Aktivní důchodci zaplatí vyšší daně. Nejen když pracují

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
19. 7. 2012 5:00
Tisíce korun si připlatí všichni starobní důchodci, kteří mají další příjmy
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Tisíce korun na dani z příjmů si od příštího roku nepřiplatí jen pracující důchodci, ale i všichni další příjemci starobní penze, kteří mají jiné zdanitelné příjmy.

Jak online deníku Aktuálně.cz potvrdilo ministerstvo financí, zrušení základní slevy na dani z příjmů v roční výši 24 840 korun se týká všech druhů příjmů.

Změna je součástí vládního úsporného balíčku, který schválili poslanci. Novela obsahuje i ustanovení, že slevu na dani nelze uplatnit "u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu".

Nové úsporné opatření se tedy netýká invalidních důchodů (případně sirotčích či vdovských).

Konkrétní dopad schválených "rozpočtových opatření" si ukážeme na třech příkladech.

Důchodce živnostník

Starobní důchodce si přivydělává jako živnostník. Jeho průměrný měsíční výdělek činí 10 tisíc korun hrubého, za rok si tedy vydělá 120 tisíc korun.

Od tohoto příjmu si odečítá náklady díky výdajovému paušálu ve výši 60 procent. Jeho daňový základ tedy činí 48 tisíc korun (40 % ze 120 tisíc). Sazba daně z příjmů činí 15 procent, což ze 48 tisíc dělá 7200 korun.

Při vyúčtování za rok 2012 může uplatnit daňovou slevu ve výši 24 840 korun, díky níž si daň z příjmů vynuluje. O rok později ale již tuto slevu nebude smět využít, takže do státní kasy odvede daň z příjmů ve výši 7200 korun.

Foto: Jan Langer
Čtěte také:
Pracující důchodci přijdou o dva tisíce. Schváleno
Vyšší daně a další škrty. Čtěte, co schválili poslanci
Penze porostou méně, děti rodičům nepřispějí. Schváleno

Příjem z pronájmu

Starobní důchodce pronajímá byt za osm tisíc korun měsíčně. Jeho roční příjem ke zdanění tedy činí 96 tisíc korun.

I v tomto případě se důchodci vyplatí uplatnit výdajový paušál, který u příjmů z pronájmu činí 30 procent. Daňový základ tak v tomto případě dělá 67 200 korun (70 % z 96 tisíc). Daň z příjmů tedy činí 10 800 korun.

Platí to samé jako u prvního příkladu. V roce 2012 si slevou daň z příjmů vynuluje, v roce 2013 zaplatí na dani z příjmů 10 800 korun.

Příjem z fotovoltaiky

Starobní důchodce má na střeše rodinného domu fotovoltaické panely, které mu za rok vydělají 48 tisíc korun.

Také tentokrát důchodce uplatní výdajový paušál, u těchto příjmů činí 40 procent. Daňový základ tedy činí 28 800 korun a daň z příjmů 4320 korun. V roce 2012 ji platit nebude, v roce 2013 ano.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Ministryně Benešová se rozhodla podat kárnou žalobu na brněnskou soudkyni Bartošovou v souvislosti s přerušením trestu lobbisty Romana Janouška

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát politička SPD Bärbel Basová

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát 53letá politička sociální demokracie (SPD) Bärbel Basová. Vyplývá to z informací, které má k dispozici agentura DPA. Ustavující schůze Spolkového sněmu v novém složení, které určily volby 26. září, bude v úterý.

Basovou do vysoké ústavní funkce navrhne vedení parlamentní frakce SPD. Basová je poslankyní od roku 2009 a v současnosti je místopředsedkyní parlamentní frakce SPD. V čele Spolkového sněmu by vystřídala Wolfganga Schäubleho z Křesťanskodemokratické strany (CDU), která si po volební porážce na předsednické křeslo nemůže činit nárok.

Úřad šéfa Spolkového sněmu je protokolárně druhý nejvyšší ve Spolkové republice Německo, hned po spolkovém prezidentovi. Tradičně náleží nejsilnější frakci v parlamentní komoře. SPD zvítězila ve volbách do Spolkového sněmu díky zisku 25,7 procenta hlasů. V minulých dnech často zaznívaly požadavky, aby v čele sněmu stanula žena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy