Na klienty České spořitelny opět útočí podvodníci

Adam Junek
4. 3. 2008 10:24
Platba kartou nebyla provedena, hlásí falešný mail

Praha - "Platební transakce zamítnuta... Jdi na klientský Servis 24," hlásí podvodný mail, který v posledních dnech dostaly stovky klientů jedné z největších českých bank - České spořitelny.

Mail, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici, přesně kopíruje styl internetové aplikace banky. Nicméně přichází z nedůvěryhodné adresy a otevírá stránku, která sice internetové bankovnictví ČS imituje, je ale na zcela jiné internetové adrese.

Jdou na to i s dotazníkem

Jde tak o další případ tak zvaného phishingu, tedy podvodného jednání, které má za cíl vylákat z klientů důvěrné údaje, jako je heslo do internetového bankovnictví.

"Ano víme o tom. Ozývají se nám stovky klientů, aby nás na tento problém upozornily," řekla deníku Aktuálně.cz Klára Gajdušková, šéfová komunikace ČS.

"Jde už asi o patnáctou variantu podvodného mailu od počátku roku. Jednou to zkusili dokonce s dotazníkem o spokojenosti klientů s příslibem finanční odměny," dodala.

"Platí stále totéž. Vyzýváme klienty, aby na takové maily nereagovali a nikam své údaje nevyplňovali. Banka by s nimi tímto způsobem nekomunikovala," upozornila Gajdušková.

Podle ní se zatím zdá, že nové sérii falešných mailů klienti nenaletěli.

Rychlá změna hesla mnohé zachrání

Ovšem kdyby někdo z klientů na e-mail reagoval, se znalostí pouhých dvou identifikačních údajů není možné službu Servis 24 zneužít.

"Pokud kdokoli z klientů na zprávu zareagoval, Česká spořitelna doporučuje, aby ihned kontaktoval její klientské centrum pro zablokování služby a vygenerování nových přihlašovacích údajů. Banka zároveň prosí klienty, kteří podvodný e-mail dostali, aby jej poslali na adresu [email protected]. Pomohou tak dalšímu posilování prevence proti zneužití internetového bankovnictví," vyzvala banka na počátku ledna, kdy se série podvodných e-mailů rozjela.

Česká spořitelna, jejíž internetové bankovnictví využívá na milion klientů, není jediná, kdo se stal terčem útoku podvodníků, a to již poněkolikáté. První, kdo se s podobným útokem setkal byla, česká Citibank.

Podívejte se, jak vypadá falešný email:

Foto: Red Eko
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy