Daňová sleva pro pracující důchodce? Většina riskuje

ČTK Jiří Hovorka ČTK, Jiří Hovorka
4. 2. 2013 12:10
Devět z deseti lidí přerušilo důchod jen na jediný den, zjistil úřad
Foto: Jan Langer

Praha - Většina ze zhruba 30 tisíc pracujících penzistů, kteří si na konci minulého roku požádali o zastavení výplaty starobního důchodu na začátku roku 2013, tak učinila pouze na jediný den.

Vyplývá to z čerstvých údajů České správy sociálního zabezpečení, která nyní zkompletovala data a začala o žádostech rozhodovat. O pozastavení důchodu na jediný den, tedy na 1. ledna 2013, požádalo 91 procent ze zhruba 30 tisíc lidí.

Čtyři procenta došlých žádostí se týkají přerušení výplaty na dva dny a pět procent na delší dobu, dodává úřad.

K 28. lednu rozhodla Česká správa sociálního zabezpečení kladně o 8511 žádostech o přerušení a pozastavení výplaty. Naopak v 863 případech byla žádost o pozastavení výplaty důchodu zamítnuta. Zpět vzalo svou žádost 695 žadatelů.

Důchodci, kterým úřad vyjde vstříc a zároveň jim už dříve bude vyplacen důchod za leden, budou muset poměrnou část důchodu zpětně vracet. „Při průměrné výši starobního důchodu 10 778 korun odpovídá jeho poměrná část za jeden den 347 korunám," vypočítává Česká správa sociálního zabezpečení.

Třetina přerušila

Přerušování pobírání důchodů se stalo tématem začátku roku 2013. Sáhla k němu zhruba třetina pracujících důchodců.

Důvodem k takovému kroku bylo zrušení možnosti využít základní daňovou slevu na poplatníka v roční výši 24 840 korun pro lidi pobírající důchod. Zákon je přitom napsán tak, že pro získání slevy je důležitý stav k 1. lednu v daném roce. Právě na to pracující důchodci reagovali, a proto se pobírání důchodu většina z nich rozhodla přerušit na tento jediný den.

Foto: Jan Langer
Čtěte také:
Druhé varování aktivním důchodcům: Daňový trik neprojde
Tip pro pracující důchodce: Jak neztratit daňovou slevu
Aktivní důchodci zaplatí vyšší daně. Nejen když pracují

Z ministerstva financí i pod něj spadajícího Generálního finančního ředitelství již přitom vyšly signály, že takovýto postup dovedený až do úplného konce, tedy do skutečného odečtení slevy od daně z příjmů, bude považován za účelový krok, byť má vždy docházet k individuálnímu posouzení.

Pokud úředníci uznají takový postup jako účelový, vyměří nezaplacenou daň zpětně a přidají 20% penále z výše nezaplacené daně.

Poradci: rozhodne soud

"Každý případ je vždy potřeba posoudit individuálně a až soud v konečné instanci může rozhodnout, zda se jedná o obcházení zákona, či nikoli. Rozumím však tomu, že finanční úřad může vyhodnotit jednodenní pozastavení důchodu jako ryze účelový krok s cílem vyhnout se daňové povinnosti. Osobně bych právě z tohoto důvodu přerušení výplat na jeden den nedoporučil," řekl ČTK expert na daňovou problematiku ze společnosti PwC Tomáš Hunal.

Z minulosti jsou totiž podle něj známy případy, kdy soud rozhodl, že zákon byl sice doslovně dodržen a daňový subjekt postupoval přesně podle jeho textu zákona, ale zároveň se jednalo o takzvané zneužití práva.

Za zneužití zákona by jednodenní pozastavení důchodu mohlo být považováno i podle daňového poradce společnosti Deloitte Roberta Bezecného.

"V takovém případě by se jednalo o chování pouze zdánlivě dovolené a na slevu na poplatníka by důchodcům nárok nevznikl. Takovouto interpretaci celé situace nelze, zejména s ohledem na judikaturu našich soudů zabývající se zneužitím práva, s určitostí vyloučit. Nicméně, na druhé straně pokud zákonodárce chtěl zamezit takovémuto chování poplatníků, měl možnost předmětné ustanovení formulovat jinak," uvedl.

O sporu se státní správou tak i podle Bezecného s konečnou platností rozhodne zřejmě až soud. "K jakému výkladu se nakonec přikloní, není zřejmé. Z tohoto důvodu daňoví poradci samozřejmě upozorňují poplatníky na rizika spojená s takovýmto postupem," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy