Mimořádná zpráva

Tvrdší metr na živnostníky a 11 tisíc všem. Chystaná reforma penzí může být radikální

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 11. 1. 2020 17:31
Důchodový systém je velké téma. Pokud se nezmění, tak za pár desítek let spolkne pořádnou část ekonomického výkonu země. Anebo uvrhne penzisty do chudoby. Reformu už léta připravuje ministerstvo práce spolu s experty - komisí pro spravedlivé důchody. Některé plány už komise představila, Aktuálně.cz se však nyní seznámilo i s těmi návrhy, o kterých se zatím diskutuje jen za zavřenými dveřmi.
Foto: Thinkstock

Česko je zbytečně přísné - platí věk i odpracované roky

Dnes má u nás nárok na důchod žadatel, který dosáhl stanoveného věku odchodu do důchodu a zároveň má odpracovaných 35 let. V řadě zemí platí jen jedno pravidlo. Jak to bude v budoucnu?

"V některých zemích máte nárok na nepodmíněný univerzální nárok na důchod od určitého věku bez jakýchkoli dalších omezujících podmínek. V mnoha dalších zemích máte nárok na přiměřenou část důchodu už po několika letech pojištění. U nás byla ještě v roce 2009 potřebná délka pojištění 25 let. Posléze se každým rokem o rok zvyšovala, až se zastavila na hodnotě 35 let. Pro některé kategorie našich občanů bude splnění této druhé podmínky prakticky nemožné," říká Martin Potůček.

Je si prý máločím tak jist jako tím, že to v budoucnu bude nutné zmírnit. "Například v Kanadě je 'vstupenkou' na důchod součet věku a potřebné doby pojištění. U nás to bude brzy 65 + 35 = 100. Což takhle u nás pracovat například s koeficientem 90? Nebo 85? Určitě by tak v budoucnu ubylo seniorů pod hranicí chudoby i výplat chudinských dávek," navrhuje analytik Potůček. 

Ekonom Jiří Šatava navíc upozorňuje, že současná pravidla komplikují některým lidem život, státu ale nic moc nepřinášejí. "Pokud někdo nesplní dnešní podmínky, nastoupí náhradní pravidla, a pokud nesplní ani ta, tak se stejně snaží najít jinou cestu, jak se do systému dostat, a to většinou přes invalidní důchod," doplňuje Šatava. I on by byl pro zmírnění podmínek poskytnutí starobního důchodu, především zmírnění počtu odpracovaných let.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Jaškin dal dva góly a vede tabulku střelců KHL

Český útočník Dmitrij Jaškin se dvěma góly zasloužil o vítězství Dynama Moskva nad Nižním Novgorodem 5:1 a ujal se vedení v tabulce střelců Kontinentální hokejové ligy. S 24 brankami se šestadvacetiletý hráč nyní dělí o první místo s Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva.

Jaškin se gólově prosadil po přihrávkách Vadima Šipačova, se kterým tvoří nejúdernější duo v soutěži. Šipačov vede produktivitu KHL s 59 body a se 43 asistencemi je jasně nejlepším nahrávačem. Jaškin je v kanadském bodování o šest bodů druhý.

Dynamo po předchozí sérii tří porážek vyhrálo podruhé za sebou a s předstihem si jako šestý tým v soutěži zajistilo účast v play off.

Chabarovsk ukončil šňůru devíti porážek vítězstvím 4:2 nad Ufou, obránce Michal Jordán se na tom podílel asistencí.

před 19 minutami

Válková kvůli článku o spolupráci s Urválkem podala trestní oznámení pro pomluvu

Poslankyně a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) podala trestní oznámení pro pomluvu kvůli článku serveru Info.cz o své někdejší spolupráci s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Uvedl to server Deník N. Válková tvrdí, že se nepodílela na šikaně disidentů, jak se píše v článku. Žádá také omluvu od historika Petra Blažka, který je v článku citován. Vydavatel a šéfredaktor Info.cz Michal Půr i historik Blažek řekli Deníku N, že si za informacemi v článku stojí.

Poslankyně v oznámení odmítá tvrzení historika Blažka, že musela vědět o zneužívání ochranného dohledu k šikaně odpůrců režimu. Blažek pro svá tvrzení neměl podle trestního oznámení žádný důkaz a Válková o zneužívání ochranného dohledu nevěděla. "Jak jsem avizovala, proti nepřípustným lžím a pomluvám se budu bránit soudní cestou," sdělila Deníku N Válková. Server Info.cz si za článkem stojí a nevidí v něm žádný problém.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Poláci dali zelenou rozšíření dolu Turów, Češi je chtějí žalovat u Evropské komise

Poláci otevřeli cestu k plánovanému rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Před týdnem vydalo regionální ředitelství ochrany životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA, kterým se záměrem souhlasilo, a to navzdory námitkám z české strany. Na úterním jednání o tom Zastupitelstvo Libereckého kraje informoval radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj). Liberecký kraj je podle něj připraven využít všech možností, jak se bránit.

Liberecký kraj už podal stížnost k Evropské komisi, postup Polska považuje za nezákonný. Poláci s českou stranou nespolupracují a nesouhlas České republiky i veřejnosti s rozšířením těžby se snaží obejít. Liberecký kraj a obce a města v pohraničí zároveň sbírají podpisy pod petici za záchranu pitné vody určenou Evropskému parlamentu. Podepsat ji lze i na stránkách www.stopturow.cz.

Další zprávy