Firmy ušetří za pozvánky na valnou hromadu v denících

Petr Kučera Petr Kučera
10. 1. 2010 15:48
Z obchodního zákoníku vypadla kritizovaná povinnost
Kvůli změně zákona přijdou o příjmy z inzerce hlavně Hospodářské noviny
Kvůli změně zákona přijdou o příjmy z inzerce hlavně Hospodářské noviny | Foto: Aktuálně.cz, repro Tomáš Adamec

Praha - Nejméně 60 milionů ročně by od letoška mohly ušetřit akciové společnosti v České republice. Díky novele obchodního zákoníku už nemusejí zveřejňovat pozvánky na valné hromady v některém celostátním deníku. Zůstává jen povinnost zveřejnění v Obchodním věstníku.

Firmy, které mají akcie na majitele, musely podle dosavadního znění zákona uveřejnit pozvánku v Obchodním věstníku a také "nejméně v jednom celostátně distribuovaném deníku určeném ve stanovách". I kdyby společnost uveřejnila jen jednu pozvánku ročně, přišel jí inzerát v deníku na řádově desítky tisíc korun.

Nově stačí místo deníku zveřejnění "jiným vhodným způsobem určeným stanovami", což může být například včasná informace na webu společnosti. U akcií na jméno, kde společnost eviduje jejich vlastníky, odešle představenstvo pozvánku na adresu uvedenou v seznamu akcionářů.

Naopak nově musí pozvánka obsahovat vysvětlení, jaký význam má rozhodný den pro účast na valné hromadě.

Změny platí pro všechny akciové společnosti bez ohledu na to, zda mají akcie kótované na burze či nikoliv.

Přežitek v době internetu

Zrušení povinnosti zveřejňovat pozvánky v celostátním deníku je reakcí na kritiku ze strany firem, které jí v době internetu označovaly za přežitek.

Příjmy tištěných deníků z tohoto typu inzerce se začaly snižovat už v roce 2008. Vrchní soud v Praze tehdy rozhodl, že zákonnou povinnost lze splnit i zveřejněním pozvánky v internetovém deníku.

Například web www.valnehromady.cz, registrovaný jako periodický tisk u ministerstva kultury, lze podle soudu díky rozšířenosti internetu považovat za celostátní deník. Jeho faktická dostupnost je navíc vyšší než u tištěných médií.

Databáze České kapitálové informační agentury (ČEKIA) nyní v Česku eviduje přes 23 tisíc akciových společností. Povinnost zveřejňovat pozvánky v médiích se však týká jen firem s akciemi na majitele - podle ministerstva spravedlnosti, které novelu navrhlo, bylo ke konci roku 2008 u Střediska cenných papírů registrováno 1119 takových společností.

Cena za jeden plošný inzerát o svolání valné hromady v celostátních denících se podle informací ministerstva spravedlnosti pohybuje od 50 do 150 tisíc korun. I kdyby firmy uveřejnily jen jedno oznámení ročně za cenu na spodní hranici uvedeného rozmezí, v součtu by ušetřily téměř 60 milionů korun ročně.

"Většina těchto společností má ve stanovách uvedeno zveřejnění v Hospodářských novinách," říká právník Milan Beneš z firmy, která nabízí pořádání valných hromad "na klíč". Vydavateli Hospodářských novin, společnosti Economia, nicméně zůstanou alespoň příjmy z pozvánek zveřejňovaných v Obchodním věstníku.

Také statistika ČEKIA potvrzuje, že nejvíce inzerátů o valných hromadách vyšlo v Hospodářských novinách (685), na druhém místě z celostátních deníků jsou Lidové noviny (485), následují MF Dnes (196) a Právo (163). Skutečný počet inzerátů je však mnohem vyšší, protože do databáze ČEKIA jsou tyto deníky zařazeny jen tehdy, pokud v nich oznámení vyšlo dříve než v Obchodním věstníku.

Akcionáři mohou hlasovat i na dálku

Další novinkou je možnost hlasování na valných hromadách na dálku, tedy například prostřednictvím videokonference nebo korespondenční formou (dopisy).

Konkrétní rozhodnutí o těchto nových možnostech hlasování však je v kompetenci každé společnosti - případný souhlas s nimi pak musí zanést do svých stanov.

Vedle časových i finančních výhod pro některé akcionáře přinášejí moderní formy hlasování i nové povinnosti a výdaje pro firmu, zejména ověření totožnosti hlasujícího akcionáře, nutnost archivace takové komunikace a samozřejmě i investice například do videokonferenčních systémů.

 

Právě se děje

Další zprávy