Čtvrtá největší banka zdražuje, ale má i účet zdarma

Petr Kučera Petr Kučera
15. 3. 2011 15:35
Nový sazebník UniCredit: Změny u běžných účtů, hypoték, karet i zahraničních plateb
Foto: UniCredit Group

Praha - Některé poplatky stoupnou, jiné klesnou. Změny, které od 15. března přináší nový sazebník UniCredit Bank, se dotknou zejména vedení běžných účtů, hypoték, vkladu hotovosti či zahraničních plateb.

Čtvrtá největší banka na tuzemském trhu (podle objemu aktiv) už v prosinci nabídla i "účet zdarma", byť jen při splnění určitých, v praxi nepříliš obtížných podmínek.

Od ledna změnila sazebník Komerční banka. Zlevnila výběry z bankomatů i paušál za platební karty, zdražila telefonní bankovnictví (detailně jsme psali zde). Od února upravila ceník i ČSOB, změny směrem nahoru i dolů se dotkly hlavně hypoték (podrobněji v tomto článku).

Duben pak přinese špatnou zprávu uživatelům Osobního účtu zadarmo Poštovní spořitelny (více najdete zde), řadu klientů nepotěší ani změna sazebníku Raiffeisenbank (podrobněji v tomto článku).

Přehlednější, ale často i dražší

Nový sazebník UniCredit Bank má odlišnou grafickou podobu. "Cílem je zvýšit přehlednost a srozumitelnost jednotlivých cenových položek a díky uspořádání do tabulek umožnit klientům srovnání našich produktů a služeb," říká mluvčí banky Tomáš Pavlík.

Výrazně zdraží měsíční paušál za "vedení úvěrového účtu" u hypoték. Zatímco dosud činil 150 korun, což odpovídá ceně účtované většinou ostatních bank, od půlky března vzroste na 200 korun měsíčně. Jestliže klient nemá u UniCredit běžný účet, zdraží paušál o stovku na 400 korun. Hypoték sjednaných do 14. března se ale tyto změny nedotknou.

Na druhou stranu noví klienti výrazně ušetří na vstupním poplatku za poskytnutí úvěru. UniCredit se však nepřipojila ke třem bankám, které už tento poplatek vůbec neúčtují.

Poskytnutí úvěru (vyřízení hypotéky) nově přijde na pevně stanovených 2500 korun, zatímco dosud činí poplatek 0,8 procenta z objemu hypotéky, minimálně však 8000 korun a maximálně 30 tisíc. Při několika akčních nabídkách během loňského roku ale banka tento poplatek neúčtovala vůbec.

Klient tedy zaplatí méně peněz na začátku a postupně to bance vykompenzuje vyšším měsíčním paušálem. Varianta Plus zůstává nadále zdarma, také u nemovitostí určených k pronájmu se dosavadní 1% poplatek nemění

Čerpání úvěru na základě návrhu na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí zdraží o pětistovku na 1500 korun.

Stejně jako jiné banky pokračuje také UniCredit ve zdražování hotovostních operací na pobočkách. Vklad hotovosti provedený třetí osobou zdraží z nynějších 55 na 70 korun.

Změny se dotknou také pojištění platebních karet. Měsíční paušál sice stoupne o pětikorunu (na 30 korun v základní a 40 korun v rozšířené verzi), zároveň se ale prodlouží pojistná doba z 96 na 120 hodin (před nahlášením odcizení či ztráty karty).

Hned několik změn, většinou směrem nahoru, čeká zahraniční platební styk. Novinkou je hlavně poplatek za změnu nebo zrušení platebního příkazu před odesláním z banky - dosud bezplatná služba přijde od půlky března na 100 korun.

Banka také mění název některých "balíčkových kont" - z Konta Praktik, nabízeného společností Partners, se oficiálně stane Konto Partners. V rámci některých balíčků zlevní mobilní bezpečnostní klíč pro online banking.

Stoupne měsíční paušál u Konta Economy (o 10 korun) a produktu Osobní menu Standard (o 30 korun), které už banka novým klientům nenabízí. Na druhou stranu zlevní výběry z bankomatů u starších kont Komfort, Komfort Global a Rodina.

Běžný účet může být i zadarmo

Dosud nejlevnější z nabídky UniCredit pro občany, Konto Pohoda, se mění na Expresní konto. Měsíční paušál klesne ze 64 na 50 korun a při splnění určitých podmínek jej banka nebude účtovat vůbec.

Tento "účet zdarma" nabízí UniCredit už od prosince. První tři měsíce je vedení vždy zdarma, poté jen při splnění alespoň jedné ze dvou podmínek - měsíční příjem na účet alespoň ve výši 10 tisíc korun nebo zůstatek na účtu alespoň 50 tisíc korun.

Na druhou stranu Expresní konto omezí počet bezplatných výběrů z bankomatů UniCredit na dva v měsíci, každý další přijde na pět korun. V rámci Konta Pohoda byly dosud zdarma všechny.

V ceně nového Expresního konta (při splnění podmínek tedy zdarma) jsou kromě samotného vedení účtu a dvou výběrů z bankomatu také elektronická debetní karta, měsíční paušál za online banking, kontokorent, vklady hotovosti a zřízení či změny trvalého příkazu nebo inkasa.

Banka si však účtuje standardní poplatky za většinu příchozích i odchozích plateb.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Raiffeisenbank mění ceny, chudší klienti si připlatí
Další levný účet: Zuno Bank startuje, míří i do Česka
Účet od nové české banky je už skutečně zadarmo
 

Právě se děje

Další zprávy