Jak zaplatit nižší daně? Nezapomeňte využít slevy

Petr Kučera Petr Kučera
12. 2. 2010 12:00
Podrobný přehled slev na dani, které lze uplatnit za rok 2009
Foto: Aktuálně.cz

Vypočítaná daň z příjmů fyzických osob ještě nebývá úplně definitivní. Můžete si ji snížit přinejmenším o slevu na poplatníka. A možná také o řadu dalších. Počínaje zdaňovacím obdobím roku 2008 jsou slevy výrazně vyšší než dříve, nicméně oproti loňsku se už nezměnily.

Jestliže některé zvýhodnění zapomenete uplatnit v daňovém přiznání za loňský rok, nemůžete si jej pak třeba v přiznání za rok 2010 odečíst dvakrát. Jedinou možností je podání opravného nebo dodatečného (do tří let) přiznání za rok 2009.

Sleva na poplatníka

Každý, kdo podává daňové přiznání (nebo to za něj dělá zaměstnavatel či daňový poradce), má nárok na slevu na poplatníka. Ta za rok 2009 činí 24 840 korun, tedy stejně jako v předchozím roce.

Jde o roční částku, která je nedělitelná na měsíce. Dokonce i při úmrtí fyzické osoby v průběhu roku ji dědici mohou uplatnit v plné výši.

Na tuto slevu mají nárok skutečně všichni poplatníci s trvalým bydlištěm v České republice - nově tedy i starobní důchodci bez výjimky. Dříve záleželo na výši jejich důchodu, ale tato podmínka už odpadla.

Sleva na manželku či manžela

Právě na tuto slevu se mnohdy zapomíná. Zároveň jsou kolem ní největší nejasnosti - hlavně ohledně nedávno zvýšeného limitu "vlastních příjmů" a toho, co se do nich vlastně počítá.

Přitom po zrušení společného zdanění manželů jde o dobrou možnost, jak ušetřit v rodinném rozpočtu, pokud manžel vydělává a žena je na rodičovské dovolené (nebo naopak).

Sleva na vyživovanou manželku (či manžela) činí 24 840 korun ročně. Lze ji však uplatnit jen za kalendářní měsíce, na jehož počátku byly splněny zákonné podmínky. Těmi jsou vedle samotného trvání manželství také žití ve společné domácnosti. Podmínkou je také nepřekročení limitu pro vlastní příjmy manželky. Jejich hranice činí 68 tisíc korun ročně. Podrobný přehled, co se těchto příjmů počítá a co nikoliv, jsme přinesli v samostatném článku.

Je-li manželka držitelkou průkazu mimořádných výhod III. stupně (zvlášť těžké postižení s potřebou průvodce - průkaz ZTP/P), má poplatník nárok na dvojnásobnou slevu, tedy 49 680 korun ročně.

Sleva pro studenty

Poplatník, který se "soustavně připravuje na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem", si může z daně odečíst až 4020 korun ročně.

Nárok na slevu má do dovršení věku 26 let (případně až do 28 let, jde-li o prezenční formu studia v doktorském programu).

Zákon o státní sociální podpoře upřesňuje, co se rozumí soustavnou přípravou na budoucí povolání. Nárok na slevu nemá mimo jiné ten, kdo studuje střední školu jen dálkovou, distanční, kombinovanou nebo večerní formou.

Slevu můžete uplatnit jen za kalendářní měsíce, v nichž jste splňovali uvedené podmínky. Za každý měsíc pak jde o jednu dvanáctinu uvedené částky, tedy 335 korun.

Občas kupodivu studenti uplatní jen tuto slevu a zapomenou se přihlásit také o (základní) slevu na poplatníka. Nárok mají samozřejmě na obě. Případně i na další slevy - vzájemně se tedy neruší, ale sčítají.

Praktický příklad:

Poplatník se oženil 1. srpna 2009. On i manželka celý rok 2009 studovali vysokou školu v běžném denním studiu, manžel si kromě toho i vydělával. Manželka za celý kalendářní rok neměla žádné příjmy a nepodává tedy daňové přiznání.

Manžel může uplatnit slevu na vyživovanou manželku, ale pouze po dobu manželství. To ve zdaňovacím období trvalo pět měsíců.

V daňovém přiznání tedy uplatní slevu:
- 24 840 korun na poplatníka,
- 10 350 korun na vyživovanou manželku (pět dvanáctin roční slevy)
- 4020 korun na studenta.
Celková možná sleva z vypočtené daňové povinnosti tak dosahuje 39 210 korun.

Pokud by se však muž oženil až 2. srpna, mohl by slevu na manželku uplatnit až od září.

Zdravotně postižení

Částku 2520 korun ročně si můžou z daně odečíst také lidé pobírající částečný invalidní důchod. U plného invalidního důchodu je sleva dvojnásobná, tedy 5040 korun ročně.

Držitelé průkazu ZTP/P (občan se zvlášť těžkým zdravotním postižením a potřebou průvodce) mohou od vypočtené daně odečíst 16 140 korun ročně.

Také tuto slevu lze uplatnit jen za kalendářní měsíce, v nichž splňujete zákonné podmínky.

Daňové zvýhodnění na dítě

Mezi slevy fakticky patří i daňové zvýhodnění na dítě, přestože je formálně nazýváno odlišně.

Za každé dítě si můžete z daní odečíst 10 680 korun ročně (je-li zdravotně postižené, tak 21 360 korun). Musí jít o takzvané vyživované dítě, žijící s vámi ve společné domácnosti. Dočasný pobyt dítěte mimo domácnost - například cestování po světě - vás ale o slevu nepřipraví.

Jestliže dítě v jedné domácnosti vyživuje více poplatníků (typicky matka a otec), může daňové zvýhodnění uplatnit v tomtéž kalendářním měsíce nebo roce jen jeden z nich.

Za vyživované se považuje především dítě, které je nezletilé (tedy do dovršení 18 let věku). Hranici lze posunout až do dovršení 26 let, jestliže se dítě "soustavně připravuje na budoucí povolání" nebo když nemůže studovat nebo pracovat kvůli nemoci, úrazu či dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu.

Na slevu máte nárok jen za kalendářní měsíce, kdy vyživujete dítě ve společné domácnosti - včetně měsíce, kdy se dítě narodilo. Při porodu na konci srpna si tedy můžete z daní odečíst pět dvanáctin roční slevy (5x890 = 4450 korun).

Málo známou možností je, že daňové zvýhodnění na dítě můžou uplatnit také babička nebo dědeček, jestliže rodiče dítěte nemají příjmy, z nichž by mohli toto zvýhodnění uplatnit.

Pozor: Vyšší daňovou slevu na dítě, kterou už obsahuje účinné znění zákona o daních z příjmů, lze využít až za zdaňovací období roku 2010, nikoliv v daních za rok 2009. Pokud jste zaměstnáni, měli byste tuto vyšší slevu poznat už na lednové výplatě. Sleva bude měsíčně vyšší o 77 korun, ročně tedy o 924 korun.

Daňový bonus

Běžné slevy (na poplatníka, manželku, studenta a podobně) můžete odečíst od daně jen do výše vypočtené daňové povinnosti. Pokud vám v součtu slev vyjde záporná daňová povinnost, nemusíte státu nic platit, ale ani od něj nedostanete nic navíc (nezaplatí vám minusovou hodnotu). A právě v tom se liší daňové zvýhodnění na dítě od "běžných" slev.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Daň z nemovitostí už zaplatí všichni. I za nové byty
Tiskopisů k daňovému přiznání bude méně, stát ušetří
Daňové ráje najdete i v Česku. Stejně jako pekla
Šidíte na daních? Máte větší šanci, že uniknete trestu

Je sice pravda, že také "slevu na dítě" lze odečíst jen do výše původně vypočtené daňové povinnosti. Pokud vám však část slevy zbude a půjdete tedy "do minusu" (nárok na daňové zvýhodnění je vyšší než původně vypočtená daňová povinnost), stane se vzniklý rozdíl takzvaným daňovým bonusem.

Díky bonusu nejenže státu nezaplatíte žádné daně, ale ještě od něj něco získáte. Maximálně můžete dostat 52 200 korun, minimálně stovku (vychází-li vám bonus nižší než 100 korun, nedostanete nic).

Daňový bonus však může uplatnit jen ten, kdo si vloni vydělal více než 48 000 ročně - počítají se jen příjmy ze zaměstnání, podnikání, pronájmu nebo z kapitálového majetku. Nemají na něj tedy nárok třeba dlouhodobě nezaměstnaní.

Příklad: Vaše daňová povinnost (po odečtení slevy na poplatníka apod.) činí 12 000 korun. Zároveň po celý rok pracujete a vyživujete dvě děti. Máte tedy nárok na zvýhodnění 2 x 10 680 = 21 360 korun. Po odečtení této částky od dvanácti tisíc se dostanete do záporné hodnoty - minus 9360 korun. Tato částka je daňový bonus, který dostanete od státu.

Odečitatelné položky

Vedle zmíněných slev existuje ještě druhá rozšířená možnost, jak si legálně snížit daňovou povinnost. Jde o takzvané odečitatelné položky. Ty se neodečítají přímo z daně, ale z daňového základu (co do posloupnosti jde tedy o první ze dvou kroků). Podrobnosti jsme přinesli v samostatném článku.

Dřív než v dubnu přeplatek nečekejte

Po uplatnění všech zvýhodnění vám pravděpodobně vznikne přeplatek na dani, například když za vás během roku platil zaměstnavatel měsíční zálohy a nyní využijete třeba slevu na manželku. O vrácení přeplatku však musíte výslovně požádat v příslušné kolonce daňového přiznání (na konci jeho základní části).

Přeplatek pak obdržíte do 30 dnů od doručení daňového přiznání. Tato lhůta se ale začíná počítat až od uzávěrky pro jejich podání, tedy od přelomu března a dubna. Takže ani když odevzdáte daňové přiznání už v únoru, nepřijde vám přeplatek dříve než v dubnu.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Daně si letos spočítejte dřív. Jinak hrozí pokuta
Co všechno si lze odečíst z daní? Nejen hypotéky a dary
Daňové přiznání online: Spočítejte si, kolik zaplatíte
 

Právě se děje

před 30 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy