Vysoká daň na benzin? Kdepak, ukazuje statistika

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
28. 8. 2012 5:30
U benzinu si český stát bere 52 procent ceny, u nafty pak 47 procent
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Přestože si český stát vezme na spotřební dani a DPH zhruba polovinu z ceny pohonných hmot, není to výrazně více oproti ostatním zemím Evropské unie.

Ukazuje to statistika Evropské komise z poloviny srpna.

V Česku činí spotřební daň a DPH zhruba 52 procent ceny benzinu, kterou lidé platí u čerpacích stanic, u nafty pak zhruba 47 procent.

Průměr celé Evropské unie přitom u benzinu činí 51,7 procenta a u nafty 45,9 procenta.

V pořadí sedmadvacítky se Česko u benzinu nachází spolu s Rakouskem a Slovinskem na 14. příčce pomyslného žebříčku. U nafty jsme lehce nadprůměrní, když se opět s Rakouskem a Slovinskem a tentokrát ještě s Francií dělíme o sedmé místo.

V obou kategoriích pak suverénně "kraluje" Británie, která si z ceny benzinu do státní kasy bere rovných 60 procent a z nafty o dva procentní body méně. Naopak nejméně státu odvádějí řidiči na Kypru, kde daně u benzinu zabírají 42 procent koncové ceny a 39 procent ceny nafty.

České vládě dává tato statistika poměrně dobré argumenty v jejím odmítavém postoji vůči opozičním návrhům na snížení spotřebních daní. Statistika ukazuje, že v Česku sice pohonné hmoty nejsou zdaňovány méně, než je v Evropě běžné, zároveň ale ani nikterak výrazně více.

Naposledy vláda odmítla návrh Věcí veřejných snížit spotřební daň u nafty o dvě koruny na litr. Nyní se opět bude zabývat návrhem ČSSD, která požaduje snížení daně u nafty o 2,50 koruny a u benzinu o 1,50 koruny za litr.

Tento návrh přitom již v červnu zamítli i poslanci, které tak nyní čekají další hlasování o osudu výše spotřebních daní na benzin a naftu.

Podrobné porovnání jednotlivých států naleznete v interaktivní mapě.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Snížit daň u benzinu? Německá vláda nesouhlasí
Levnější nafta? Vláda dál odmítá snížit spotřební daň
40 korun za litr benzinu? Pumpaři zatím nenašli odvahu
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy