Vyhrála 200 tisíc za nákup chleba a rohlíků. Stát ukázal první úspěšné hráče z Účtenkovky

Petr Kučera Petr Kučera
15. 12. 2017 8:29
Devětašedesátiletá paní Hana z Pardubic vyhrála 200 tisíc. Vyhrála s účtenkou za nákup chleba a rohlíků v ceně 31 korun. O druhé slosování, které proběhne dnes, je vyšší zájem než před měsícem. Nová ministryně chce pro příští rok zjednodušit registraci účtenek.
Podívejte se na video od ministerstva financí. | Video: Ministerstvo financí

Praha - Ministerstvo financí zveřejnilo video ze slavnostního předání výher v účtenkové loterii. První slosování hry Účtenkovka, která má podpořit elektronickou evidenci tržeb (EET), proběhlo 15. listopadu, druhé se uskuteční právě dnes.

Jména všech 21 025 výherců z prvního slosování zůstávají tajná. Ministerstvo tehdy uvedlo, že u pěti hlavních výher se pokusí získat jejich souhlas a slavnostně jim pak předat dárkový šek. U některých se mu to nakonec podařilo - video zachycuje přinejmenším tři soutěžící, úřad však zřejmě oslovil i výherce nižších cen.

On-line deník Aktuálně.cz se už v listopadu zajímal o podrobnosti, ministerstvo je ale zveřejnilo až nyní ve formě videa bez bližších podrobností. Úřad neinformoval ani o termínu slavnostního předání. Natáčet při něm nicméně tehdejší ministr financí Ivan Pilný (ANO) umožnil bulvárnímu deníku Blesk, který přinesl podrobnosti o výhercích už na konci listopadu.

Blesk tak mohl představit devětašedesátiletou paní Hanu z Pardubic, která vyhrála 200 tisíc, což je třetí nejvyšší cena v Účtenkovce. Vyhrála prý s účtenkou za nákup chleba a rohlíků v ceně 31 korun. "To víte, že to rozdám a ráda. Rodině a na pejsky do útulku. A něco si nechám," uvedla.

Paní Hana zaregistrovala během října 90 účtenek a kromě zmíněné částky vyhrála ještě jednu z menších cen - 100 korun.

Jednu z výher v šestém pořadí - 20 tisíc korun - získal podle Blesku také pan Vlastimil z Prahy. Při osobním vyzvednutí z rukou ministra Pilného řekl, že je to jeho první výhra v životě. Uspěl s účtenkou za nákup potravin na Zličíně v hodnotě 215 korun. Jak s výhrou naloží, ještě nevěděl. Žije prý sám.

Do prvního slosování účtenkové loterie se zapojilo 452 691 aktivních hráčů, ve hře nakonec bylo 11,1 milionu účtenek. Nejaktivnější člověk jich zaregistroval 1648.

Ve druhém měsíci zájem mírně stoupl - účtenku s listopadovým datem zaregistrovalo přes 477 tisíc lidí. Slosování proběhne dnes opět pomocí generátoru náhodných čísel. Výherní kódy prvních pěti hlavních cen oznámí ministerstvo exkluzivně ve vysílání televize Barrandov v 17.10 (před měsícem si vybralo televizi Prima).

Kompletní výherní listina pak úřad zveřejní na svém webu a na oficiální stránce Účtenkovka.cz. Před měsícem byla stránka několik hodin nedostupná - podle ministerstva za tím byl cílený útok.

Informace o případné výhře bude výhercům zaslána na e-mail nebo telefonní číslo, které uvedli při zadávání účtenky. Ti, kteří mají hráčský účet, najdou výsledky přímo u jednotlivých účtenek.

Také v dnešním slosování se hraje o 21 025 cen. Nejvyšší je milion korun, druhou pak automobil Ford Focus Kombi.

"Během příštího roku rozšíříme možnost registrace účtenek o čtečku QR kódů. Mobilní aplikace bude schopna pomocí QR kódu načíst potřebná data z účtenky, což výrazně urychlí a hlavně zjednoduší její registraci," slibuje nová ministryně financí Alena Schillerová. Tisk QR kódu na účtenku však zůstane na dobrovolném rozhodnutí podnikatelů.

Související video: Stát vyhazuje peníze, počty úředníků rostou o statisíce, IT je jedna z nejhorších v Evropě, říká expert Michal Bláha

Poslední velkou změnu v IT jsme zažili v roce 2009, když se spouštěly datové schránky, říká datový analytik Michal Bláha. Více v dalším DVTV Apel. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 6 minutami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy