Praha - Maďarsko se pro české firmy stalo v posledních letech skrytým daňovým rájem. Od roku 2009 do poloviny letošního roku se počet českých firem oficiálně sídlících v Maďarsku zvýšil o 41 procent na 944. Důvodem jsou nízké daně i osvobození od daní z dividend a kapitálových zisků.
Uvedla to Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA). V případě slovenských firem byl nárůst o polovinu na téměř 10 tisíc podnikatelských subjektů.
"Tempo růstu počtu českých a slovenských firem, které jsou kontrolovány vlastníky s oficiálním sídlem v Maďarsku, je v posledních třech letech impozantní," uvedla analytička agentury Petra Štěpánová.
Maďarsko se tak prý stává nenápadným evropským daňovým rájem. Maďarská ekonomika není právě v dobré kondici, a tak tamní vláda podle Štěpánové zřejmě hledá různé způsoby, aby podpořila budoucí růst.
Licenční poplatky
Ve srovnání s ČR nebo Slovenskem je největší výhodou v daňovém plánování úleva pro společnosti mající příjmy z licenčních poplatků. Daňový systém umožňuje maďarským společnostem zahrnout do daňového základu pouze 50 procent z celkových poplatků utržených za užití licenčních práv.
Efektivní daňová zátěž tak činí pět procent pro firmy s celkovým příjmem do 50 milionů korun a 9,5 procenta pro větší společnosti. Této konkurenci Česko a Slovensko s firemní 19procentní daní obtížně odolávají.
Maďarsko navíc neuvaluje srážkovou daň na výplatu dividend, úroků či licenčních poplatků do jakékoli země včetně daňových rájů. Díky těmto pobídkám je Maďarsko atraktivní zejména pro podnikatele oceňující geografickou blízkost.
Nestabilita zákonů a byrokracie
Problémem však prý zůstává nestabilita daňových zákonů daná vládními experimenty a mimořádná administrativní náročnost podnikání.
Čtěte také: Kde hrozí berňák? Známe české daňové ráje i pekla Vysoká daň na benzin? Kdepak, ukazuje statistika Do daňových rájů míří nejvíce českých firem za tři roky |
"Proto lze předpokládat, že země bude mít nadále v daňovém plánování své místo, ale pozice a výhodnosti Kypru nebo Nizozemska nikdy nedosáhne," míní obchodní ředitel Akont Trust Company Michal Friedberger.
Určitou roli v rostoucím počtu maďarských firem hraje podle něj také skutečnost, že do Maďarska v posledních letech přesunuly své centrály pro střední Evropy mnohé nadnárodní firmy. Ty pak ovládají dceřiné společnosti v okolních zemích.