Do důchodu chodí Češi zbytečně brzy, ukazuje porovnání zemí

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
18. 6. 2015 14:03
Nemůžou za to zdravotní problémy či těžké pracovní podmínky, ale nastavení důchodového systému.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Do důchodu chodí Češi zbytečně brzy v porovnání s vyspělými evropskými státy. V průměru dokonce ještě před šedesátým rokem života. Hlavním důvodem přitom nejsou zdravotní problémy či těžké pracovní podmínky, ale nastavení důchodového systému. Ukazuje to studie akademického pracoviště IDEA CERGE-EI.

Češi hojně využívají možnosti předčasného důchodu a k penzi si navíc mohou dál vydělávat. Také oficiální důchodový věk je v Česku nižší než ve vyspělé Evropě, a přestože postupně roste, budou Češi odcházet do důchodu dříve i za několik let. 

"Naše zjištění jen velmi málo podporují názor, že relativně rané odchody do důchodu v České republice jsou primárně způsobeny horšími osobními a socio-ekonomickými podmínkami starších generací," uvádějí socioložka Jana Bakalová a ekonomové Radim Boháček a Daniel Münich ve shrnutí studie.

Analýza naopak ukazuje, že předčasné odchody do důchodu a z trhu práce jsou hlavně důsledkem institucionálního nastavení a motivací vyvolaných daňovým, sociálním a důchodovým systémem. A s největší pravděpodobností také politikou zaměstnanosti, jež ovlivňuje očekávání zaměstnanců i zaměstnavatelů.

Autoři studie vycházejí z rozsáhlých průzkumů SHARE v zemích EU provedených mezi lety 2007 až 2013. Každé dva roky se výzkumníci ptají třeba na zdravotní stav nebo na pracovní podmínky lidí starších 50 let. V Česku bylo do výzkumu zapojeno 6000 lidí.

Vyšší důchodový věk doporučuje Brusel

Nasbíraná data ukázala, že čeští muži ve sledovaných letech odcházeli do starobního důchodu průměrně ve věku 59,4 roku a ženy v 56,1 roku.

Čeští muži tedy jdou do důchodu zhruba stejně brzy jako jejich protějšky v Německu či ve Francii. Výrazně zvýhodněny jsou ale české ženy - díky systému, v němž jsou odměňovány dřívějším důchodovým věkem za rostoucí počet dětí. Tuzemské ženy jdou do důchodu v průměru o zhruba tři roky dříve než Francouzky či Němky.

Nejpozději ze sledovaných zemí chodí do důchodu lidé ve Švédsku, Dánsku a Nizozemsku. U mužů to je v průměru o tři roky později, u žen dokonce takřka o sedm.

Nižší je v Česku také hranice pro odchod do řádného důchodu. A přestože se důchodový věk postupně zvyšuje, stále je to v porovnání s dalšími zeměmi mírný růst. Zatímco ve většině ze 13 evropských zemí, které studie sleduje, se bude v roce 2020 chodit do důchodu až v 65 letech, v Česku v té době muži budou chodit do penze v necelých 64 a například ženy s dvěma dětmi už v necelých 62 letech.

Jako příklad, jak lze důchodový systém nastavit, zmiňuje studie švédský model. Zákon tam lidi motivuje odcházet do důchodu později. Čím dříve jdou do důchodu, tím nižší je jejich důchod. A naopak za pozdější odchod jsou odměňováni vyšším důchodem.

Rychlejší růst důchodového věku - jako jedno z efektivních opatření pro řešení problémů s rostoucím deficitem důchodového účtu - dlouhodobě Česku doporučuje i Evropská komise. Současná vláda s ním ale nepočítá. Ve středu totiž ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová oznámila, že připraví zákon podle doporučení důchodové komise. Růst věku odchodu do důchodu by se tedy až do roku 2030 měnit neměl a poté by měl - oproti stávajícím pravidlům - zpomalit.

V jakém věku půjdou lidé do důchodu v roce 2020

(seřazeno podle abecedy)

Země Věk pro muže Věk pro ženy
Belgie 65 65
Česko 63+10 60+6 až 63+10
Dánsko 66 66
Francie 62 až 67 62 až 67
Itálie 66+11 66+11
Maďarsko 64 64
Německo 65+9 65+9
Nizozemsko 66+8 66+8
Polsko 67 62
Rakousko 65 60
Slovinsko 65 65
Španělsko 65 až 66+4 65 až 66,4
Švédsko 61 až 67 61 až 67

Zdroj: Studie akademického pracoviště IDEA CERGE-EI Číslo za znaménkem plus vyjadřuje počty měsíců, například 66+8 tedy znamená důchodový věk 66 let a 8 měsíců.

Češi přitom postupně dohánějí vyspělý svět ve věku dožití. Zatímco padesátníci v Česku v roce 1992 měli naději dožití ve věku 72,6 let u mužů a 78,6 roků u žen, o dvacet let později už to bylo 77,3 a 82,4 let. V sousedním Německu to bylo v roce 2012 zhruba 80 let u mužů a necelých 85 u žen.

Studie připomíná také hlavní problém důchodového systému v Česku: V budoucnu se výrazně sníží poměr takzvané aktivní populace (15 až 64 let) na počet důchodců. Zatímco nyní je to 68 procent, v roce 2050 by to mělo být 54 procent. Takzvaný důchodový účet se už v minulých letech dostal do výrazného záporu - loni to bylo více jak 50 miliard korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 3 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy