Zbývá poslední den. Spočítejte si, zda je pro vás paušální daň po úpravách výhodná

Kateřina Hovorková Denis Chripák Kateřina Hovorková, Denis Chripák
Aktualizováno 10. 1. 2022 10:07
Paušální daň pro živnostníky a další osoby samostatně výdělečně činné se letos zvyšuje o více než pětistovku měsíčně. Do 10. ledna se k paušální dani mohou přihlásit noví zájemci a naopak ti, co ji loni platili, se mohou do stejného data odhlásit. Na naší aktualizované kalkulačce si snadno spočítáte, zda se vám placení vyšší paušální daně vyplatí, nebo ne.

Kalkulačka - Vyplatí se vám paušální daň?

* Předvolené částky u sociálního a zdravotního pojištění vyjadřují roční mimima pro rok 2022.

Výsledek

-

-

Tolik zaplatíte na sociálním a zdravotním pojištění a na dani

71 928

Tolik vás bude stát roční paušální daň

Paušální daň začala platit poprvé v roce 2021. Přihlásilo se k ní zhruba 70 tisíc lidí. Podmínkou je, že živnostník nesmí být plátcem DPH, má tedy roční příjmy nižší než jeden milion korun. Měsíčně zaplatí pevnou částku, která je pro rok 2022 ve výši 5994 korun.

V té je zahrnuta daň z příjmů ve výši 100 korun, dále zdravotní pojištění ve výši 2627 korun a minimální sociální pojištění navýšené o 15 procent ve výši 3267 korun. Za rok tak živnostník zaplatí za všechny odvody 71 928 korun. Loni byla roční daň o 6300 korun nižší. 

Výhodou této daně je minimální "papírování", plátce nemusí podávat daňové přiznání ani přehledy pojistného. Lákavé je i to, že daň minimalizuje riziko kontrol ze strany finančních úřadů. A ušetří se také za služby účetního či daňového poradce.

Jak se přihlásit

Pokud se podnikatel nebo zkrátka jakákoliv OSVČ rozhodne vstoupit do paušálního režimu, musí vyplnit a podat oznámení o vstupu. Na webu finanční správy je interaktivní formulář. Vyplněný dokument je nutné nejpozději v pondělí 10. ledna odevzdat místně příslušnému finančnímu úřadu. A to buď přes datovou schránku, poštou nebo na podatelně. 

"Zálohovým obdobím v případě paušálního režimu je kalendářní měsíc, platba za daný kalendářní měsíc je splatná do 20. dne kalendářního měsíce," vysvětluje Martina Zbončáková, daňová specialistka ze společnosti V4 Group.

Paušální daň je možné si i předplatit na několik měsíců nebo na celý rok dopředu. Postupně se pak bude zaplacená částka započítávat na zálohy za jednotlivé měsíce.

Zálohy se odvádějí na účet jednotlivých finančních úřadů s předčíslím bankovního účtu 2866, číslem matriky finančního úřadu, kódem banky 0710 (kód ČNB) a názvem "Paušální daň a paušální veřejná pojistná". Je třeba uvést variabilní symbol, což je DIČ nebo rodné číslo.

Čísla matrik bankovních účtů jednotlivých finančních úřadů je možné najít zde. Zdravotní pojišťovnu a sociální správu bude o přechodu živnostníka na paušální daň informovat finanční úřad. 

Z paušálního režimu je možné vystoupit, a to ke konci zdaňovacího období, tedy na konci roku. Je k tomu potřeba podat oznámení o dobrovolném vystoupení, a to zase nejpozději do 10. ledna. K ukončení paušálního režimu může dojít i automaticky, a to když příjmy podnikatele přesáhnou jeden milion korun nebo se během roku stane plátcem DPH. 

Z paušální daně nelze odečíst ani životní pojištění, ani úroky z hypotečního úvěru, či úvěru ze stavební spořitelny. V případě paušální daně se totiž nepodává daňové přiznání, ke kterému by se výpisy od banky, pojišťovny či stavební spořitelny dokládaly.

Podle odborníků se loňská novinka vyplatí jen některým živnostníkům. Přemýšlet by o ní měli především ti s ročními tržbami kolem 800 tisíc korun, kteří uplatňují 40procentní paušál a neodečítají si slevu na děti či na manželku. Čtyřicetiprocentní výdajový paušál využívají v daňovém přiznání hlavně svobodná povolání, autoři, právníci, daňoví poradci, znalci, tlumočníci, lékaři, herci, architekti, veterináři a auditoři. 

"Paušální daň se naopak nevyplatí například zemědělcům a řemeslníkům uplatňujícím osmdesátiprocentní výdajový paušál. Sem spadají například profese, jako jsou kadeřnice, zámečníci, truhláři, řezníci, pekaři, pivovarníci, zlatníci, kováři, zedníci, klempíři, hodináři a opraváři silničních vozidel," uvádí daňová expertka z V4 Group. 

Podnikatelům se šedesátiprocentním paušálem se daň podle ní vyplatí jen v případě, že nemají děti ani manželku a jejich měsíční příjem bude zhruba do 83 tisíc korun. 

Problémy s hypotékou a na mateřské

Někteří odborníci varují před případnými problémy s paušální daní v určitých životních situacích. Paušální daň může zkomplikovat žádost o hypoteční úvěr, protože podnikatel nemůže doložit daňové přiznání. Při paušální dani se žádné nepodává. Banky tak nevědí, zda se jedná o bonitního klienta.

"Pokud má živnostník stabilní, transparentní a dostatečně vysoké příjmy, se získáním hypotéky by neměl mít problém ani při uplatnění paušálního režimu daně. Kdo chce mít ale jistotu, je lepší paušální daň neuplatňovat," říká Veronika Hegrová z online sjednávače hypoték hyponamiru.cz.

Problém s daní můžou pocítit podnikatelky na mateřské dovolené. "Pokud se žena jako OSVČ přihlásí k paušálnímu režimu daně a v průběhu roku nastoupí na mateřskou dovolenou, stává se příjemcem nemocenské dávky. OSVČ, která je přihlášena k paušálnímu režimu daně, je povinna platit paušální zálohy i za ty kalendářní měsíce, v nichž po celý tento kalendářní měsíc měla nárok na výplatu nemocenské dávky," objasňuje Markéta Szotkowska z V4 Group. Jedinou možností je tak přerušit živnost, kdy pak paušální režim automaticky zaniká. 

 

Právě se děje

Další zprávy