Fischer důchodce nepotěší, daňovou slevu jim nevrátí

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
23. 7. 2013 6:48
Nová statistika: Pobírání důchodu na začátku roku přerušilo 17 tisíc lidí
Foto: Jan Langer

Praha - Aktivním důchodcům, kteří mají vedle starobní penze ještě jiný příjem a od letošního roku nemohou využít základní daňovou slevu na poplatníka, se Rusnokova vláda zatím pomoci nechystá.

Přestože se Rusnokův kabinet v mnohém vymezuje vůči předchozí vládě Petra Nečase, zrušení tohoto úsporného opatření nyní nepřipravuje. Nový ministr financí Jan Fischer si chce počkat na rozhodnutí Ústavního soudu.

"Vzhledem k tomu, že záležitost bude projednávat Ústavní soud, bylo by nyní předčasné přicházet se změnou legislativy," potvrdil online deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek.

Jak v minulém týdnu uvedlo Aktuálně.cz, skupina opozičních senátorů považuje zrušení slevy pro aktivní důchodce za diskriminační a požaduje zrušení příslušného paragrafu zákona. Ústavní soud již určil soudcem zpravodajem Vladimíra Sládečka, tedy jednoho z nováčků jmenovaných prezidentem Milošem Zemanem.

Zrušení slevy na dani prosadil exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 jako součást loni přijatého balíčku úsporných opatření. Opatření má platit dočasně po tři roky. Důchodci s příjmy ze zaměstnání, podnikání či pronájmu tak na dani z příjmů zaplatí až o 24 840 korun ročně více než dosud.

Za účelový postup penále

Zhruba třetina důchodců, jichž se daňová sleva týkala, se k 1. lednu 2013 odhlásila od pobírání penze, čímž si podle doslovného znění zákona zachovali možnost čerpání slevy. Příslušný paragraf totiž říká, že základní daňovou slevu na poplatníka nesmí využít ten, kdo k 1. lednu pobírá důchod.

Předchozí ministr financí Miroslav Kalousek v lednu důchodce varoval, že takový postup je čistě účelový a finanční úřady aktivním důchodcům, kteří slevu na základě tohoto postupu ve svém daňovém přiznání využijí, daň doměří a přidají 20% penále.

Nový ministr financí Jan Fischer zatím k důchodcům nevyslal smířlivější signál. „Konkrétní výměr daně u jednotlivých poplatníků má na starosti nezávislá Finanční správa ČR, do jejíž činnosti ministr financí nezasahuje," říká mluvčí ministerstva Šrámek. Finanční správa se přitom na začátku letošního roku ztotožnila s výkladem exministra Kalouska.

Dvacet dva tisíc žádostí

O přerušení důchodu na začátku roku 2013 žádalo Českou správu sociálního zabezpečení celkem 22 tisíc lidí, většina z nich se přitom od pobírání penze odhlásila právě jen na jeden den.

Konečné číslo, které nyní online deník Aktuálně.cz zjistil, je tak nižší, než jaké byly odhady ze začátku roku. Tehdy Česká správa sociálního zabezpečení počítala s tím, že žádostí o přerušení bude kolem 30 tisíc.

Aktuální čísla ukazují, že přes 1700 důchodců nakonec svou žádost o přerušení penze stáhlo, čímž mohli reagovat právě na zmíněné vyjádření Miroslava Kalouska. Konečnou statistiku podrobně ukazuje následující tabulka.

Dvě miliardy ročně

Podle Nečasovy vlády znamená zrušení slevy na dani pro pracující důchodce jen návrat k pravidlům, která platila do roku 2007. Opatření má přinést letos do státní pokladny dvě miliardy korun, v příštích dvou letech pak vždy po dvou a půl miliardách. Platí přitom, že Nečasova vláda toto opatření prosadila právě jen na roky 2013 až 2015.

Většina aktivních důchodců z celkových zhruba 80 tisíc - podle důvodové zprávy ministerstva financí zhruba 64 tisíc - se nachází ve skupině takzvaně vysoce kvalifikovaných profesí. Jde tedy například o advokáty či lékaře.

Opatření se týká všech zdanitelných příjmů. Důchodci tak na dani z příjmů zaplatí více nejen za příjmy z pracovního poměru či brigád, ale i pokud mají živnost nebo třeba příjem z pronájmu nemovitosti.

U pracujícího důchodce, který si u zaměstnavatele vydělá 10 tisíc hrubého měsíčně, to například znamená růst daně z příjmů z předchozí nuly na 24 120 korun a případné penále pak činí 4824 korun.

Sleva na dani se přitom skutečně odečítá od výše daně, nikoliv jen od daňového základu, jak se občas lidé mylně domnívají.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy