Čtvrtina Čechů už má nakoupené všechny dárky pod stromeček, zjistil průzkum

ČTK ČTK
12. 12. 2017 15:50
Více než čtvrtina lidí už má vánoční dárky nakoupené, pětina ale naopak nemá zatím nic. Nejvíce Čechů doufá, že pod stromečkem najde elektroniku.
Už je čas. (ilustrační foto)
Už je čas. (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Zhruba čtvrtina Čechů (26 procent) má nakoupené všechny vánoční dárky, více než polovina lidí (53 procent) pořídila alespoň některé. Zbylá pětina lidí dosud dárky nemá. Vyplývá to z průzkumu společnosti Rondo.cz.

Nejvíce lidí, 34 procent, kupuje vánoční dárky na začátku prosince, třetina s předstihem v listopadu a dříve. Dvě procenta respondentů dárky pod stromeček kupují až na Štědrý den dopoledne.

"Dárky, které ještě lidé nemají, nyní nakoupí nejčastěji rovnoměrně v kamenných obchodech a v e-shopech. Pouze na e-shopy se spolehne již jen 13 procent lidí a pouze v kamenných obchodech 33 procent," uvedl Jan Hřebabecký z Rondo.cz.

Za dárky letos lidé utratí nejčastěji 3000 až 6000 korun, tuto částku dá 35 procent respondentů. Do 3000 korun plánuje utratit čtvrtina populace, 6000 až 10 000 korun 22 procent lidí. Přes 10 000 korun vydá za dárky 15,5 procenta Čechů.

Češi by pod stromečkem nejraději našli elektroniku (30 procent), dále peníze (15 %), zážitek (14 %), vybavení domácnosti (13 %) a oblečení (11 %). Následují knížky, kosmetika, hračky a dárkové koše.

Nejvíce lidí, 43 procent, obdarovává o Vánocích šest až deset blízkých. Třetina dává dárky maximálně pěti lidem, 15 procent 11 až 15 blízkým a šest procent lidí udělá pod stromečkem radost 16 až 20 lidem. Dvě procenta respondentů uvedla, že nedávají vánoční dárky nikomu.

Průzkum se uskutečnil o posledním víkendu na vzorku 4509 respondentů ve věku 18 až 60 let. Rondo.cz pořádá spotřebitelské hry a soutěže.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy