Mzdy rostou nejvíce za pět let, inflace jim neuškodila

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 5. 9. 2014 9:34
Po odečtení inflace vzrostla průměrná mzda v Česku o 2,1 procenta oproti loňskému druhému čtvrtletí.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Průměrná mzda v Česku ke konci druhého čtvrtletí vzrostla na 25 500 korun. Oproti stejnému období loňského roku stoupla o 583 korun, tedy o 2,3 procenta. Rostla i po započtení inflace – ta činila jen 0,2 procenta, takže reálná mzda stoupla o 2,1 procenta.

V podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila nominálně o 2,5 procenta (reálně o 2,3 procenta), v nepodnikatelské sféře nominálně o 1,7 procenta (reálně o 1,5 procenta).

Proti předchozímu čtvrtletí letošního roku stoupla průměrná mzda – po očištění od sezónních vlivů – o 0,2 procenta.

Informoval o tom Český statistický úřad.

Medián vzrostl o dvě procenta

Medián, tedy hodnota mzdy "prostředního zaměstnance", činil ve druhém čtvrtletí 21 385 korun. Oproti stejnému období loňského roku stoupl o dvě procenta. Výrazně vyšší je medián u mužů (23 182 korun) než u žen (19 310 korun).

Medián uvádí hrubou střední mzdu, která statistiku dělí na dvě stejné poloviny (polovina hodnot je vyšších a polovina nižších než medián). Zjednodušeně řečeno tak ukazuje nejčastější případ, "skutečný průměr" nezvýšený extrémně vysokými (nebo extrémně nízkými) méně častými hodnotami.

Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 10 295 a 41 037 korunami, uvedli statistici.

Vyšší i bez zkreslení

Nepočítáme-li zkreslené první čtvrtletí letošního roku, je nyní reálný růst mezd nejvyšší od roku 2009. „Urychlování mzdového růstu je především v podnikatelské sféře skutečností,“ říká Dalibor Holý z Českého statistického úřadu.

Čísla za letošní první čtvrtletí, kdy došlo ke statisticky výraznému růstu, totiž ovlivnily takzvané předsunuté odměny manažerům. Firmy je kvůli daňovým změnám vyplatily už na konci roku 2012 místo obvyklého začátku roku 2013. Proto mělo první čtvrtletí loňského roku nízkou srovnávací základnu – na začátku letošního roku už se roční odměny vyplácely v obvyklém termínu.

„Výsledky naznačují pokračující křehké oživení na českém trhu práce. Výsledky podnikových statistik ČSÚ ukazují ukončení trendu poklesu evidenčního počtu zaměstnanců. Prohloubení pozitivních tendencí odčerpává pracovní sílu z okrajových oblastí pracovního trhu do stabilních zaměstnání, což je známka skutečného oživení,“ upřesňuje Holý.

Každý přidáno nedostane

„Mzdový růst je sice stále malý, ale již odráží fakt zlepšujícího se stavu ekonomiky, a to v klíčových sektorech, jako je zpracovatelský průmysl,“ potvrzuje i hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Daniel Soukup, specialista na řízení lidských zdrojů společnosti PwC ČR, ale podotýká, že průměrný růst mezd však už dávno neznamená, že každý dostal přidáno. „Firmy výrazně přidávají na klíčových pozicích, u nichž očekávají, že nejvíce přispějí k budoucím ziskům, a kde se zároveň správně obávají, že by jim schopného pracovníka mohla přetáhnout konkurence. Jde například o technické specialisty či schopné obchodní manažery,“ říká Soukup

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Slovinští házenkáři na ME porazili i Island a mají čtvrtou výhru

Překvapivě úspěšné tažení slovinských házenkářů evropským šampionátem nepřerušil ani Island, který jim na úvod druhé čtvrtfinálové skupiny podlehl 27:30. Osmý tým předloňského mistrovství Evropy vyhrál i čtvrtý zápas na turnaji a míří za postupem do semifinále. V něm byli Slovinci na Euru zatím jen jednou, když v roce 2004 na domácí půdě vybojovali stříbrné medaile.

Stoprocentní bilanci si drží také jeden z favoritů Norsko. Vicemistři světa porazili Maďarsko 36:29 a vedou tabulky před Slovinskem. Norové vedli po 18 minutách už 15:5. Sedmi góly se podílela na jasné výhře jejich hvězda Sander Sagosen.

Kromě Slovinců překvapují dál také portugalští házenkáři, kteří hrají na mistrovství Evropy po 14 letech. Spolupořadatele turnaje Švédy deklasovali 35:25 a obhájci stříbrných medailí jsou na pokraji vyřazení. Portugalci jsou v tabulce třetí.

Slovinské reprezentanty vede od úspěchu k úspěchu švédský trenér Ljubomir Vranjes, který mužstvo převzal teprve před měsícem. Šestačtyřicetiletý rodák z Göteborgu jako hráč získal tři evropské tituly a jedno světové zlato. V minulosti už trénoval srbskou a maďarskou reprezentaci. Nyní vede souběžně se slovinským výběrem švédský IFK Kristianstad. V základní skupině se svými svěřenci vyzrál i na národní tým své rodné země.

Mistrovství Evropy házenkářů:

Čtvrtfinálová skupina II (Malmö):

Slovinsko - Island 30:27 (15:14), Norsko - Maďarsko 36:29 (20:12), Portugalsko - Švédsko 35:25 (15:12).

Tabulka:

1. Norsko 2 2 0 0 70:57 4
2. Slovinsko 2 2 0 0 51:46 4
3. Portugalsko 2 1 0 1 63:59 2
4. Maďarsko 2 1 0 1 53:54 2
5. Island 2 0 0 2 45:54 0
6. Švédsko 2 0 0 2 44:56 0
Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
Další zprávy