Tvrdší metr na živnostníky a 11 tisíc všem. Chystaná reforma penzí může být radikální

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 11. 1. 2020 17:31
Důchodový systém je velké téma. Pokud se nezmění, tak za pár desítek let spolkne pořádnou část ekonomického výkonu země. Anebo uvrhne penzisty do chudoby. Reformu už léta připravuje ministerstvo práce spolu s experty - komisí pro spravedlivé důchody. Některé plány už komise představila, Aktuálně.cz se však nyní seznámilo i s těmi návrhy, o kterých se zatím diskutuje jen za zavřenými dveřmi.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Výpočet důchodu kdykoliv i na mobilu

Jedním z hlavních důvodů změny důchodového systému je nabídnout lidem větší srozumitelnost a lepší informovanost, aby byli na důchod lépe připraveni. Takže reforma chce docílit i jednoduššího výpočtu důchodu. "Když bude člověk vědět, jaký bude mít důchod, tak se může rozhodnout, že si bude více spořit a lépe se zajistí," říká Jiří Šatava. 

  • Dnes ve třetím pilíři, tedy v doplňkovém penzijním spoření a penzijním připojištění, dobrovolně spoří na důchod 4,5 milionu osob. Většina lidí spoří průměrně 700 korun. Řada z nich si naspořenou částku ovšem vybere hned na začátku penze jednorázově.

Nultý pilíř by byl pro všechny stejný, možná až 11 tisíc korun. Co ale první pilíř, který bude oceňovat práci každého člověka? Návrh MPSV počítá s tím, že odměna za pracovní aktivitu by se nově určila jako pevně daná část z odvedeného pojistného.

  • Každá koruna zaplaceného pojistného by se tak do důchodového nároku prvního pilíře promítla stejně.

"Zvažovanou variantou je nastavení, kdy by výše odměny za pracovní kariéru odpovídala 0,39 procenta základu pojistného za každý rok. V praxi by v novém systému bylo možné výši odměny jednotlivce za výdělečnou činnost, stejně jako výši celého jeho důchodu, počítat každoročně. V každém roce by se odměna z minulých let upravila o růst nominálních mezd a navýšila o odměnu za práci z daného roku, tedy o 0,39 procenta základu pojistného v daném roce," uvádí se na webu důchodové komise. 

Zároveň hodlá MPSV lidi informovat o výši jejich budoucího důchodu. Uvažuje se například o rozesílání dopisů jednou za pět let, ve kterém se adresát dozví, jaký důchod mu zhruba vychází, nebo o zřízení virtuálních důchodových kont. Zřejmě bude k dispozici i mobilní aplikace, která s výpočtem pomůže. 

"Měnit tak složitý, provozně i obsahově zastaralý a netransparentní systém, jakým současný český důchodový systém je, představuje velmi náročnou úlohu. Poslal jsem můj návrh předsedkyni a členům naší komise už před půl rokem, přičemž na projednání na půdě naší komise stále čekám. Jednodušší výpočet důchodu, včetně transparentnější informace o výši důchodu budoucího u ekonomicky aktivních, zatím nepřesáhla úroveň obecných úvah," doplňuje Martin Potůček. 

 

Právě se děje

Další zprávy