Lovci hesel mají spadeno i na ´Raifku´

Dušan Klimeš
7. 3. 2007 19:00
Praha - Podvodníci se na internetu snaží dostat už i k účtům klientů Raiffeisenbank. Zatím neúspěšně.

Klient banky svůj ústav upozornil, že při přihlašování k internetovému bankovnictví  se mu zobrazilo podvodné rozhraní.

"Zareagoval jediným správným způsobem, na tuto stránku nijak nereagoval a ihned kontaktoval banku," říká člen představenstva banky Mario Drosc.

Falešná stránka se projeví mimo jiné tím, že je uveden nepravdivý text o zdokonalování bezpečnosti, navíc se zkomoleným slovem "uveďte". Na přihlašovací stránce rovněž chybí upozornění  na obranu vůči takzvanému phishingu.

Jak vypadá phishing v praxi: Po kliknutí na odkaz v e-mailu se sice dostanete na pravé stránky CitiBank, ale také vyskočí podvodné okno s kolonkami na důvěrné informace.
Jak vypadá phishing v praxi: Po kliknutí na odkaz v e-mailu se sice dostanete na pravé stránky CitiBank, ale také vyskočí podvodné okno s kolonkami na důvěrné informace. | Foto: Hoax.cz
  • JAK SE NENECHAT OKRÁST NA INTERNETU
    Nikdy bez prověření nereagujte na e-maily, které došly z vaší banky a žádají vás o zadání vašich přístupových údajů ke kontu.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
  • KLIENTI SE BRÁNÍ RHYBÁŘŮM
    Podvodníci využili tzv. phishingu. Spočívá v zaslání e-mailu, který uživatele přesměruje na podvodnou stránku, kde je vyzván k zadání hesla pro internetbanking.

Případů přibývá

Na internetu se stále častěji objevují podvodné emaily, které vyzývají klienty bank, aby například aktualizovali svůj profil či se zúčastnili testu pro vyšší zabezpečení stránek.

Odkaz je zavede na stránky, které jsou věrnou kopií bankovního "originálu". Po zadání příslušných údajů se ale tyto citlivé informace dostanou k rukám podvodníků.

Drosc upozorňuje, že Raiffeisenbank nikdy žádné podobné dopisy či maily klientům neposílá, veškerou komunikaci zajišťuje prostřednictvím zabezpečených zpráv v internetovém bankovnictví.

Podle zástupců banky se jedná o první pokus o zneužití internetového bankovnictví Raiffeisenbanky od roku 2001, kdy byla tato služba spuštěna.

Konkurence má zkušenosti

Zřejmě posledním případem hromadných podvodných emailů byl dopis od údajné České spořitelny, který vyzýval, aby se klienti zúčastnili poslední fáze testování bezpečnější verze aplikace internetbankingu.

Minulé léto se "internetovým lupičům" podařilo získat citlivé údaje od zákazníků Komerční banky, několik z nich dokonce tímto způsobem přišlo o své peníze.

Na základě neblahých zkušeností se banky snaží zpřísnit pravidla pro internetové bankovnictví. Na druhou stranu je pro ně důležité, aby jeho užívání bylo stále dostatečně komfortní a jednoduché.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy