Elektřina zdraží o 5 procent. Ale jen se "solární daní"

Petr Kučera Petr Kučera
30. 11. 2010 15:28
Energetický regulační úřad oznámil dvě varianty zdražení pro rok 2011
Elektřina - ilustrační foto
Elektřina - ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Elektřina pro domácnosti zdraží pro příští rok v průměru o 4,6 procenta oproti letošku. Vyplývá to z cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu.

Velkoodběratelé připojení na vyšších napěťových úrovních zaplatí v průměru o 5,2 % více než letos.

Podmínkou této mírnější varianty zdražení však je, že začne platit vládní novela zákona o podpoře obnovitelných zdrojů, která mimo jiné zavede speciální daň na větší fotovoltaické elektrárny. Novelu už sice schválili poslanci, nyní však ještě čeká na rozhodnutí Senátu.

Pokud by novela neprošla, bude zdražení výrazně vyšší. Podle Energetického regulačního úřadu by si v takovém případě domácnosti připlatily v průměru o 11,2 procenta oproti letošku, velkoodběratelé o 14,5 procenta.

Mapka od Energetického regulačního úřadu ukazuje, jak budou vypadat typické výdaje domácností v nejpoužívanějších sazbách v roce 2011. Poslední sloupec (červená čísla) ukazuje, o kolik by se uvedené ceny zvýšily, pokud neprojde zdanění fotovoltaických elektráren.
Mapka od Energetického regulačního úřadu ukazuje, jak budou vypadat typické výdaje domácností v nejpoužívanějších sazbách v roce 2011. Poslední sloupec (červená čísla) ukazuje, o kolik by se uvedené ceny zvýšily, pokud neprojde zdanění fotovoltaických elektráren. | Foto: ERÚ

Hlavní příčinou zdražení je podle úřadu povinná podpora elektřiny z obnovitelných zdrojů, která tvoří část ceny elektřiny. Celková podpora se totiž - zejména kvůli boomu fotovoltaických elektráren - od ledna zvýší ze 166 na 578 korun na megawatthodinu.

"Vzniklou situaci však částečně kompenzuje pokles ceny takzvané silové elektřiny na velkoobchodním trhu. Ke snižování cen dochází také vlivem rostoucí konkurence na tuzemském trhu," uvádí reguláror v oficiálním prohlášení.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Plán proti zdražení elektřiny se drolí. Vadí Senátu
Elektřinu nezdražilo slunce, ale balkánské impérium ČEZ
2 v 1: ČEZ vám dodá teplárnu i s elektrárnou až do domu

 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy