Aktivní důchodci zaplatí vyšší daně. Nejen když pracují

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
19. 7. 2012 5:00
Tisíce korun si připlatí všichni starobní důchodci, kteří mají další příjmy
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Tisíce korun na dani z příjmů si od příštího roku nepřiplatí jen pracující důchodci, ale i všichni další příjemci starobní penze, kteří mají jiné zdanitelné příjmy.

Jak online deníku Aktuálně.cz potvrdilo ministerstvo financí, zrušení základní slevy na dani z příjmů v roční výši 24 840 korun se týká všech druhů příjmů.

Změna je součástí vládního úsporného balíčku, který schválili poslanci. Novela obsahuje i ustanovení, že slevu na dani nelze uplatnit "u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu".

Nové úsporné opatření se tedy netýká invalidních důchodů (případně sirotčích či vdovských).

Konkrétní dopad schválených "rozpočtových opatření" si ukážeme na třech příkladech.

Důchodce živnostník

Starobní důchodce si přivydělává jako živnostník. Jeho průměrný měsíční výdělek činí 10 tisíc korun hrubého, za rok si tedy vydělá 120 tisíc korun.

Od tohoto příjmu si odečítá náklady díky výdajovému paušálu ve výši 60 procent. Jeho daňový základ tedy činí 48 tisíc korun (40 % ze 120 tisíc). Sazba daně z příjmů činí 15 procent, což ze 48 tisíc dělá 7200 korun.

Při vyúčtování za rok 2012 může uplatnit daňovou slevu ve výši 24 840 korun, díky níž si daň z příjmů vynuluje. O rok později ale již tuto slevu nebude smět využít, takže do státní kasy odvede daň z příjmů ve výši 7200 korun.

Foto: Jan Langer
Čtěte také:
Pracující důchodci přijdou o dva tisíce. Schváleno
Vyšší daně a další škrty. Čtěte, co schválili poslanci
Penze porostou méně, děti rodičům nepřispějí. Schváleno

Příjem z pronájmu

Starobní důchodce pronajímá byt za osm tisíc korun měsíčně. Jeho roční příjem ke zdanění tedy činí 96 tisíc korun.

I v tomto případě se důchodci vyplatí uplatnit výdajový paušál, který u příjmů z pronájmu činí 30 procent. Daňový základ tak v tomto případě dělá 67 200 korun (70 % z 96 tisíc). Daň z příjmů tedy činí 10 800 korun.

Platí to samé jako u prvního příkladu. V roce 2012 si slevou daň z příjmů vynuluje, v roce 2013 zaplatí na dani z příjmů 10 800 korun.

Příjem z fotovoltaiky

Starobní důchodce má na střeše rodinného domu fotovoltaické panely, které mu za rok vydělají 48 tisíc korun.

Také tentokrát důchodce uplatní výdajový paušál, u těchto příjmů činí 40 procent. Daňový základ tedy činí 28 800 korun a daň z příjmů 4320 korun. V roce 2012 ji platit nebude, v roce 2013 ano.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 5 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy