Tvrdší metr na živnostníky a 11 tisíc všem. Chystaná reforma penzí může být radikální

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 11. 1. 2020 17:31
Důchodový systém je velké téma. Pokud se nezmění, tak za pár desítek let spolkne pořádnou část ekonomického výkonu země. Anebo uvrhne penzisty do chudoby. Reformu už léta připravuje ministerstvo práce spolu s experty - komisí pro spravedlivé důchody. Některé plány už komise představila, Aktuálně.cz se však nyní seznámilo i s těmi návrhy, o kterých se zatím diskutuje jen za zavřenými dveřmi.
Kovář
Kovář | Foto: Petr Protivánek

Náročné profese půjdou do důchodu dřív

V půlce listopadu 2019 komise pro spravedlivé důchody diskutovala o zvýhodnění osob v náročných profesích. Jde například o obsluhu důlních zařízení, svářeče, modeláře, kováře a mnoho dalších. 

  • U těchto profesí zařazených v kategorii 4 (a případně i v nižších kategoriích) navrhuje komise zavést bonus formou snížení důchodového věku, a to za každých 10 let v náročné profesi o jeden rok. V případě předčasného důchodu by se tito zaměstnanci vyhnuli penalizaci. Zároveň by za každých odpracovaných 10 let dostali ke starobnímu důchodu zhruba tisíc korun navíc. 

Zaměstnavatelé, kteří nabízejí práci v náročných profesích, a tedy z ní profitují, by odváděli za zaměstnance o pět procent vyšší pojistné, tím by přispívali na jejich budoucí důchod. 

 

Právě se děje

Další zprávy