reklama
 
 

Aktivní důchodci zaplatí vyšší daně. Nejen když pracují

19. 7. 2012
Foto: Ludvík Hradilek
Tisíce korun si připlatí všichni starobní důchodci, kteří mají další příjmy

Praha - Tisíce korun na dani z příjmů si od příštího roku nepřiplatí jen pracující důchodci, ale i všichni další příjemci starobní penze, kteří mají jiné zdanitelné příjmy.

Jak online deníku Aktuálně.cz potvrdilo ministerstvo financí, zrušení základní slevy na dani z příjmů v roční výši 24 840 korun se týká všech druhů příjmů.

Změna je součástí vládního úsporného balíčku, který schválili poslanci. Novela obsahuje i ustanovení, že slevu na dani nelze uplatnit "u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu".

Nové úsporné opatření se tedy netýká invalidních důchodů (případně sirotčích či vdovských).

Konkrétní dopad schválených "rozpočtových opatření" si ukážeme na třech příkladech.

Důchodce živnostník

Starobní důchodce si přivydělává jako živnostník. Jeho průměrný měsíční výdělek činí 10 tisíc korun hrubého, za rok si tedy vydělá 120 tisíc korun.

Od tohoto příjmu si odečítá náklady díky výdajovému paušálu ve výši 60 procent. Jeho daňový základ tedy činí 48 tisíc korun (40 % ze 120 tisíc). Sazba daně z příjmů činí 15 procent, což ze 48 tisíc dělá 7200 korun.

Při vyúčtování za rok 2012 může uplatnit daňovou slevu ve výši 24 840 korun, díky níž si daň z příjmů vynuluje. O rok později ale již tuto slevu nebude smět využít, takže do státní kasy odvede daň z příjmů ve výši 7200 korun.

Čtěte také:
Pracující důchodci přijdou o dva tisíce. Schváleno
Vyšší daně a další škrty. Čtěte, co schválili poslanci
Penze porostou méně, děti rodičům nepřispějí. Schváleno

Příjem z pronájmu

Starobní důchodce pronajímá byt za osm tisíc korun měsíčně. Jeho roční příjem ke zdanění tedy činí 96 tisíc korun.

I v tomto případě se důchodci vyplatí uplatnit výdajový paušál, který u příjmů z pronájmu činí 30 procent. Daňový základ tak v tomto případě dělá 67 200 korun (70 % z 96 tisíc). Daň z příjmů tedy činí 10 800 korun.

Platí to samé jako u prvního příkladu. V roce 2012 si slevou daň z příjmů vynuluje, v roce 2013 zaplatí na dani z příjmů 10 800 korun.

Příjem z fotovoltaiky

Starobní důchodce má na střeše rodinného domu fotovoltaické panely, které mu za rok vydělají 48 tisíc korun.

Také tentokrát důchodce uplatní výdajový paušál, u těchto příjmů činí 40 procent. Daňový základ tedy činí 28 800 korun a daň z příjmů 4320 korun. V roce 2012 ji platit nebude, v roce 2013 ano.

autor: Jiří Hovorka | 19. 7. 2012

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama