Investice utnete lehce, na "životko" raději nesahejte. Co omezit, když náklady rostou

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
27. 7. 2022 6:45
Kvůli drahým energiím má střední či velké finanční potíže už pětina českých domácností. Vyplývá to z červnového průzkumu Institutu prevence a řešení předlužení, podle něhož se do problémů dostává i střední třída. Ta kvůli vyšším zálohám na energie "uspává" nebo ruší spoření, pojištění i investice. Ne vždy to ale jde jednoduše. Zjistěte, jaké jsou rizika a sankce, které vám mohou hrozit.
Foto: Shutterstock

Na životní pojištění raději nesahejte

  • Ukončení pojistné smlouvy životního pojištění je komplikované. "To by mělo být až úplně poslední řešení, ke kterému přistoupíte v rámci hledání úspor v domácím rozpočtu," varuje Lukáš Urbánek, finanční poradce Partners.

Pokud je pojistná smlouva nastavena správně a plní svůj účel, je podle Urbánka vypovězení pojistky nebezpečné. Může se totiž stát, že nové pojištění již nebude možné z důvodu změny zdravotního stavu uzavřít nebo se tak stane za výrazně horších podmínek - budou jiné výluky v rozsahu pojištění či přirážky na pojistném.  

"Jako první krok doporučuji klientům aktualizovat jejich pojištění. Mnohdy se jedná o starší smlouvy, které jsou z dnešního pohledu drahé. Cena by ovšem neměla být hlavním kritériem. Tím je kvalita a skutečně potřebný rozsah pojištění. Pokud je klient zdravý, tak je velice časté, že dokáže mít lepší pojistnou ochranu a za nižší peníze než u starší smlouvy," říká expert. 

Pokud zdravotní stav klienta nedovoluje takovou změnu, je to složitější. "Drobného vylepšení lze dosáhnout redukcí pojistné smlouvy se zaměřením na opravdu důležitá rizika. Redukce pojistných smluv sjednaných v posledních 10 letech je poměrně jednoduchá. Klient si nadefinuje nový rozsah pojištění a pojišťovna nabídne novou cenu. U starších smluv to může být složité. Záleží na konkrétním tarifu a klidně se může stát, že pojišťovna změnu ani nedovolí," tvrdí Urbánek. 

Pokud se již pojistná smlouva vypovídá, tak záleží na typu pojištění. Standardně je výpovědní lhůta šest týdnů. Smlouvy s daňovými úlevami lze také vypovědět, ale tam je nutné počítat s dodaněním, které může vyjít draho.

"Lidé v takovém případě musí vrátit úspory na dani za posledních 10 let. Dodanění si musí každý klient vyřešit sám v daňovém přiznání za rok, ve kterém byla pojistná smlouva ukončena. Dodanění se týká klientů mladších 60 let. Pokud na pojistné smlouvě nemáte investiční složku nebo jste odmítli možnost daňových odpočtů, dodanění se vás netýká," říká Urbánek. 

U smluv investičního životního pojištění potom ještě záleží na zvolené investiční strategii v pojistné smlouvě. Může se totiž stát, že z důvodu poklesu na finančních trzích bude případné odkupné výrazně nižší, než bylo uvedeno na posledním výpisu. "Proto je lepší se nejdříve o možnostech a podmínkách ukončení pojistné smlouvy předem informovat na pojišťovně," dodává expert. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V Turecku našli patrně nejstarší rytinu s příběhem, zobrazuje muže a zvířata

Archeologové v Turecku objevili zřejmě nejstarší umělecké zobrazení příběhové scény, kamenný panel s rytinami ukazuje divoká zvířata a muže, který se drží za penis. Podle nich neolitický reliéf vznikl nejspíše kolem roku 11 000 před naším letopočtem a pravděpodobně odráží proměňující se vztah zvířat a člověka v době, kdy začaly během tak zvané neolitické revoluce vznikat první usedlé společnosti založené na zemědělství.

Archeologové o nálezu kamenné lavice s rytinami v lokalitě Sayburç na jihovýchodě Turecka informovali v odborném magazínu Antiquity.

Podle nich je odkryté zobrazení nejstarším, u kterého lze vysledovat časovou následnost jednotlivých scén, které tak vyprávějí ucelený příběh. "Můžeme se domnívat, že se tady začal formovat jakýsi komplexní příběh, že byl rozhodující pro formování ideologie dané komunity a byl předáván dalším generacím," citoval server The Art Newspaper vedoucí výzkumu, archeoložku Eylem Özdoganovou.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA neuvalí na kaučuk z Česka a Ruska antidumpingová cla, uvedly, že nepoškozuje jejich průmysl

Výrobnímu odvětví Spojených států nevzniká ani nehrozí podstatná újma dovozem emulzního styren-butadienového kaučuku (ESBR) z Česka a Ruska, který je podle rozhodnutí ministerstva obchodu prodáván v USA za nižší, než reálnou cenu. Na dovoz ESBR z Česka a Ruska tak nebudou uvalená žádná antidumpingová cla. Uvedla to ve svém prohlášení americká Komise pro mezinárodní obchod (ITC).

Žádné další podrobnosti zatím komise nenabídla. Zpráva, která bude obsahovat její stanoviska a informace získané při šetření, bude zveřejněna až 24. ledna.

ITC zahájila šetření na základě žádosti americké společnosti Lion Elastomers loni. Do Spojených států se ESBR dováží kromě Česka a Ruska také z Mexika, Německa a Tchaj-wanu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy