Investice utnete lehce, na "životko" raději nesahejte. Co omezit, když náklady rostou

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
27. 7. 2022 6:45
Kvůli drahým energiím má střední či velké finanční potíže už pětina českých domácností. Vyplývá to z červnového průzkumu Institutu prevence a řešení předlužení, podle něhož se do problémů dostává i střední třída. Ta kvůli vyšším zálohám na energie "uspává" nebo ruší spoření, pojištění i investice. Ne vždy to ale jde jednoduše. Zjistěte, jaké jsou rizika a sankce, které vám mohou hrozit.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Investice velké záludnosti nemají

  • "S ohledem na rostoucí náklady u nezbytných služeb - za plyn, elektřinu, teplo - řada lidí zvažuje i omezení pravidelných investic. Je to lidsky pochopitelná, ale ne úplně nejšťastnější varianta," domnívá se Martin Řezáč, předseda Asociace pro kapitálový trh ČR. 

Podle něj je v první řadě dobré výrazně omezit všechny zbytné výdaje včetně dovolené nebo výdajů na různé neřesti.

"Za tuto radu nás ve 'švejkovském' Česku samozřejmě nikdo nepochválí, ale je to tak. Pokud nepomohou ani úspory v oblasti zbytných výdajů, respektive nejsou k dispozici jiné rezervy jako například spořicí účty či termínované vklady, lze různé formy dlouhodobého spoření a investic dočasně omezit. Je to lepší, než je zcela likvidovat," říká Řezáč. 

Pravidelné investice snížíte či dočasně zastavíte, aniž by docházelo k nějakým sankcím ze strany bank či zprostředkovatelů. 

"Investované peníze se pak dále zhodnocují v podkladových fondech. Po zlepšení životní situace - žádná krize totiž netrvá věčně - je možné se k původní pravidelné částce vrátit. Nejhorší je kompletní prodej investic, neboť jde svou podstatou o dlouhodobé peníze a prodejem klient kolikrát přeruší daňový test, který je tři roky, a zbytečně platí příjmovou daň," varuje dále odborník.

V případě zrušení konta jsou peníze z podílových fondů k dispozici typicky do týdne a zrušení investičního účtu nese jen malé transakční náklady. 

"Každopádně podobně jako u hypoték doporučuji i u investic kontaktovat svou banku a domluvit se na ideálním řešení. Banky v rámci investičního poradenství umí pomoci i v této situaci," dodává Řezáč. 

Richard Siuda, předseda představenstva společnosti Conseq upozorňuje, že řada dluhopisových fondů je od počátku letošního roku ve ztrátě, u akciových fondů jsou ztráty od loňského podzimu mezi 10 a 20 procenty. "Tedy jednak není úplně výhodná situace pro prodej, za druhé naopak klient pravidelnou investicí využívá nižších cen k pravidelným nákupům. Pokud pravidelné investice přeruší, připravuje se právě o tento efekt," radí Siuda.

 

Právě se děje

Další zprávy