Teď je ta správná doba. Jak si chytře říci o vyšší plat a nezničit si při tom kariéru

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 10. 6. 2019 9:21
Stalo se už běžnou praxí, že zvýšení platu nenavrhuje jako dřív zaměstnavatel, nýbrž zaměstnanec, který si o lepší peníze sám řekne. "Avšak přijít za nadřízeným s tím, že panuje nízká nezaměstnanost, a tak chcete přidat, není dobrý postup," upozorňuje Tomáš Surka z personální společnosti Devire. A není ani dobré argumentovat tím, že už jste přece ve firmě dlouho a víc peněz si zasloužíte. Chybná je také výčitka, že jste objevili inzerát, kde vaše firma hledá člověka na podobnou pozici, ovšem za výhodnějších podmínek, a cítíte nespravedlnost. Takže jak na to?
Mzdy podle odvětví - porovnání za rok 2007 a 2017.
Mzdy podle odvětví - porovnání za rok 2007 a 2017. | Foto: ČSÚ

2. Zjistěte si aktuální mzdu v oboru

Alžběta Honsová z Randstadu říká, že před vyjednávání o zvýšení mzdy je důležité zjistit si průměrné platy ve svém oboru, na dané pozici, s podobnou úrovní znalostí, délkou praxe a v dané lokalitě.

Odměňování se poslední dobou mění razantně a platový výměr, který jste podepisovali před několika lety, už dnes nemusí odpovídat skutečnosti na trhu práce. Je dobré být v obraze, na kolik se vaše práce na trhu cení, abyste třeba "nepřestřelili". 

"Lze to zjistit na internetu, ze statistických tabulek o průměrném platu, při konzultaci s recruitery třeba z personální agentury. Nedoporučuji pídit se po tom, jaký plat má kolega v týmu a případně pak touto informací argumentovat - většina firem má zpravidla ukotveno v interních pravidlech, že se takové informace nemají sdílet, i když realita je samozřejmě jiná," dodává Alžběta Honsová.

 

Právě se děje

Další zprávy