mBank prohrála soud, nesmí blokovat sporné platby

Petr Kučera Petr Kučera
28. 6. 2010 12:55
Část obchodních podmínek je neplatná. Týká se neautorizovaných plateb kartou na internetu

(aktualizace: doplněna informace o právní moci rozsudku, dále také opožděné vyjádření mBank a následná reakce ČNB)

Praha - Obvodní soud pro Prahu 2 zrušil část obchodních podmínek internetové mBank. Banku, působící v Česku jako organizační složka polské BRE Bank, úspěšně žaloval jeden z jejích klientů. Jeho identitu online deník Aktuálně.cz zná, ale nepřál si být jmenován.

Soud rozhodl, že banka nesmí při neautorizované platbě kartou na internetu zadržovat peníze až do vyřízení reklamace, ale musí je okamžitě vrátit na klientův účet (a strhnout si je až po případné neoprávněné reklamaci).

Rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 2 je již pravomocný, banka se proti němu neodvolala. U soudu se vůbec nebránila. "O zrušení části obchodních podmínek může rozhodnout pouze ČNB jako státní orgán vykonávající bankovní dohled. Možnost odvolání jsme u soudu jsme nevyužili proto, že nás zajímal názor nestranného orgánu," vysvětluje mluvčí mBank Matej Kubinec.

Česká národní banka však na dotaz Aktuálně.cz sdělila, že znění obchodních podmínek komerčních bank neschvaluje a nemůže je ani zrušit.

"K rozhodnutím soudních orgánů se nevyjadřujeme," dodává Pavel Zúbek z odboru komunikace ČNB. Nicméně naznačuje, že pokud mBank považovala tvrzení žalobce nebo rozhodnutí soudu za nesprávné či nezákonné, mohla využít prostředků občanského soudního řízení - tedy bránit se během sporu nebo následně podat odvolání. Ani jedno mBank neučinila.

Reklamace zneužití platební karty

Ve sporu šlo o opakované zneužití dvou platebních karet vydaných mBank při placení na internetu. K nim došlo nezávisle na bance kvůli úniku dat u jednoho z provozovatelů internetového platebního systému.

Klient pak reklamoval transakce u mBank jako neautorizované a podle zákona o platebním styku žádal o neprodlené vrácení částky stržené z účtu.

Banka mu vyhověla pouze formálně - vrátila částku na klientův účet, ale pouze jako účetní, nikoliv disponibilní položku. Ve skutečnosti ji tedy nemohl vybrat ani převést na jiný účet.

mBank přitom postupovala podle § 30 odst. 1 svých obchodních podmínek pro vydávání a používání platebních karet. V nich mimo jiné stanoví, že banka může spornou částku při neautorizované platbě přes internet blokovat až do doby vyřízení reklamace, tedy až tři měsíce.

Žalobce poukazoval také na fakt, že například ČSOB a Česká spořitelna postupují v takových případech v souladu se zákonem a reklamovanou částku automaticky připisují zpět na účet. Teprve při neoprávněné reklamaci pak případně řeší, jak peníze opět strhnout z účtu.

Klient také upozornil, že jiné banky kartu v podobných případech také automaticky zablokují (kvůli riziku dalších neautorizovaných transakcí) a vydají novou - ani toto podle něj mBank neučinila, kartu si musel zablokovat sám (snížit limit na nulu).

Banka se ani nebránila

Obvodní soud pro Prahu 2 rozhodl, že banka musí klientovi zadržované peníze vrátit, protože jde o nepřípustný zásah do vlastnického práva žalobce.

Soud současně prohlásil za neplatný zmíněný § 30 obchodních podmínek pro vydávání a používání platebních karet.

Banka také musí klientovi nahradit do tří dnů od nabytí právní moci rozsudku náklady řízení.

Ačkoliv mBank (například na diskuzním fóru na svém webu) tvrdila, že se proti rozhodnutí odvolá, nakonec tak neučinila.

Banka - respektive její mateřská BRE Bank - ostatně měla jen hodně omezené možnosti odvolání. Soud totiž nakonec žalobci vyhověl hlavně díky pasivitě mBank, jedná se o takzvaný "rozsudek pro uznání". Vzhledem k tomu, že mBank nevyužila možnosti uvést případné protiargumenty, měl soud - podle zákonné fikce - za to, že žalobu v celém rozsahu uznala.

"Možnost odvolání u soudu jsme nevyužili z toho důvodu, že nás zajímal názor nestranného orgánu. Výklad zákona není totiž v oblasti neautorizovaných transakcí úplně jednoznačný," vysvětluje mluvčí mBank Matej Kubinec.

mBank i nadále na svém webu zveřejňuje pouze dosavadní znění obchodních podmínek bez zmínky o rozhodnutí soudu. Přitom v každém dalším podobném sporu by zřejmě soud rozhodl shodně, zvláště pokud by banka opět nepředložila žádné protiargumenty.

Podle banky zrušil soud obchodní podmínky - jako součást smlouvy - pouze vůči žalujícímu klientovi, neplatnost se tedy nevztahuje na obchodní podmínky jako celek. "Žalovaná část podmínek tak zůstává stále v platnosti. Označit obchodní podmínky banky, nebo jejich část, jako neplatné, může pouze státní orgán vykonávající bankovní dohled, tedy Česká národní banka. To se doposud nestalo a podmínky tedy platí," tvrdí mluvčí banky.

"Po přijetí pravomocného rozsudku jsme připraveni společně s bankovním dohledem předmětné obchodní podmínky podrobně analyzovat a jsme naklonění případné změně ve prospěch všech klientů," dodává Kubinec.

Česká národní banka však - podle reakce na dotaz Aktuálně.cz - znění obchodních podmínek komerčních bank neschvaluje a nemůže je ani zrušit. Pavel Zúbek z jejího tiskového oddělení naznačil, že pokud mBank s argumenty žalobce nebo rozhodnutím soudu nesouhlasila, měla využít standardních možností soudního řízení.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
mBank omezí účet zdarma. Změny byly nutné, tvrdí vedení
Spořicí účty: S úroky už jde dolů i jednička na trhu
Zaplatíte milion a hned. I tím hrozí banky ve smlouvách

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy