Útok z internetu na tisíce klientů spořitelny

čtk
15. 3. 2007 21:24
Praha - Neznámý útočník dnes večer rozeslal několik tisíc mailů uživatelům internetového bankovnictví České spořitelny.
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Maily mají vyvolat dojem, že je rozesílá spořitelna a vyzývají adresáty k prokliku na údajné internetové stránky banky s tím, že klienti mají zadat svůj bezpečnostní kód. 

"Spořitelna klientům žádný mail nerozesílala a s klienty tímto způsobem nikdy o bezpečnostních parametrech nekomunikuje," uvedla mluvčí. "Pokud někdo z klientů na mail zareagoval, ať ihned kontaktuje linku 800 207 207 a účet zablokuje," uvedla mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková.

Připomněla, že klienti by neměli na tyto maily reagovat. "Klienti by nikdy neměli reagovat na žádný prolink v těle zprávy, a pokud se chtějí přihlásit do internetového bankovnictví, měli by tak činit výhradně vypsáním www.servis24.cz do URL adresy," uvedla.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
  • JAK SE NENECHAT OKRÁST NA INTERNETU
    Nikdy bez prověření nereagujte na e-maily, které došly z vaší banky a žádají vás o zadání vašich přístupových údajů ke kontu.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
  • KLIENTI SE BRÁNÍ RHYBÁŘŮM
    Podvodníci využili tzv. phishingu. Spočívá v zaslání e-mailu, který uživatele přesměruje na podvodnou stránku, kde je vyzván k zadání hesla pro internetbanking.

Internetové bankovnictví využívá asi jeden milion klientů spořitelny.

Banky se brání

Minulý týden zaznamenala pokus o zneužití internetového bankovnictví Raiffeisenbank. Při přihlášení do internetbankingu se klientovi zobrazilo podvodné rozhraní, které jej vyzvalo k zadání hesla a cesty k takzvanému podpisovému certifikátu. Ten slouží jako podpisový vzor k bankovním operacím. Banka uvedla, že při pokusu o podvod nebyl nikdo poškozen.

Podle Gajduškové je dnešní pokus už třetím masivním útokem na české banky za poslední rok. Tento typ útoku, zvaný phishing, se bude v budoucnu pravděpodobně opakovat častěji. "Je nepochybné, že počítačová kriminalita dále poroste," uvedla Gajdušková.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Biden bude podporovat vzájemně dojednané dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, řekl úřadující vyslanec USA při OSN

Zdroj: ČTK
Další zprávy