Česko je zbytečně přísné - platí věk i odpracované roky
Dnes má u nás nárok na důchod žadatel, který dosáhl stanoveného věku odchodu do důchodu a zároveň má odpracovaných 35 let. V řadě zemí platí jen jedno pravidlo. Jak to bude v budoucnu?
"V některých zemích máte nárok na nepodmíněný univerzální nárok na důchod od určitého věku bez jakýchkoli dalších omezujících podmínek. V mnoha dalších zemích máte nárok na přiměřenou část důchodu už po několika letech pojištění. U nás byla ještě v roce 2009 potřebná délka pojištění 25 let. Posléze se každým rokem o rok zvyšovala, až se zastavila na hodnotě 35 let. Pro některé kategorie našich občanů bude splnění této druhé podmínky prakticky nemožné," říká Martin Potůček.
Je si prý máločím tak jist jako tím, že to v budoucnu bude nutné zmírnit. "Například v Kanadě je 'vstupenkou' na důchod součet věku a potřebné doby pojištění. U nás to bude brzy 65 + 35 = 100. Což takhle u nás pracovat například s koeficientem 90? Nebo 85? Určitě by tak v budoucnu ubylo seniorů pod hranicí chudoby i výplat chudinských dávek," navrhuje analytik Potůček.
Ekonom Jiří Šatava navíc upozorňuje, že současná pravidla komplikují některým lidem život, státu ale nic moc nepřinášejí. "Pokud někdo nesplní dnešní podmínky, nastoupí náhradní pravidla, a pokud nesplní ani ta, tak se stejně snaží najít jinou cestu, jak se do systému dostat, a to většinou přes invalidní důchod," doplňuje Šatava. I on by byl pro zmírnění podmínek poskytnutí starobního důchodu, především zmírnění počtu odpracovaných let.