Investice utnete lehce, na "životko" raději nesahejte. Co omezit, když náklady rostou

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
27. 7. 2022 6:45
Kvůli drahým energiím má střední či velké finanční potíže už pětina českých domácností. Vyplývá to z červnového průzkumu Institutu prevence a řešení předlužení, podle něhož se do problémů dostává i střední třída. Ta kvůli vyšším zálohám na energie "uspává" nebo ruší spoření, pojištění i investice. Ne vždy to ale jde jednoduše. Zjistěte, jaké jsou rizika a sankce, které vám mohou hrozit.
Foto: Shutterstock

Na životní pojištění raději nesahejte

  • Ukončení pojistné smlouvy životního pojištění je komplikované. "To by mělo být až úplně poslední řešení, ke kterému přistoupíte v rámci hledání úspor v domácím rozpočtu," varuje Lukáš Urbánek, finanční poradce Partners.

Pokud je pojistná smlouva nastavena správně a plní svůj účel, je podle Urbánka vypovězení pojistky nebezpečné. Může se totiž stát, že nové pojištění již nebude možné z důvodu změny zdravotního stavu uzavřít nebo se tak stane za výrazně horších podmínek - budou jiné výluky v rozsahu pojištění či přirážky na pojistném.  

"Jako první krok doporučuji klientům aktualizovat jejich pojištění. Mnohdy se jedná o starší smlouvy, které jsou z dnešního pohledu drahé. Cena by ovšem neměla být hlavním kritériem. Tím je kvalita a skutečně potřebný rozsah pojištění. Pokud je klient zdravý, tak je velice časté, že dokáže mít lepší pojistnou ochranu a za nižší peníze než u starší smlouvy," říká expert. 

Pokud zdravotní stav klienta nedovoluje takovou změnu, je to složitější. "Drobného vylepšení lze dosáhnout redukcí pojistné smlouvy se zaměřením na opravdu důležitá rizika. Redukce pojistných smluv sjednaných v posledních 10 letech je poměrně jednoduchá. Klient si nadefinuje nový rozsah pojištění a pojišťovna nabídne novou cenu. U starších smluv to může být složité. Záleží na konkrétním tarifu a klidně se může stát, že pojišťovna změnu ani nedovolí," tvrdí Urbánek. 

Pokud se již pojistná smlouva vypovídá, tak záleží na typu pojištění. Standardně je výpovědní lhůta šest týdnů. Smlouvy s daňovými úlevami lze také vypovědět, ale tam je nutné počítat s dodaněním, které může vyjít draho.

"Lidé v takovém případě musí vrátit úspory na dani za posledních 10 let. Dodanění si musí každý klient vyřešit sám v daňovém přiznání za rok, ve kterém byla pojistná smlouva ukončena. Dodanění se týká klientů mladších 60 let. Pokud na pojistné smlouvě nemáte investiční složku nebo jste odmítli možnost daňových odpočtů, dodanění se vás netýká," říká Urbánek. 

U smluv investičního životního pojištění potom ještě záleží na zvolené investiční strategii v pojistné smlouvě. Může se totiž stát, že z důvodu poklesu na finančních trzích bude případné odkupné výrazně nižší, než bylo uvedeno na posledním výpisu. "Proto je lepší se nejdříve o možnostech a podmínkách ukončení pojistné smlouvy předem informovat na pojišťovně," dodává expert. 

 

Právě se děje

Další zprávy