Do daňových rájů míří nejvíce českých firem za tři roky

Petr Kučera Petr Kučera
7. 8. 2012 10:25
Z daňového ráje je nyní kontrolováno 3,29 procenta firem registrovaných v Česku
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Do některého z daňových rájů přemístilo své sídlo během prvního pololetí skoro tolik českých firem, kolik vloni za celý rok. Vyplývá to z analýzy České kapitálové informační agentury (ČEKIA), čerpající z veřejně dostupných zdrojů.

Počet vlastníků českých firem, kteří pocházejí z destinací považovaných za daňové ráje, stoupl v letošním lednu až červnu o 294. Za celý loňský rok přitom do daňového ráje přesídlilo celkem 328 tuzemských společností.

Z daňového ráje je nyní kontrolováno 3,29 procenta z 366 500 firem registrovaných v Česku. K nejatraktivnějším daňovým rájům i nadále patří Nizozemí (4519 firem), Kypr (1784) a Lucembursko (1179).

ČEKIA počítá mezi daňové ráje i USA, kde má sídlo 2873 českých firem. "Nejde o klasický daňový ráj, nicméně za splnění určitých podmínek tak funguje. K nejdůležitějším patří, že firma nesmí být spoluvlastněna Američanem, nesmí mít v USA žádné daňové povinnosti, nesmí obchodovat s americkými rezidenty, nesmí mít z USA žádný příjem a nesmí zaměstnávat Američany," vysvětluje analytička ČEKIA Petra Štěpánová.

Největší relativní přírůstek v prvním pololetí letošního roku zaznamenaly Bahamy, Belize a Seychely.

"Pokud by čeští podnikatelé zachovali tempo zapojování svých firem do mezinárodních holdingů po celý zbytek letošního roku, jednalo by se o největší odliv za poslední tři roky," říká Štěpánová.

"Zdá se, že ani pravicová vláda prozatím nedokázala zastavit, ale ani zbrzdit, zájem českých podnikatelů o  přesun sídla do daňového ráje," dodává Štěpánová.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Kde hrozí berňák? Známe české daňové ráje i pekla
Daně zaplatí i ten, kdo je ve ztrátě, plánuje opět ČSSD

Anonymita, daně, jistota

K přesunu sídla do některého z daňových rájů vede podnikatele obvykle alespoň jeden z následujících tří důvodů: Zajištění anonymity, nižší daně a stabilní právní prostředí.

„V případě změny vlastníka firmy na Seychely, Belize a částečně USA je hlavním motivem zajištění anonymity vlastníka společnosti. Podnikatelé reagují na záměr státu omezit anonymitu akcií na doručitele," říká Michal Friedberger, obchodní ředitel společnosti Akont Trust Company.

"Kdo si chce anonymitu a možnost jednoduše převádět podíly ve firmách zachovat, využije právě těchto zemí a český stát na něj velmi obtížně dosáhne. V souvislosti se zrušením akcií na doručitele platným od ledna 2014 očekáváme, že hlavní vlna zájmu o tyto země teprve přijde," upřesňuje Friedberger.

Zapojení USA, Seychel nebo dalších offshore zemí do vlastnické struktury však samo o sobě nepřináší žádné daňové výhody. Anonymita offshore daňových rájů je dána tím, že informace o vlastníkovi nelze, na rozdíl od České republiky, dohledat v obchodním rejstříku přístupném na internetu. Ani pátrání po vlastníkovi přímo v dané zemi nepřináší úspěch, protože úřadům často stačí znát pouze jméno firmy a adresu poštovní schránky.

Ke snížení celkové daňové zátěže jsou využívány takzvané onshore země se vstřícným podnikatelským prostředím, zejména Kypr a Nizozemsko. Výhodou je také výrazně vstřícnější přístup finančních úřadů a dalších složek státní správy.

"Na Kypru má sídlo přes 350 000 firem a podnikatelé jsou vnímáni jako klienti, ke kterým má být stát vstřícný, protože jinak odejdou,. To odráží skutečnost, že kyperské firmy neplatí žádné daně z obchodu s cennými papíry, při vyplácení dividend nebo za prodej obchodních podílů. Daň z příjmu právnických osob je na úrovni 10 procent, zatímco v Česku 19 procent," říká Friedberger. 

Třetím důležitým důvodem je podle něj ochrana majetku před proměnlivými a nejasnými zákony, kterými je Česká republika pověstná.

 

Právě se děje

Další zprávy