Čtvrtina Čechů už má nakoupené všechny dárky pod stromeček, zjistil průzkum

ČTK ČTK
12. 12. 2017 15:50
Více než čtvrtina lidí už má vánoční dárky nakoupené, pětina ale naopak nemá zatím nic. Nejvíce Čechů doufá, že pod stromečkem najde elektroniku.
Už je čas. (ilustrační foto)
Už je čas. (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Zhruba čtvrtina Čechů (26 procent) má nakoupené všechny vánoční dárky, více než polovina lidí (53 procent) pořídila alespoň některé. Zbylá pětina lidí dosud dárky nemá. Vyplývá to z průzkumu společnosti Rondo.cz.

Nejvíce lidí, 34 procent, kupuje vánoční dárky na začátku prosince, třetina s předstihem v listopadu a dříve. Dvě procenta respondentů dárky pod stromeček kupují až na Štědrý den dopoledne.

"Dárky, které ještě lidé nemají, nyní nakoupí nejčastěji rovnoměrně v kamenných obchodech a v e-shopech. Pouze na e-shopy se spolehne již jen 13 procent lidí a pouze v kamenných obchodech 33 procent," uvedl Jan Hřebabecký z Rondo.cz.

Za dárky letos lidé utratí nejčastěji 3000 až 6000 korun, tuto částku dá 35 procent respondentů. Do 3000 korun plánuje utratit čtvrtina populace, 6000 až 10 000 korun 22 procent lidí. Přes 10 000 korun vydá za dárky 15,5 procenta Čechů.

Češi by pod stromečkem nejraději našli elektroniku (30 procent), dále peníze (15 %), zážitek (14 %), vybavení domácnosti (13 %) a oblečení (11 %). Následují knížky, kosmetika, hračky a dárkové koše.

Nejvíce lidí, 43 procent, obdarovává o Vánocích šest až deset blízkých. Třetina dává dárky maximálně pěti lidem, 15 procent 11 až 15 blízkým a šest procent lidí udělá pod stromečkem radost 16 až 20 lidem. Dvě procenta respondentů uvedla, že nedávají vánoční dárky nikomu.

Průzkum se uskutečnil o posledním víkendu na vzorku 4509 respondentů ve věku 18 až 60 let. Rondo.cz pořádá spotřebitelské hry a soutěže.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy