Kateřina Hovorková
Aktualizováno 10. 6. 2019 9:21
Stalo se už běžnou praxí, že zvýšení platu nenavrhuje jako dřív zaměstnavatel, nýbrž zaměstnanec, který si o lepší peníze sám řekne. "Avšak přijít za nadřízeným s tím, že panuje nízká nezaměstnanost, a tak chcete přidat, není dobrý postup," upozorňuje Tomáš Surka z personální společnosti Devire. A není ani dobré argumentovat tím, že už jste přece ve firmě dlouho a víc peněz si zasloužíte. Chybná je také výčitka, že jste objevili inzerát, kde vaše firma hledá člověka na podobnou pozici, ovšem za výhodnějších podmínek, a cítíte nespravedlnost. Takže jak na to?
3. Vyjednávat v klidu a v pravý čas
- Dobrou příležitostí pro žádost o zvýšení platu je bilanční pohovor, kdy váš šéf hodnotí. Případně si vyberte okamžik, kdy není šéf ve spěchu a má dobrou náladu. Ideální je situace, kdy jste dosáhli nějakého úspěchu.
"Na schůzce pak začněte tím, že jste v dané pozici rádi, ale že kdybyste otázku přidání nezačali řešit, mohlo by se to časem změnit. Je důležité, aby váš šéf věděl, že jdete vyjednávat, a ne vyhrožovat nebo dávat ultimáta. Pokud se totiž situace změní v nepříjemnou, obě strany si to budou pamatovat a to je to, co se později promítá do vaší kariéry. Určitě nestojíte o nálepku potížisty," doporučuje psycholog Tomáš Vašák.
Podle něj je pro vlastní fázi vyjednávání dobré stanovit si svoji BATNA (Best Alternative to Negotiation Agreement), jinými slovy - "pod co nepůjdete." "Dejte pozor, ať si nestanovíte nereálný cíl. Pak budete nespokojení i s dobrým výsledkem," dodává.
A další rada: "Vyvarujte se zbytečných emocí, má to být konstruktivně vedená diskuse, ne hádka a vyčítání všech nespravedlností, které se vám přihodily, tím se spíše zesměšníte, než abyste dosáhli uspokojivého výsledku. Umění diplomacie je také jeden z rysů kvalitního zaměstnance," doplňuje Jiří Halbrštát a doporučuje mluvit sebevědomě a nedávat najevo nejistotu. "Nedrbejte se na hlavě, nemějte sklopený pohled. Musíte působit tak, že si zvýšení platu zasloužíte," doplňuje.
- Za přidání je dobré také něco nabídnout. Například pomoc se zaučováním nováčků nebo participaci na projektu. Nenabízejte to hned, ale když vidíte neochotu na druhé straně, zkuste to. "Někdy si totiž váš vedoucí v duchu říká: Rád bych mu přidal, ale jak to zdůvodním? A pak právě taková nabídka i malé práce navíc může pomoci," dodává psycholog.