Nový úsek D4 zrychlí cestu na jih, prodlouží "strakonickou" dálnici. Se zbytkem má pomoci soukromník

Petr Kučera Petr Kučera
4. 10. 2017 13:29
Prodloužení takzvané strakonické dálnice u Příbrami pomůže hlavně obyvatelům Dubence. Na další část si ale budou muset řidiči počkat nejméně do roku 2021.
Podívejte se na video od ŘSD. | Video: ŘSD

Praha - Po téměř třiceti letech se ve středu prodloužila dálnice D4 u Příbrami. Zatím ale jen o úsek dlouhý necelých pět kilometrů. Prodloužení takzvané strakonické dálnice pomůže hlavně obyvatelům Dubence, kterým dosud vedla hlavní silnice z Prahy do Písku nebo do Strakonic a na hraniční přechod Strážný.

Dálnice D4 na Příbramsku
Dálnice D4 na Příbramsku | Foto: ŘSD

Nová část dálnice bude fungovat jako obchvat Dubence a odvede z ní tranzitní dopravu. Úsek začíná u křižovatky Skalka a končí u křižovatky se silnicí druhé třídy číslo 118. Stavěl se dva roky a přišel na 417,5 milionu korun bez DPH.První část tehdejší rychlostní silnice se otevřela v roce 1971 a vedla od Jíloviště u Prahy k Řitce. Postupně přibývaly další části, na konci osmdesátých let se však stavba zastavila před Příbramí.

Zbývá přes 30 kilometrů

V posledních letech se stavělo na opačném konci dálnice: od roku 2007 funguje velká mimoúrovňová křižovatka u Nové Hospody, kde se trasa od Prahy a Příbrami kříží se silnicí od Plzně a dále se větví na dva směry. Silnice první třídy číslo 4 dál vede na Strakonice a Strážný, zatímco čtyřproudová komunikace pokračuje k Písku jako silnice první třídy číslo 20.

Od roku 2010 se pak jezdí i mezi Novou Hospodou a Miroticemi. Na další část této dálnice si ale budou muset řidiči počkat - podle nejoptimističtějších plánů - nejméně do roku 2021. Mezi Milínem na Příbramsku a Miroticemi chybí ještě 32 kilometrů. Ministerstvo dopravy nyní plánuje, že s výstavbou pomohou soukromí investoři prostřednictvím modelu PPP.

Roste i dálnice D3

Formou partnerství se soukromníky chtěly předchozí vlády urychlit také stavbu jiné dálnice na jih Čech - D3. I její dokončení nabírá mnohaleté zpoždění a nakonec ji stát staví sám.

Ještě do voleb se ministerstvo dopravy s Ředitelstvím silnic a dálnic stihnou pochlubit dvěma krátkými přírůstky D3: od minulého týdne se nově jezdí na tříkilometrovém úseku Borek - Úsilné, 12. října se pak otevře pětikilometrová část Veselí nad Lužnicí - Bošilec.

Mapa nového úseku D3
Mapa nového úseku D3 | Foto: ŘSD

V roce 2019 se mají otevřít zbývající části mezi Borkem a Bošilcem. Obchvat Českých Budějovic ale bude hotov nejdříve v roce 2021, pokračování k hranicím s Rakouskem se má začít stavět v roce 2020.

Ve Středočeském kraji stavba D3 kvůli řadě průtahů ještě nezačala. V roce 2005 vláda po letitých sporech rozhodla, že dálnice povede z jižního okraje Prahy u Jesenice přes Posázaví, nebude tedy začínat "odbočkou" z přetížené D1 u Mirošovic jako dosavadní silnice první třídy.

Podle zatím posledních plánů by řidiči mohli jezdit po D3 z Prahy směrem k Táboru nejdříve v roce 2028. Do té doby slibuje ministerstvo dopravy alespoň rozšíření a rekonstrukci hlavní silnice mezi Mirošovicemi a Benešovem.

Česko má nový kus dálnice. Jihočeská D3 se rozšířila o 3 kilometry | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 13 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy