Cigarety znovu zdraží. Poslanci reagují na slabší korunu

Petr Kučera Petr Kučera
30. 7. 2014 11:08
Opoziční poslanci neuspěli se snahou omezit daňové úniky, levnější tak například zůstanou tabákové listy.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Cigarety v České republice opět zdraží. Rozhodli o tom poslanci, když schválili vládní návrh na zvýšení spotřební daně. Krabička by měla zdražit o tři až čtyři koruny. Už od letošního ledna přitom zdražila o zhruba dvě koruny.

Vyšší spotřební daň musela vláda prosadit kvůli závazkům Česka vyplývajícím z členství v Evropské unii. Minimální sazby daně jsou totiž stanovené v eurech. Po měnové intervenci České národní banky ze začátku loňského listopadu přitom koruna vůči euru výrazně oslabila. Rozhodující bude sice až kurz koruny v letošním říjnu, neočekává se však, že by centrální banka do té doby dovolila koruně opět posílit.

Nová spotřební daň musí začít platit do 30. září, jinak by vláda musela navrhnout její výraznější zvýšení a to by cigarety zdražilo o šest až sedm korun.

Unijní směrnice letos požaduje spotřební daň alespoň 90 eur na 1000 kusů cigaret a 60 procent z vážené maloobchodní ceny.

Státní rozpočet by si měl oproti dosavadnímu stavu polepšit zhruba o 2,8 miliardy korun ročně. Odhad ministerstva financí ale nepočítá s možností předzásobení.

Výhoda pro tabákové listy zůstává

Opoziční poslanci neprosadili zásadnější změny vládního návrhu. Neuspěl tak například návrh Karla Fiedlera (Úsvit), aby byly zdaněny také tabákové listy určené oficiálně jen pro dekorační účely. Daňové úniky chtěl omezit také předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura, když neúspěšně navrhoval rovnou daň pro všechny druhy cigaret. Poslanci zmínili také úniky týkající se údajného vykuřování skleníků.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ale tyto pozměňovací návrhy poslanců nepodpořil. Celní správa už podle něj proti únikům bojuje, případné další změny navrhne ministerstvo až poté, co je projedná chystaná komise expertů.

Opoziční návrhy jsou podle Babiše jen "marketingová prezentace". Takzvané daňové úniky v podstatě neexistují, řekl. A připomíná, že tabákové listy lze danit už podle stávajícího zákona, pokud se používají k výrobě cigaret.

Předzásobení do konce ledna?

Novela má nabýt účinnosti prvním dnem třetího kalendářního měsíce po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Prodejci by pak cigarety za dosavadní ceny směli prodávat do konce druhého kalendářního měsíce po vyhlášení novely, tedy pravděpodobně do konce ledna.

Výjimku mají mít balení cigaret, které byly kolkem opatřeny v minulých letech.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

Další zprávy