Tiskopisů k daňovému přiznání bude méně, stát ušetří

Petr Kučera Petr Kučera, pek
14. 1. 2010 7:45
I ten, kdo nechce odeslat přiznání elektronicky, může použít interaktivní formulář
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Téměř 20 milionů korun ušetří ministerstvo financí díky tomu, že vytisklo méně klasických papírových formulářů k daňovému přiznání. Oproti dřívějšku však nebudou tiskopisy na finančních úřadech volně přístupné v neomezeném množství. Zájemci si o ně musejí říci a dostanou jen omezený počet.

"V roce 2009 jsme vydali 57 milionů kusů tiskopisů daňových přiznání, letos jen 36,5 milionu," řekl online deníku Aktuálně.cz Radek Ležatka z tiskového oddělení ministerstva financí. Zmíněná čísla zahrnují formuláře ke všem daním, tedy nejen k dani z příjmů.

Daňová správa chce ušetřit nejen kvůli krizi, ale také kvůli stále častějšímu využívání elektronických formulářů. "Elektronické podání využívá čím dál tím více poplatníků, kteří tím šetří svůj čas a přispívají k rychlejšímu zpracování daňových přiznání na finančních úřadech," říká Ležatka.

Přiznání lze vyplnit na internetových stránkách české daňové správy, součástí je také kontrola správnosti propočtu. Navíc je možné vyplněné daňové přiznání zaslat elektronicky na finanční úřad, a to buď prostřednictvím daňového portálu nebo nově také přes datovou schránku.

Samozřejmostí zůstává možnost daňové přiznání pouze elektronicky vyplnit, poté vytisknout a zaslat na finanční úřad poštou nebo doručit osobně.

I lidé, kteří nechtějí poslat daňové přiznání elektronicky, mohou využít letošní novinku - interaktivní formulář. Na webu české daňové správy bude k dispozici od 18. ledna. Zájemci si jej mohou na počítači vyplnit a vytisknout. "Ve srovnání s běžným tiskopisem bude tento formulář navíc opatřen čárovým kódem, který umožní daňové správě načíst údaje z přiznání do příslušného systému a tím zrychlit proces zpracování," dodává Ležatka.

Postupně se mají tyto interaktivní formuláře objevit také pro přiznání k dani z přidané hodnoty, silniční dani a k dani z nemovitostí.

Jednoduchý online formulář bude už za pár dnů k dispozici - stejně jako vloni - také na stránkách Aktuálně.cz.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Obrana vůči berňáku bude snadnější. Ale pozor na dopisy
Finanční úřady zmizí z 22 měst, stát chce ušetřit
Vyšší zdanění bohatých? Letos přijdou o desetitisíce
 

Právě se děje

Další zprávy