Na klienty České spořitelny opět útočí podvodníci

Adam Junek
4. 3. 2008 10:24
Platba kartou nebyla provedena, hlásí falešný mail

Praha - "Platební transakce zamítnuta... Jdi na klientský Servis 24," hlásí podvodný mail, který v posledních dnech dostaly stovky klientů jedné z největších českých bank - České spořitelny.

Mail, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici, přesně kopíruje styl internetové aplikace banky. Nicméně přichází z nedůvěryhodné adresy a otevírá stránku, která sice internetové bankovnictví ČS imituje, je ale na zcela jiné internetové adrese.

Jdou na to i s dotazníkem

Jde tak o další případ tak zvaného phishingu, tedy podvodného jednání, které má za cíl vylákat z klientů důvěrné údaje, jako je heslo do internetového bankovnictví.

"Ano víme o tom. Ozývají se nám stovky klientů, aby nás na tento problém upozornily," řekla deníku Aktuálně.cz Klára Gajdušková, šéfová komunikace ČS.

"Jde už asi o patnáctou variantu podvodného mailu od počátku roku. Jednou to zkusili dokonce s dotazníkem o spokojenosti klientů s příslibem finanční odměny," dodala.

"Platí stále totéž. Vyzýváme klienty, aby na takové maily nereagovali a nikam své údaje nevyplňovali. Banka by s nimi tímto způsobem nekomunikovala," upozornila Gajdušková.

Podle ní se zatím zdá, že nové sérii falešných mailů klienti nenaletěli.

Rychlá změna hesla mnohé zachrání

Ovšem kdyby někdo z klientů na e-mail reagoval, se znalostí pouhých dvou identifikačních údajů není možné službu Servis 24 zneužít.

"Pokud kdokoli z klientů na zprávu zareagoval, Česká spořitelna doporučuje, aby ihned kontaktoval její klientské centrum pro zablokování služby a vygenerování nových přihlašovacích údajů. Banka zároveň prosí klienty, kteří podvodný e-mail dostali, aby jej poslali na adresu [email protected]. Pomohou tak dalšímu posilování prevence proti zneužití internetového bankovnictví," vyzvala banka na počátku ledna, kdy se série podvodných e-mailů rozjela.

Česká spořitelna, jejíž internetové bankovnictví využívá na milion klientů, není jediná, kdo se stal terčem útoku podvodníků, a to již poněkolikáté. První, kdo se s podobným útokem setkal byla, česká Citibank.

Podívejte se, jak vypadá falešný email:

Foto: Red Eko
 

Právě se děje

před 22 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

před 42 minutami

V Ochotském moři hoří ruská rybářská loď, všech 47 námořníků je v bezpečí

Ruskou loď plavící se v Ochotském moři přibližně 130 kilometrů od Magadanu postihl požár a následně výbuch. Oznámila to agentura TASS s tím, že celou posádku 47 námořníků se podařilo evakuovat do bezpečí. Na rybářské lodi Enigma Australis však ještě zůstává palivo a hrozí další výbuch, dodala agentura s odvoláním na nejmenovaného záchranáře z místa nehody.

Loď začala hořet už v úterý, kdy to ale vypadalo, že se požár podařilo uhasit. Oheň ale večer znovu vzplál a v noci následoval silný výbuch na palubě. V současnosti je loď dál v plamenech, i když téměř vyhořela. Záchranná loď kvůli obavám z dalšího výbuchu není v přímém kontaktu s hořícím plavidlem, na kterém požár nejspíše zasáhl strojovnu.

Evakuovaná posádka mezitím na plovoucí rybářské základně podstoupila lékařskou prohlídku, při níž nebyla zjištěna žádná zranění. 

Další zprávy