Praha – Způsob, jakým se v Česku pravidelně zvyšují důchody, by se mohl v příštích letech změnit. Důchodová komise vymýšlí případnou změnu systému, po jiném systému volá i nejsilnější vládní strana ČSSD.
Nutnost hledání nového způsobu valorizace potvrzuje i ministerstvo práce a sociálních věcí, v jehož kompetenci důchody jsou. "O způsobu zvyšování důchodů se v posledních několika letech intenzivně debatuje. Je třeba otázku nastavení valorizace důchodů přehodnotit," říká mluvčí ministerstva Petr Sulek.
Jedním z úkolů důchodové komise je proto podle něj navrhnout takovou podobu valorizačního mechanismu, "který zajistí úměrnou a důstojnou výši důchodu po celou dobu výplaty".
Na otázku online deníku Aktuálně.cz, zda je třeba v Česku měnit současný systém valorizací, přišla z Lidového domu jednoznačná odpověď. "Ano, protože současný systém vede ke snižování kupní síly důchodů a zaostávání důchodů za mzdami a platy v České republice," říká za ČSSD Lukáš Pfauser z tiskového oddělení strany.
Přesný způsob nové valorizace ale zatím v ČSSD neznají. Ve straně se diskutuje například o tom, že by důchody měly pravidelně růst nikoli o klasickou inflaci, ale "v závislosti na růstu indexu životních nákladů domácností důchodců" nebo o růst reálných mezd. Další z návrhů mluví o tom, že by se mělo pravidelně valorizovat všem důchodcům o pevnou částku a nikoli procentuelně.
Takovou možnost zmínil v nedávném rozhovoru s online deníkem Aktuálně.cz i předseda důchodové komise Martin Potůček, spjatý právě s ČSSD. "Zejména u nižších důchodů v pásmu do 10 tisíc korun valorizace nevede k tomu, aby lidé nebyli ohrožováni pádem do chudoby. Z tohoto hlediska pak dává smysl nezvyšovat důchody o vypočtená procenta, ale paušálně. Všichni by tedy dostali přidáno stejně, ale důchodci s menší penzí by si polepšili procentně více," řekl. Zároveň ale dodal, že takové řešení podle něj nemá přílišnou šanci na to, aby se na důchodové komisi prosadilo.
Opozice odmítá dílčí změny
Jakékoli dílčí změny důchodového systému včetně případných změn valorizace odmítají pravicové opoziční strany. "Podobné diskuze pouze zastírají problém, co s důchodovým systémem jako takovým. Je nepochopitelné, že vláda zrušila druhý důchodový pilíř, který situaci aspoň částečně řešil, aniž by nabídla jakoukoliv alternativu. Je přitom evidentní, že penzijní systém reformu potřebuje," říká expertka ODS na sociální politiku Lenka Kohoutová.
Poslankyně za TOP 09 Jitka Chalánková, která stranu zastupuje v důchodové komisi, s takovou argumentací souhlasí a dodává, že případné zvyšování důchodů o pevnou částku by šlo proti principu zásluhovosti. Už dnešní systém přitom podle ní výrazně poškozuje více vydělávající a tedy i do systému více přispívající. "A nízkopříjmové chrání," dodává.
Možné limity plošné valorizace o stejnou částku vidí i na ministerstvu práce. "V případě rozhodování o plošné valorizaci by bylo nutné pečlivě posoudit, zda by takový postup byl ústavně konformní," říká Sulek.
Valorizace důchodů se od roku 2015 vrátila k pravidlům platným do roku 2012, kdy podle zákona rostly o inflaci a o třetinu růstu reálných mezd. Dočasné omezení, které na tři roky prosadila předchozí vláda ODS, TOP 09 a LIDEM, tedy skončilo o rok dříve. Počínaje lednem 2013 platilo, že penze rostou jen o třetinu inflace a třetinu růstu reálných mezd.
Vláda Bohuslava Sobotky přitom na začátek roku 2015 prosadila mimořádnou valorizaci a důchody rostly v průměru o zhruba 200 korun. Letošní mimořádné zvýšení zdůvodnila vláda tím, že chce penzistům dorovnat nižší valorizaci z předchozích let. A podle stejného scénáře navrhovalo ministerstvo práce postupovat i letos, když navrhlo mimořádnou valorizaci od ledna 2016 o 1,8 procenta.
Proti tomu se ale postavili koaliční partneři. Jako kompromis nakonec vláda dohodla mimořádný jednorázový příspěvek 600 korun, který důchodci dostanou letos v prosinci.
Podněty pro případné změny současného systému valorizace může důchodové komisi poslat kdokoli. Čas je do 10. září.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.