Tiskopisů k daňovému přiznání bude méně, stát ušetří

Petr Kučera Petr Kučera, pek
14. 1. 2010 7:45
I ten, kdo nechce odeslat přiznání elektronicky, může použít interaktivní formulář
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Téměř 20 milionů korun ušetří ministerstvo financí díky tomu, že vytisklo méně klasických papírových formulářů k daňovému přiznání. Oproti dřívějšku však nebudou tiskopisy na finančních úřadech volně přístupné v neomezeném množství. Zájemci si o ně musejí říci a dostanou jen omezený počet.

"V roce 2009 jsme vydali 57 milionů kusů tiskopisů daňových přiznání, letos jen 36,5 milionu," řekl online deníku Aktuálně.cz Radek Ležatka z tiskového oddělení ministerstva financí. Zmíněná čísla zahrnují formuláře ke všem daním, tedy nejen k dani z příjmů.

Daňová správa chce ušetřit nejen kvůli krizi, ale také kvůli stále častějšímu využívání elektronických formulářů. "Elektronické podání využívá čím dál tím více poplatníků, kteří tím šetří svůj čas a přispívají k rychlejšímu zpracování daňových přiznání na finančních úřadech," říká Ležatka.

Přiznání lze vyplnit na internetových stránkách české daňové správy, součástí je také kontrola správnosti propočtu. Navíc je možné vyplněné daňové přiznání zaslat elektronicky na finanční úřad, a to buď prostřednictvím daňového portálu nebo nově také přes datovou schránku.

Samozřejmostí zůstává možnost daňové přiznání pouze elektronicky vyplnit, poté vytisknout a zaslat na finanční úřad poštou nebo doručit osobně.

I lidé, kteří nechtějí poslat daňové přiznání elektronicky, mohou využít letošní novinku - interaktivní formulář. Na webu české daňové správy bude k dispozici od 18. ledna. Zájemci si jej mohou na počítači vyplnit a vytisknout. "Ve srovnání s běžným tiskopisem bude tento formulář navíc opatřen čárovým kódem, který umožní daňové správě načíst údaje z přiznání do příslušného systému a tím zrychlit proces zpracování," dodává Ležatka.

Postupně se mají tyto interaktivní formuláře objevit také pro přiznání k dani z přidané hodnoty, silniční dani a k dani z nemovitostí.

Jednoduchý online formulář bude už za pár dnů k dispozici - stejně jako vloni - také na stránkách Aktuálně.cz.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Obrana vůči berňáku bude snadnější. Ale pozor na dopisy
Finanční úřady zmizí z 22 měst, stát chce ušetřit
Vyšší zdanění bohatých? Letos přijdou o desetitisíce
 

Právě se děje

před 43 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy