Česko se chce bránit útokům kybernetických zločinců

Josef Tuček
3. 4. 2007 9:30
Pravděpodobnější je kriminalita než terorismus
Počítače dnes řídí prakticky všechno. Jsou proto lákavým cílem.
Počítače dnes řídí prakticky všechno. Jsou proto lákavým cílem. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - V zahraničí přibývají obavy, že teroristé se pustí do boje v kybernetickém prostoru. V České republice se odborníci nebojí ani tak toho, že tu budou za klávesnicemi počítačů sedět teroristé. Spíše předpokládají, že poroste "klasická" počítačová zločinnost.

Na dnešním zasedání Bezpečnostní rady státu (vládního orgánu, jemuž předsedá premiér) se právě jedná o možnostech zajištění kybernetické bezpečnosti České republiky. Na programu je i diskuse o možném ustavení specializovaného střediska, v němž by spolupracovali policisté s odborníky z akademické sféry.

Lákavé cíle na přehradě i letišti

Přesný text zprávy, kterou radě předkládá ministr vnitra Ivan Langer, je zatím neveřejný. Je však známo, že vychází z nedávné konference v pražském hotelu Olšanka, zaměřené na možnosti nových krizí ve společnosti.

Přijde tudy útok?
Přijde tudy útok? | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Václav Jirovský, docent Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, společně s Václavem Hníkem a Oldřichem Krulíkem z Ministerstva vnitra zde přednášeli o kybernetických hrozbách pro současnou společnost.

Z debaty vyplynulo, že právě útok na počítačové systémy je pro teroristy velmi lákavý. Teoreticky totiž umožňuje malé skupince odborníků, či dokonce jenom jedinci, dosáhnout s relativně malými náklady cílů proti mnohem silnějšímu protivníkovi, které by pro ně byly jinak naprosto nedosažitelné.

Vniknutí a ovládnutí počítačové sítě například v řídicím středisku přehrady, v klimatizaci tunelu, nebo dokonce v řízení letového provozu či dopravy obecně, by mohlo způsobit velké škody, včetně obětí na životech. A útočníci by přitom mohli sedět pěkně daleko, v bezpečí u počítačů.

Kromě teroristů se mohou o takovou akci pokusit také vyděrači. Jejich cílem ovšem není skutečně někomu ublížit, ale získat výkupné za to, že škodu nezpůsobí.

"Běžná" kriminalita vede

I tak však účastníci konference předpokládali, že v České republice je spíše než teroristické útoky pravděpodobnější růst počítačové kriminality.

Amatérští počítačoví piráti (hackeři), kteří se do cizích počítačových sítí nabourávali jen tak pro zábavu, vyklízejí pozice lidem, jejichž činy jsou motivovány snahou o zisk.

Klasickým příkladem jsou současné velmi propracované útoky na počítačové bankovnictví: takzvaný phishing, kdy zločinci pomocí falešných e-mailů nebo nepravých webových stránek lákají z klientů bank přístupové kódy k jejich účtům, aby je pak mohli vybrat.

Přibývá také případů podvodného elektronického nakupování. A nevymizely ani případy zneužití telefonických linek se zvýšeným tarifem pro skrytě přesměrované připojení uživatelů internetu.

Málo vybavená policie

Bez počítačů by dnešní svět nebyl tím, čím je.
Bez počítačů by dnešní svět nebyl tím, čím je. | Foto: Reuters

Odborníci připomněli, že policie není na postup proti počítačové kriminalitě dostatečně připravena a vybavena. Nemá dostatek počítačových odborníků a vzhledem k nízkým platům je přinejmenším v dohledné době nezíská. Policisté nemají ani odpovídající počítače, na nichž by mohli kybernetické zločince "honit".

Na tomto stavu může dnešní jednání Bezpečnostní rady státu stěží něco podstatného změnit. Očekává se však, že by se dnes mohlo rozhodnout o ustavení specializovaného Centra pro boj s kybernetickými hrozbami. To by mělo sdružovat odborníky i technické kapacity z různých oborů, od kriminalistů a informatiků až po sociology, zřejmě včetně spolupracovníků z akademické sféry.

Centrum by pak v mezinárodní spolupráci připravovalo zejména preventivní návrhy, jak rozvoji počítačové kriminalitě v zemi bránit.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Haber

 Ve věku 64 let zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Ivo Haber. Jako hlavní sudí odřídil v české nejvyšší soutěži přes 200 zápasů, kariéru ukončil v roce 2002. O jeho pátečním úmrtí dnes informoval hokejový svaz.

Haber byl členem hokejové rodiny. Jeho otcem je bývalý útočník, trenér a funkcionář Zdeněk Haber, jeho dcera Barbora Snopková Haberová je od května generální manažerkou Sparty Praha.

před 38 minutami

Za Zlín bude hrát slovinský hokejista Jeglič

Poslední tým hokejové extraligy Zlín získal do sestavy zkušeného slovinského útočníka Žigu Jegliče. Jednatřicetiletého hráče zatím Berani angažovali na pětizápasovou zkoušku do reprezentační přestávky.

Jeglič patří k oporám slovinské reprezentace, vedle MS hrál i na olympijských turnajích v Soči 2014 a Pchjongčchangu 2018. Na klubové scéně má za sebou například působení v Södertälje nebo Ässätu Pori, v KHL nastupoval za Slovan Bratislava, Nižnij Novgorod a Nižněkamsk.

před 49 minutami

Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko, otevře Český dům

Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko. Setká se se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s níž společně otevřou budovu Českého domu. O den později by na Slovensko měl přiletět premiér Andrej Babiš (ANO), který si v Bratislavě připomene výročí událostí ze 17. listopadu 1989. Prezident Zeman na 30. výročí sametové revoluce zavzpomíná doma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy