Obrana vůči berňáku bude snadnější. Ale pozor na dopisy

Petr Kučera Petr Kučera
5. 1. 2010 7:52
Nový rok přinesl důležité změny v daňovém řízení
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Všichni daňoví poplatníci získali od ledna 2010 silnější práva. Finanční úřady totiž budou muset konečně povinně zdůvodňovat svá rozhodnutí. Případné odvolání navíc získá odkladný účinek. Na druhou stranu se lidé musí připravit na zkrácení a zpřísnění doručování dopisů od finančních úřadů.

Zmíněné změny přinášejí dvě novely zákona o správě daní a poplatků, účinné od Nového roku. Zcela nový daňový řád, který dosavadní, mnohokrát novelizovaný zákon nahradí, pak začne platit až od ledna 2011.

Povinně s odůvodněním

Finanční úřady dosud nemusejí většinu svých rozhodnutí odůvodňovat. "Člověk, který se pak chce proti nějakému rozhodnutí odvolat, tak má těžší postavení. Neví totiž vlastně, jaké konkrétní argumenty, postupy či důkazy by měl napadnout," vysvětluje právník Jiří Dvořák, pracující pro několik menších obchodních společností.

Od ledna 2010 už bude muset v zásadě každé rozhodnutí obsahovat odůvodnění. "V něm úřad stručně a jasně uvede důvody pro vydání rozhodnutí. Pokud bylo vydáno na základě dokazování, uvede dále, které skutečnosti má za prokázané a o které důkazy opřel svá skutková zjištění, jakými úvahami se při hodnocení důkazů řídil a jak věc posoudil po právní stránce," uvádí novela zákona.

Doměření daně už nemusí firmu zruinovat

Druhou příjemnou novinkou, po jejímž zavedení dlouho volala podnikatelská sdružení jako Hospodářská komora či Svaz průmyslu a dopravy, je odkladný účinek odvolání.

Změna se dotkne situace, kdy finanční úřad provede daňovou kontrolu a na jejím základě vydá dodatečný platební výměr. Dosud se sice podnikatel mohl odvolat, ale doměřenou daň musel zaplatit okamžitě. A i když pak v odvolání nebo soudním sporu uspěl, firma už mezitím mnohdy zkrachovala.

Od ledna nově platí, že takové odvolání získá odkladný účinek. Firma tedy nemusí platit daň dříve, než úřad o odvolání rozhodne.

Jiří Dvořák připomíná, že podnikatelé uspěli v odvolání proti dodatečnému platebnímu výměru zhruba ve čtyřech pětinách případů. Stát pak musel vybranou daň vrátit. "Navíc riskoval soudní spory, když k chybnému doměření daně došlo například kvůli chybě úředníka," dodává Dvořák.

Daně plaťte dříve

Úřad. Ilustrační foto.

  • Už od listopadu 2009 se fakticky zkrátila lhůta pro placení daní.
  • Zatímco dříve stačilo odeslat peníze z účtu v poslední den stanovené lhůty, nově musí v tento den už peníze dojít na účet finančního úřadu.
  • Fakticky tak posouvá termín pro placení různých daní o dva až tři dny dopředu. Změna vyplývá z nového zákona o platebním styku.
  • Na samotných termínech pro placení daně a podávání daňových přiznání (například do konce března pro daň z příjmů) se nic nezměnilo.
  • Podrobnosti jsme přinesli v samostatném článku.

Po deseti dnech doručeno

Zrychlení a zefektivnění komunikace mezi úřady a poplatníky má přinést další změna, týkající se doručování písemností.

Nezastihne-li pošťák adresáta přímo v místě bydliště nebo sídla společnosti, nechá mu tak jako dosud písemnost na poště. Nově ale jen po dobu deseti, nikoliv patnácti dnů.

Pokud adresát nepožádá o opakované osobní doručení nebo si dopis nevyzvedne na poště, vhodí jej pošťák po uplynutí deseti dnů do adresátovy schránky. Tím se písemnost považuje za doručenou.

Pouze v případě, že to finanční úřad výslovně vyloučí, nebo když adresát nemá schránku, se dopis vrátí na úřad. Ten jej pak "vyhlásí" na své úřední desce.

Jiří Dvořák změnu vítá. "Zodpovědná firma má buď přímo někoho na přebírání dopisů, nebo pořádnou schránku. Novela pomůže odstranit obstrukce u firem, které se doručení vyhýbají," věří.

Specialisté na daňové spory ze společnosti Lichnovský, Ondrýsek a partneři však upozorňují, že nová úprava doručování je velice přísná.

"Když odjedete na dovolenou či na delší pobyt mimo místo doručování, můžete se v nejkrajnějším případě vrátit domů za situace, kdy vám již bude pravomocně doměřena daň takzvanými pomůckami," říká právník Ondřej Lichnovský. Pokud od doby doručení platebního výměru uběhlo více jak šest měsíců, nemůže už poplatník ani žádat o takzvanou neúčinnost doručení.

Takzvanou neúčinnost doručení může u soudu namítnout adresát, který z omluvitelných a prokazatelných důvodů nemohl písemnost převzít. Jistě mezi takové omluvitelné důvody bude patřit neplánovaná hospitalizace v nemocnici. Naopak mezi nejspíš nebude patřit případ, kdy se adresát na adrese trvalého bydliště dlouhodobě nezdržuje, aniž si nahlásil jinou doručovací adresu, zřídil si datovou schránku a podobně. Přesnější pravidla určí až rozhodování soudů.

Smyslem novely je sice sjednocení pravidel doručování s ostatními úřady, podle Lichnovského však může právě daňové řízení přivodit subjektům mnohem citelnější zásahy do jejich práv. "Kde jinde se může stát, že ze dne na den vám naskočí dluh několik milionů korun," připomíná. Přísnější by už podle něj bylo jen zavedení podobného doručování v oblasti trestního práva.

Lichnovský nicméně dodává, že po listopadovém zprovoznění datových schránek hrozí problémy s doručováním zejména podnikajícím fyzickým osobám, nikoliv společnostem.

Zastánci přísnějšího doručování namítají, že i při cestě na dovolenou by si člověk měl zajistit občasné vybírání poštovní schránky. "Stejně jako si většinou domluví zalévání květin nebo jinou kontrolu bytu," říká například Jiří Dvořák.

Foto: Aktuálně.cz
Více o daních:
Daně od listopadu plaťte dřív, ne na poslední chvíli
Tipy pro podnikatele: Jak si ještě letos snížit daně
Platit DPH z nezaplacené faktury? Stát chystá úlevu
Finanční úřady zmizí z 22 měst, stát chce ušetřit
 

Právě se děje

před 9 minutami

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Stronati je na odchodu do Maďarska

Obránce Patrizio Stronati je na odchodu z Baníku Ostrava. Šestadvacetiletý fotbalista má namířeno do maďarského klubu Puskás Akadémia. Od vedení Baníku dostal povolení absolvovat v novém působišti lékařskou prohlídku.

"Kluby jsou na podmínkách transferu prakticky domluveny," řekl sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann na klubovém webu. "Zbývá ještě doladit některé detaily, absolvovat zdravotní prohlídku a vše definitivně podepsat. Jakmile se tak stane, transfer Patrizia Stronatiho oficiálně oznámíme," uvedl.

Stronati nastupoval za Baník od roku 2018, kdy přišel z Austrie Vídeň. Předtím byl také hráčem Mladé Boleslavi, v Ostravě začínal v roce 2013 s kariérou. V české lize odehrál 147 zápasů a dal deset gólů.

V Puskás Akadémia působí od loňska bývalý olomoucký záložník Jakub Plšek i exslávista Rumun Alexandru Baluta. Tým vede někdejší liberecký kouč Slovák Zsolt Hornyák.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Ležácích se uskutečnil pietní akt k 79. výročí vyhlazení obce v komorním duchu

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes dopoledne v Památníku Ležáky uskutečnil pietní akt k 79. výročí vyhlazení osady nacisty. Zúčastnili se jej mimo jiné místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nebo ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Položili věnce u pomníku obětí.

"Je důležité sem pravidelně jezdit, připomínat to a přitáhnout pozornost," řekla dnes novinářům Schillerová. Podle ní mír není samozřejmostí, proto je třeba si události v Ležákách připomínat, aby se neopakovaly.

Individuálnímu kladení květinových darů je vyhrazeno celé odpoledne za předpokladu respektování vládních nařízení. Před pandemií si zde tragédii Ležáků každoročně připomínaly stovky lidí.

Nacisté Ležáky vyhladili 24. června 1942. Třináct dětí z Ležáků odvlekli, 11 jich zavraždili 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu. Přežily jen sestry Marie a Jarmila Šťulíkovy. Dnes je místo bývalé kamenické osady národní kulturní památkou, vesnici připomínají žulové náhrobky s vytesaným křížem na půdorysech devíti domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy