Tvrdší metr na živnostníky a 11 tisíc všem. Chystaná reforma penzí může být radikální

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 11. 1. 2020 17:31
Důchodový systém je velké téma. Pokud se nezmění, tak za pár desítek let spolkne pořádnou část ekonomického výkonu země. Anebo uvrhne penzisty do chudoby. Reformu už léta připravuje ministerstvo práce spolu s experty - komisí pro spravedlivé důchody. Některé plány už komise představila, Aktuálně.cz se však nyní seznámilo i s těmi návrhy, o kterých se zatím diskutuje jen za zavřenými dveřmi.
Foto: Thinkstock

Česko je zbytečně přísné - platí věk i odpracované roky

Dnes má u nás nárok na důchod žadatel, který dosáhl stanoveného věku odchodu do důchodu a zároveň má odpracovaných 35 let. V řadě zemí platí jen jedno pravidlo. Jak to bude v budoucnu?

"V některých zemích máte nárok na nepodmíněný univerzální nárok na důchod od určitého věku bez jakýchkoli dalších omezujících podmínek. V mnoha dalších zemích máte nárok na přiměřenou část důchodu už po několika letech pojištění. U nás byla ještě v roce 2009 potřebná délka pojištění 25 let. Posléze se každým rokem o rok zvyšovala, až se zastavila na hodnotě 35 let. Pro některé kategorie našich občanů bude splnění této druhé podmínky prakticky nemožné," říká Martin Potůček.

Je si prý máločím tak jist jako tím, že to v budoucnu bude nutné zmírnit. "Například v Kanadě je 'vstupenkou' na důchod součet věku a potřebné doby pojištění. U nás to bude brzy 65 + 35 = 100. Což takhle u nás pracovat například s koeficientem 90? Nebo 85? Určitě by tak v budoucnu ubylo seniorů pod hranicí chudoby i výplat chudinských dávek," navrhuje analytik Potůček. 

Ekonom Jiří Šatava navíc upozorňuje, že současná pravidla komplikují některým lidem život, státu ale nic moc nepřinášejí. "Pokud někdo nesplní dnešní podmínky, nastoupí náhradní pravidla, a pokud nesplní ani ta, tak se stejně snaží najít jinou cestu, jak se do systému dostat, a to většinou přes invalidní důchod," doplňuje Šatava. I on by byl pro zmírnění podmínek poskytnutí starobního důchodu, především zmírnění počtu odpracovaných let.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hlídky zachránily 84 migrantů v Lamanšském průlivu

Hlídky vojenského námořnictva a francouzského četnictva zachránily v sobotu u pobřeží severní Francie 84 migrantů, kteří se na palubě čtyř plavidel pokoušeli překonat Lamanšský průliv a doplout do Británie. Ve dvou případech byly mezi trosečníky i ženy a děti.

Další zprávy