E-shopy: Máte poslední šanci koupit dárek, pokud ho chcete doručit do Vánoc

Simona Janíková Simona Janíková
16. 12. 2017 16:45
Už jen týden mají lidé na pořízení dárků pod stromeček. Stále oblíbenější alternativou k přeplněným obchodním centrům jsou e-shopy.
Přijdou včas? (ilustrační foto)
Přijdou včas? (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - V tento víkend a maximálně ještě v pondělí lze ještě objednat zboží z tuzemských e-shopů tak, aby dorazilo do Štědrého dne. Internetový srovnávač cen Heureka uvádí, že to garantuje většina e-shopů.

On-line obchody upozorňují, že jsou schopny do Vánoc vyřídit objednávky zadané jen v nejbližších dnech, a to pouze v případě, že mají zboží na skladě.

Pro e-shopy i dopravce je vánoční období zatěžkávací zkouška, na kterou se ale dlouhodobě připravovali.

"Řada on-line prodejců v průběhu roku zdokonalila a zautomatizovala svoji interní logistiku, čímž se snažila předejít problémům s nedostatkem pracovních sil na trhu," uvádí Jan Vetyška, výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci.

Počet brigádníků a sezonních zaměstnanců v internetových obchodech v tomto období roste o desítky procent. Největší český e-shop Alza například v této sezoně nabírá až 500 pracovníků, kteří mají posílit různá oddělení. Dvojka na trhu, internetový obchod Mall, letos nabrala sto zaměstnanců a využívá 200 brigádníků.

Dopravci nicméně nestíhají dodávat balíčky už od začátku prosince - chybí jim řidiči a dovážení objednávek může zkomplikovat i počasí. Dvě z velkých přepravních společností, DHL a PPL, na začátku měsíce pro Aktuálně.cz uvedly, že už přepravily rekordní počty zásilek.

Pokud si zákazníci budou objednávat zboží od úterý dál a chtějí ho ještě zabalit pod stromeček, on-line prodejci je vyzývají k tomu, aby si balíčky vyzvedávali v kamenných pobočkách nebo výdejnách. Například Alza předpokládá, že do svých výdejních boxů či přes vlastní dopravu AlzaExpres zvládne dodat dárky objednané 22. 12., pokud je bude mít na skladě.

Letos chce nakoupit část vánočních dárků na internetu až 82 procent lidí, kteří jej používají, zjistila ve svém průzkumu Asociace pro elektronickou komerci s agenturou Nielsen Admosphere.

Podle průzkumu APEK a agentury Nielsen Admosphere využívá osobní odběr stále více lidí. "Doručit objednávku na pobočku či výdejnu preferuje 14 procent lidí," uvádí Vetyška. Mnozí obchodníci tak stejně jako v klasických prodejnách prodlužují otevírací dobu.

On-line obchody zažívají největší nákupní nápor roku v právě končícím týdnu. Pondělí 11. prosince pro ně bylo jedním z vrcholů vánoční sezony, kterou počítají od přelomu září a října do Vánoc. Podle odhadů zákazníci nechali v e-shopech v ten den více než miliardu korun. Podobné by to mělo být i příští týden. Letos by Češi měli v e-shopech před svátky utratit více než 38 miliard korun.

Nejčastěji lidé v internetových obchodech za dárky dají dva až pět tisíc korun. Podle zmiňovaného průzkumu Češi na nakupování v e-shopech oceňují hlavně pohodlí, úsporu času, nákup bez front, pohodlné dodání, výhodnější ceny nebo širokou nabídku zboží.

Letošní rok bude pro e-shopy opět rekordní. Podle Vetyšky z APEK by letos tržby měly přesáhnout 116 miliard korun. Loni to bylo 98 miliard. Další silná sezona pak obchodníky čeká na konci roku a začátku příštího, kdy spustí slevy a výprodeje.

 

Právě se děje

Další zprávy