaná komise expertů.

Opoziční návrhy jsou podle Babiše jen "marketingová prezentace". Takzvané daňové úniky v podstatě neexistují, řekl. A připomíná, že tabákové listy lze danit už podle stávajícího zákona, pokud se používají k výrobě cigaret.

Předzásobení do konce ledna?

Novela má nabýt účinnosti prvním dnem třetího kalendářního měsíce po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Prodejci by pak cigarety za dosavadní ceny směli prodávat do konce druhého kalendářního měsíce po vyhlášení novely, tedy pravděpodobně do konce ledna.

Výjimku mají mít balení cigaret, které byly kolkem opatřeny v minulých letech.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy