Úroky u spořicích účtů opět klesají, teď u Air Bank a Zuno

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
19. 7. 2014 14:30
Už od července snížila úrokovou sazbu na spořicím účtu Equa - další z bank, která na český trh přišla v roce 2011.
Foto: Martina Křížová

Praha – Nejlepší spořicí účty čeká další propad úrokových sazeb. Od srpna je sníží Zuno Bank a Air Bank, jejichž spořicí účty patří dlouhodobě mezi pětici nejvýnosnějších.

U spořicího účtu Zuno Bank ve variantě Plus klesne od srpna sazba z 1,5 na 1,3 procenta pro úložky do 300 tisíc, u části vkladů přesahujících hranici 300 tisíc korun pak klesne z 0,9 na 0,7 procenta. Snížení se týká jen klientů Zuno, kteří současně mají běžný účet v základní variantě. Klientům, kteří mají běžný účet ve variantě Plus, zůstanou současné sazby i po začátku srpna.

Zuno neumožňuje založit spořicí účet samostatně, jak je to obvyklé u konkurence, ale lze ho založit jen k běžnému účtu. Cena běžného účtu Plus činí 68 korun měsíčně za vedení, ale zdarma je pro ty, kdo kartami Zuno Bank utratí měsíčně alespoň tři tisíce korun. Banka tak touto změnou říká, že dává přednost takzvaným aktivním klientům. Dodejme, že základní běžný účet je sice bez poplatku za vedení, ale jsou s ním dražší třeba výběry z bankomatu.

U základní varianty spořicího účtu Zuno sníží sazbu z 0,9 na 0,7 procenta pro všechny. Rozdíl mezi spořicím účtem ve variantě Plus a základním spořicím účtem je v tom, že plusová varianta nabízí lepší úrok - banka jej ovšem připíše jen v měsících, v nichž z účtu neodešla žádná platba.

Nižší úrok i u konkurence

Jednodušší je situace v Air Bank, která má jediný spořicí účet. U něj od srpna sníží úrokovou sazbu ze současných 1,3 procenta na 1,1 procenta. Sazba platí na část vkladu do 250 tisíc, vyšší částky jsou úročeny sazbou 0,5 procenta, která se od srpna nemění.

Už od července snížila úrokovou sazbu na spořicím účtu snížila další z bank, která na český trh přišla v roce 2011. Equa bank nyní vklady úročí rovným jedním procentem (do konce června to bylo 1,2 procenta). Na této úrovni se v posledních měsících drží například ING Konto.

Kde dávají nejvíc

Nejvyšší úrok mezi jednoduchými spořicími účty - tedy takovými, na nichž jsou peníze kdykoli k dispozici, není u nich žádná výpovědní lhůta a zároveň tento úrok není podmíněn složitými podmínkami, například počtem plateb kartou – nyní nabízejí záložna Moravský peněžní ústav (1,7 %) a Sberbank (1,63 %).

Moravský peněžní ústav poskytuje úrok 1,7 procenta na vklady od 100 do 150 tisíc korun. Na nižší sumy dává na spořicím účtu nazvaném Výhoda sazbu 1,2 procenta, na částky od 150 tisíc korun pak sazbu 1,4 procenta. Zdarma jsou dvě odchozí platby v měsíci, případná každá další však vyjde na 99 korun.

U spořicího účtu Sberbank je potřeba upozornit na vysoký poplatek za odchozí platbu ve výši 18 korun. Lze jej snížit na pět, pokud si v bance zároveň založíte i běžný účet ve variantě Start, který je bez měsíčního poplatku za vedení (a odchozí platba z banky je právě pět korun). Úrok 1,63 procenta poskytuje Sberbank jen na vklady do 150 tisíc korun, vyšší částky jsou úročeny sazbou 0,63 procenta.

Pro představu: Při uložení sto tisíc korun přinese spořicí účet se sazbou 1,7 procenta čistý roční výnos 1455 korun, zatímco účet se sazbou ve výši jednoho procenta vynese 853 korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 20 minutami

V Nizozemsku vjelo auto na zahrádku kavárny, šest lidí je zraněných

Šest lidí ve středu utrpělo zranění, když ve městě Gennep na východě Nizozemska vjelo auto na zahrádku kavárny. Proč se tak stalo, není jasné, uvedla nizozemská agentura ANP. Poranění pěti lidí je lehké, šestý člověk byl převezen do nemocnice. Případ vyšetřuje policie, která řidiče auta zadržela. Podle místních médií není vyloučené, že nějakou roli při této nehodě mohly sehrát drogy. Město Gennep leží u hranice s Německem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy