Drahou banku teď opustíte snadněji, slibuje nováček

Petr Kučera Petr Kučera
19. 1. 2011 15:30
Skončí poplatky za bankomaty, Fio spustí vlastní síť

Praha - Běžný účet od Fio banky lze nově založit i online, tedy bez osobní návštěvy pobočky. Banka brzy zruší i dosavadní poplatek za výběr z bankomatu, takže klienti za vedení účtu a základní služby skutečně nezaplatí ani korunu.

Fio také během několika dnů vstoupí do České bankovní asociace a přistoupí ke Kodexu mobility klientů, což lidem přinese snadnější a rychlejší přechod od jiné banky.

"Chceme postupně rozšiřovat síť poboček a nabídnout drobným klientům také hypotéky a spotřebitelské úvěry," slibuje mluvčí Fio banky a člen její dozorčí rady Ján Franek.

Fio banka navazuje na předchozí činnost stejnojmenné družstevní záložny a burzovní společnosti, na českém trhu působí už od roku 1993. V květnu loňského roku získala bankovní licenci, což podle Franka vedlo k ztrojnásobení počtu nových klientů, celkem jich je už 80 tisíc.

Snadnější cesta pro nové klienty

Fio je společně s mBank jedinou tuzemskou bankou, která aktivně a bez výraznějších omezujících podmínek nabízí nejen bezplatné vedení běžného účtu, ale také nulové poplatky za základní služby, zejména příchozí a odchozí platby - podrobnosti k nabídce na trhu najdete zde.

Přesto paradoxně právě tyto dvě nejlevnější banky jako jediné nepřistoupily ke Kodexu mobility klientů. Ten umožňuje snadný přechod mezi bankami - zjednodušeně řečeno zájemce přijde pouze do nové banky a ta za něj sama zařídí vše potřebné včetně převedení trvalých příkazů či inkas (nicméně nezůstane mu dosavadní číslo účtu).

"Ke kodexu přistoupíme během několika málo dnů. Vedení banky už to schválilo, čekáme jen na konec jednání o našem vstupu do České bankovní asociace, které je pro kodex podmínkou," říká Franek.

Mimo Kodex mobility tak zůstane jen mBank, ačkoliv na českém trhu působí už od listopadu 2007 a je členem České bankovní asociace. "Nyní pracujeme na několika analýzách a studiích, ze kterých bude patrné, co vše by pro nás přistoupení znamenalo," říká mluvčí mBank Ivana Buriánková. Nicméně i přesto už česká "pobočka" polské BRE Bank získala v Česku přes 300 tisíc klientů.

Nové pobočky v okresních městech

Fio banka nyní spustila reklamní kampaň za desítky milionů korun. Očekává, že letos získá dalších alespoň 50 tisíc nových klientů. Dosud jich má 80 tisíc, přičemž jen za rok 2010 přibylo zhruba 30 tisíc (z toho 22 tisíc v "bankovní" části a osm tisíc v "investorské" části Fio).

Celkové vklady klientů do Fio banky ke konci loňského roku přesáhly osm miliard korun, bilanční suma činí zhruba devět miliard.

Zájemci mohou požádat o běžný účet nově také prostřednictvím internetového formuláře, dosud museli osobně navštívit některou z 57 poboček.

Nicméně síť poboček chce banka dále rozšiřovat a považuje ji za jednu z výhod oproti konkurenční mBank nebo dalším "nízkonákladovým účtům". Dosavadní pobočky získala Fio zejména díky odkoupení RM-Systému v roce 2006.

"Dlouhodobým záměrem je rozšíření poboček do většiny bývalých okresních měst, například Písku, Jindřichova Hradce nebo Jičína," upřesňuje Franek. Půjde ale o pozvolné, nikoliv skokové rozšiřování. Fio také převezme pobočku zkrachovalé Družstevní vojenské záložny v Praze 6.

Právě díky pobočkám nabízí Fio také hotovostní operace, další výhodou proti jiným "nízkonákladovým bankám" je široká nabídka investičních produktů. Někteří zákazníci mohou slyšet i na fakt, že jde o jedinou "ryze českou" banku pro drobné klienty - vlastní ji Romuald Kopún a Petr Marsa.

Banka naopak nechce soutěžit s konkurencí co do výše úroků na spořicích účtech. V tomto směru patří k průměru na trhu, lépe je na tom v oblasti termínovaných vkladů (online porovnání najdete zde).

Konec poplatku za výběr z bankomatu

Oproti mBank však zatím nejsou všechny základní služby u běžného účtu Fio banky úplně zadarmo. Klienti musí platit šest korun za každý výběr z "vlastního" bankomatu, na druhou stranu sazebník mBank je po nedávno zavedených omezeních méně přehledný.

Fio zatím nemělo vlastní síť a v oblasti platebních karet spolupracovalo s ČSOB. Za výběry z jiných bankomatů než skupiny ČSOB účtuje Fio klientům 30 korun.

"Nyní intenzivně hledáme cestu, jak nabídnout klientům výběry z bankomatu zdarma. Podrobnosti oznámíme zřejmě do tří měsíců," slibuje Franek.

Podle informací webu Měšec.cz už Fio banka koupila síť bankomatů společnosti Pharro Praha. Těch je zhruba šedesát a nacházejí se většinou v obchodních centrech, ale i v některých menších obcích.

Foto: Jaroslav Jiřička
Čtěte také:
Další levný účet: Zuno Bank startuje, míří i do Česka
Známe nejvstřícnější banku v Česku. Tady jsou výsledky
Čtvrtá největší banka zdraží, ale nabízí i účet zdarma

Platební brána a chytré telefony

V horizontu čtvrt roku nabídne Fio i možnost platit na internetu prostřednictvím platební brány PayMyWay, možnost obsluhovat účet prostřednictvím aplikace speciálně vyvinuté pro "chytré" telefony nebo výhodnější zahraniční platby mimo eurozónu. Už nyní nabízí bezplatné převody mezi Českem a Slovenskem.

Pro investory pak slibuje výhodnější obchodování na americkém trhu nebo snadné konverze měn on-line. Banka nově uzavřela smlouvu se společností Pershing, která je dceřinou firmou amerického peněžního ústavu Bank of New York Mellon. Pershing bude pro Fio banku poskytovat služby jako obchodník a depozitář.

Do konce roku chce Fio nabídnout také hypotéky a spotřebitelské úvěry pro drobné klienty. Dosud půjčuje jen podnikatelům, přičemž mediálně známým je hlavně předvolební úvěr ve výši 180 milionů korun pro ČSSD - strana za něj ručí domem v pražské Hybernské ulici.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy