Rodiče zaplatí nižší daně, zvýší se sleva na dítě

Petr Kučera Petr Kučera
7. 10. 2009 13:10
Úsporný balíček "zapomněl" na už dříve schválené zvýšení slevy. Rodičům tak vykompenzuje ztráty způsobené škrty.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Téměř tisíc korun navíc oproti letošku získají v roce 2010 rodiče za každé vyživované dítě. Takzvaná daňová sleva na dítě totiž vzroste o 77 korun měsíčně, ročně tedy o 924 korun.

Online deník Aktuálně.cz bezprostředně po schválení Janotova úsporného balíčku ve sněmovně jako první přinesl zjištění, že výdajové škrty se překvapivě nedotkly daňové slevy na dítě. Tuto informaci nyní výslovně potvrdilo i ministerstvo financí.

O zvýšení slevy rozhodli poslanci už v červnu při schvalování takzvaného protikrizového balíčku (zákona o podpoře hospodářského růstu a sociální stability). Vládní úsporný balíček pak na zrušení již dříve schváleného zvýšení zapomněl. "Ano, zůstalo to tam spíše omylem," potvrdil ministr financí Eduard Janota.

Kompenzace za zdražování

Vyšší daňová sleva tak rodičům alespoň částečně vykompenzuje ztráty způsobené úsporným balíčkem. Průměrná rodina se dvěma dětmi totiž v příštím roce kvůli zvýšení DPH zaplatí za zboží a služby zhruba o dva až tři tisíce korun více oproti letošku, další zdražení přinese vyšší spotřební daň.

Rodina s miminkem do zhruba půl roku věku navíc v roce 2010 dostane asi o pětinu nižší mateřskou, než na jakou by měla nárok letos. Méně peněz z nemocenského pojištění než dosud získají rodiče také při ošetřování nemocného dítěte.

Na příjmu nezáleží

Daňovou slevu 967 korun měsíčně nebo 11 604 korun ročně si bude moci odečíst z daní každý rodič, vyživující dítě ve společné domácnosti (nejpozději do 26 let věku). Slevy se sčítají, takže rodič dvou dětí získá v příštím roce 1848 korun navíc.

Na rozdíl od sociálního přídavku na děti přitom nezáleží na celkovém příjmu rodiny. Slevu si tedy může odečíst z daní jak nadprůměrně vydělávající manažer, tak rodič s minimálními příjmy. Pokud ve druhém případě vznikne po slevě „záporná daň", dostane rodič tuto částku ve formě daňového bonusu. Nejenže tedy státu nezaplatí žádnou daň, ale ještě od něj něco dostane.

"Bohužel nemáme k dispozici přesné číslo, kolik lidí uplatnilo daňovou slevu v roce 2008," říká mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. "Nicméně hrubým odhadem je u nás kolem 2,5 milionu dětí a daňová sleva na dítě v roce 2008 činila 10 680 korun," upřesňuje. Zvýšení roční slevy o 924 korun tak orientačně připraví stát o 2,3 miliardy.

Senátorka Ludmila Müllerová (KDU-ČSL) připomíná, že na snížení mateřské přitom stát získá 1,4 miliardy korun. Citlivější by tedy podle ní bylo nezvyšovat daňovou slevu na stávající úrovni a současně nesnižovat mateřskou. Státní rozpočet by o nic nepřišel, přitom "ztráta" necelé tisícikoruny ročně u všech rodin na daňové slevě by byla méně dramatická než ztráta pětiny mateřské u rodičů miminek - zvláště když by se daňová sleva oproti dosavadnímu stavu vůbec nesnížila.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy