Mzdy rostou nejvíce za pět let, inflace jim neuškodila

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 5. 9. 2014 9:34
Po odečtení inflace vzrostla průměrná mzda v Česku o 2,1 procenta oproti loňskému druhému čtvrtletí.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Průměrná mzda v Česku ke konci druhého čtvrtletí vzrostla na 25 500 korun. Oproti stejnému období loňského roku stoupla o 583 korun, tedy o 2,3 procenta. Rostla i po započtení inflace – ta činila jen 0,2 procenta, takže reálná mzda stoupla o 2,1 procenta.

V podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila nominálně o 2,5 procenta (reálně o 2,3 procenta), v nepodnikatelské sféře nominálně o 1,7 procenta (reálně o 1,5 procenta).

Proti předchozímu čtvrtletí letošního roku stoupla průměrná mzda – po očištění od sezónních vlivů – o 0,2 procenta.

Informoval o tom Český statistický úřad.

Medián vzrostl o dvě procenta

Medián, tedy hodnota mzdy "prostředního zaměstnance", činil ve druhém čtvrtletí 21 385 korun. Oproti stejnému období loňského roku stoupl o dvě procenta. Výrazně vyšší je medián u mužů (23 182 korun) než u žen (19 310 korun).

Medián uvádí hrubou střední mzdu, která statistiku dělí na dvě stejné poloviny (polovina hodnot je vyšších a polovina nižších než medián). Zjednodušeně řečeno tak ukazuje nejčastější případ, "skutečný průměr" nezvýšený extrémně vysokými (nebo extrémně nízkými) méně častými hodnotami.

Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 10 295 a 41 037 korunami, uvedli statistici.

Vyšší i bez zkreslení

Nepočítáme-li zkreslené první čtvrtletí letošního roku, je nyní reálný růst mezd nejvyšší od roku 2009. „Urychlování mzdového růstu je především v podnikatelské sféře skutečností,“ říká Dalibor Holý z Českého statistického úřadu.

Čísla za letošní první čtvrtletí, kdy došlo ke statisticky výraznému růstu, totiž ovlivnily takzvané předsunuté odměny manažerům. Firmy je kvůli daňovým změnám vyplatily už na konci roku 2012 místo obvyklého začátku roku 2013. Proto mělo první čtvrtletí loňského roku nízkou srovnávací základnu – na začátku letošního roku už se roční odměny vyplácely v obvyklém termínu.

„Výsledky naznačují pokračující křehké oživení na českém trhu práce. Výsledky podnikových statistik ČSÚ ukazují ukončení trendu poklesu evidenčního počtu zaměstnanců. Prohloubení pozitivních tendencí odčerpává pracovní sílu z okrajových oblastí pracovního trhu do stabilních zaměstnání, což je známka skutečného oživení,“ upřesňuje Holý.

Každý přidáno nedostane

„Mzdový růst je sice stále malý, ale již odráží fakt zlepšujícího se stavu ekonomiky, a to v klíčových sektorech, jako je zpracovatelský průmysl,“ potvrzuje i hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Daniel Soukup, specialista na řízení lidských zdrojů společnosti PwC ČR, ale podotýká, že průměrný růst mezd však už dávno neznamená, že každý dostal přidáno. „Firmy výrazně přidávají na klíčových pozicích, u nichž očekávají, že nejvíce přispějí k budoucím ziskům, a kde se zároveň správně obávají, že by jim schopného pracovníka mohla přetáhnout konkurence. Jde například o technické specialisty či schopné obchodní manažery,“ říká Soukup

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy